Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

stajyer avukatlara tavsiyeleriniz nelerdir ?

Yanıt
Old 15-09-2021, 08:40   #1
avbeyza

Varsayılan stajyer avukatlara tavsiyeleriniz nelerdir ?

merhabalar,
ben temmuzayında hukuk fakültesinden mezun oldum şimdi ise yoğun iş temposunda olmakta olan bir ofiste stajyer olarak çalışmaktayım.
Ne bilmediğini bilmemek beni telaşa sokmaktadır zira stajda ne öğrenmem gerektiği konusunda fikrim yok.
Bu konuda benim gibi staj yapan arkadaşlarıma danıştığımda kendilerine dilekçe yazdırdıklarını söylemektedirler.
stajımın ilk 6 ayındayım dolayısıyla yetkilerimin 2. 6 ayından kısıtlı olduğunu biliyorum.
ofisteki avukat arkadaşlar bir şey öğrenmem ve öğretmeleri konusunda geri kalmamaktadırlar lakin bilmem gerekenin ne olduğunu bilmediğimden yanlarına gidip bana bunu öğretin ne diyebilirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
şimdiye kadar öğrendiğim konular:
uyaptan dosya sorgulama
vekaletname , yetki belgesi gönderme
ptt posta sorgulama
dosya fotokopisi dilekçesi yazma
yetki belgesi hazırlama
ofisteki dosyaların tasnifi nasıl olması gerektiği
Old 15-09-2021, 11:59   #2
Av. Erdem Akçay

Meslektaşım,

1- Usul hukukunu çok iyi öğrenmeye çalışın. Usul işin tamamı değil ama çoğudur. Gelmiş geçmiş en iyi cevap dilekçesi, süresinde verilmezse çöptür. Usul size neyi nasıl yapmanız gerektiğini gösterir. Usulü öğrenirken bürodaki fiziki dosyaları da inceleyebilirsiniz. Bilginizi pekiştirmiş olursunuz.

2- İcra hukukuna hakim olmanızı öneririm. Her dava icrayla bitiyor neredeyse. Takip çeşitleri, nasıl açıldıkları, itirazlar, haciz, vs. Bunun için bürodaki dosyaları incelemenin yanı sıra, İnternet'te de bulunan icra taleplerini okuyabilirsiniz. İşi kavramanızı sağlayacaktır. İcra işi almak zorunda değilsiniz ama ne olduğunu bilin.

3- Özel bir hukuk alanı seçip o alandaki kararları okuyun ve kanunundaki ayrıntıları inceleyin. Kanununu sözcük sözcük öğrenin. Zira her sözcüğün bir anlamı ve kanuna konulma nedeni vardır.

4- Adliye stajında, mahkemelerde bulunan kararlı dosyaları incelemeye çalışın. Her dosya mesleki bir tecrübedir.
Old 24-11-2021, 15:40   #3
çantasızavukat

Bende sizin gibi stajımın ilk 6. ayındayım. Sizin gibi bende hemen hemen aynı şeyleri yapıyorum. Dilekçe yazma-adliye vs vs. Sizden farklı olarak,
1-Usule tekrardan bakıyorum. Usul gerçekten çok önemli imiş. Bunu bir çok meslektaşımız belirtmektedir.
2-Türk Hukuk Sitesi sayfasına işim olmadığı zaman giriyorum. Burada sorulan sorulara kendimce cevaplar bulmaya çalıyorum.
3- Türkiye Barolar Birliğinin yootube sayfasında eğitim seminerleri var. Orada da ilgini çekecek eğitim seminerlerini izleyebilirsin.
4-Son olarak da belli bir alana yönelme. Ben ceza ve icra alanında yoğunlaşmak istiyorum Bu alanla ilgili kendime yargıtay kararları okuyorum ve dosya oluşturuyorum.
Old 23-02-2022, 09:32   #4
Av.AnilOzcelik

Kendi hakkınızı savunmayı öğrenin.Kendi hakkını savunamayan müvekkilinin hakkını hiç savunamaz
Old 23-01-2023, 11:53   #5
duyguuozcann

Merhaba,
Öncelikle şu aşamada sürekli dosya okumanı öneririm, böylelikle hangi dosyalarda nasıl ilerleniyor, birbirinden farkları ne gibi şeyleri öğrenmiş olursunuz.
Sonrasında da icra hukukunu güzel bir şekilde öğrenin, İlamlı icra nasıl açılır, itiraz süreleri kaç gündür, bir tahliye kararı nasıl icraya konur, nafakanın icrası nasıldır vs bunları yaptıkça daha kolay öğrenirsiniz ancak şu aşamada bir kulak dolgunluğunuzun olması mesleğe atıldığınızda çok işe yarayacak.
TBB 'nin sosyal medyada bir sürü paylaşımları var. O videoları izlediğinizde de size faydalı olacağını düşünüyorum. Başarılar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi