Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

CMK duruşmayı unutmak.//ACİL.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-09-2021, 09:41   #1
drako

Varsayılan CMK duruşmayı unutmak.//ACİL.

Daha öncesinde tarafımca atandığım CMK dosyasında evraklarımı hazırlarken bir dosyanın duruşmalarına katılmadığımı fark ettim.Aynı kişinin daha öncesinde soruşturma aşamasında da görevine katıldığımdan yüksek ihtimal beni müdafi olarak silmediler diye düşündüm her zamanki gibi.Yani en azından böyle olduğunu tahmin ediyorum.Aksi takdirde gözümden kaçırmam mümkün değil,zira her cmk görevlendirmesine dosya da yapıyorum.

Dosya içeriğine baktığımda ise duruşmanın 2.celsede olduğunu gördüm ve covidden 3. celse ertelenmiş.Henüz müdafisi olduğum SSÇ'nin ise beyanı halen alınamamış, SSÇ kayıp.

Şimdi 4.celse olacak (teorikte covidden ertelenmese idi 3) ve duruşmaya katılacağım.Ancak bu durum hakim ve savcının da gözünden kaçmış ve süreç bensiz devam etmiş.

Şimdi önceki celsede benim katılmamam hakkımda herhangi bir soruşturma tehdidine davetiye çıkarır mı?Görevi ihmal suçu oluşması için SSÇ'nin bir zararının doğması gerektiği kanaatindeyim ancak henüz SSÇ'nin de herhangi bir zararı doğmuş da değil.Tanıklar da henüz dinlenmemiş zira onlara da ulaşılamamış.Ben bu celse katılırsam sıkıntı olmayacağını düşünüyorum ama emin de olmak istiyorum.Belki daha önce başına böyle bir şey gelen olmuştur.

Dipnot hakkımda soruşturma açılması için mahkemece herhangi bir ara karar da kurulmuş değil.Mahkeme de başka müdafii istememiş.Dosya evrak üzerinden devam etmiş.

Bu durumda nasıl davranmamı önerirsiniz.Teşekkürler şimdiden.
Old 09-09-2021, 11:37   #2
avukatselvi

Sayın meslektaşım,
Başka bir müdafi görevlendirilmesi için ara karar olmadığına göre soruşturma açılması gibi bir durumla da karşılaşmazsınız.4. celseye katılamayacak olursanız mutlaka mazeret gönderiniz.
Old 09-09-2021, 15:02   #3
Av. Musa TAÇYILDIZ

Meslektaşım CMK işleyişini bilmemekle birlikte; kovuşturma için ayrıca görevlendirme yapılması gerekir diye biliyorum. Ayrıca size duruşma için davetiye yada görevlendirme tebliğ edilmediyse herhangi bir sorumluluğunuz ve hatta müdafilik göreviniz de yoktur.
Old 10-09-2021, 12:04   #4
drako

@avukatselvi;

Üstadım ben de sizin gibi düşünüyorum ancak emin de olamıyorum.Bir dahaki celse duruşmaya katılacağım durumu göreceğiz.Peki istinaf mahkemesi kendisi daha önceki 2 celseye katılmamış şeklinde hakkımda suç duyurusunda bulunabilir mi?

@Av.Musa TAÇYILDIZ;

İlgili görevlendirme yapılmış ancak sanığın başka dosyaları da mevcut.Kendisine zaten ulaşılamıyor.Savcılıkta başka dosyasında ifadesine katılmıştım.Sonrasında da başka avukat olduğunu görünce savcılık görevlendirmesinden dolayı vekili silmediler diye düşündüm.Bu da bana büyük bir ders oldu.Zaten benim de ilk ve son CMK görevim olacak bu dosya.Daha sonrasında sistemi açmayı düşünmüyorum.Büyük riskleri maalesef ki mevcut sistemde.
Old 10-09-2021, 21:19   #6
drako

Üstadım teşekkür ederim içimi rahatlattınız.
Old 13-09-2021, 10:04   #7
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan drako
@avukatselvi;

Üstadım ben de sizin gibi düşünüyorum ancak emin de olamıyorum.Bir dahaki celse duruşmaya katılacağım durumu göreceğiz.Peki istinaf mahkemesi kendisi daha önceki 2 celseye katılmamış şeklinde hakkımda suç duyurusunda bulunabilir mi?

@Av.Musa TAÇYILDIZ;

İlgili görevlendirme yapılmış ancak sanığın başka dosyaları da mevcut.Kendisine zaten ulaşılamıyor.Savcılıkta başka dosyasında ifadesine katılmıştım.Sonrasında da başka avukat olduğunu görünce savcılık görevlendirmesinden dolayı vekili silmediler diye düşündüm.Bu da bana büyük bir ders oldu.Zaten benim de ilk ve son CMK görevim olacak bu dosya.Daha sonrasında sistemi açmayı düşünmüyorum.Büyük riskleri maalesef ki mevcut sistemde.

Meslektaşım görevlendirme yapılmış olsa bile; bir hak kaybına neden olmadığınızdan sorun olacağını düşünmüyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi