Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Banka Kredi Masraflarinin Iadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-11-2014, 16:58   #1
Av. İbrahim Şen

Varsayılan Banka Kredi Masraflarinin Iadesi

değerli meslektaşlar,

bildiğiniz üzere tüketiciler, bankaların kendilerinden haksız şekilde almış oldukları kredi masrafları ve kart aidatlarını, yargıtayın da bu konudaki emsal kararlarından sonra artık geri alabiliyorlar.

doğrusu müvekkilllerimden ve yakınlarımdan şimdiye kadar bu yönde gelen taleplere olumlu yanıt vermedim, angarya olarak değerlendirdim. fakat zamanla bu taleplerin küçümsenmeyecek kadar fazla olduğunu fark ettim. zaten birçok hukuk bürosu da artık tüm yoğunluğunu bu işlere vermiş durumda.

ara ara beni de arayan, sadece bu işe yoğunlaşan, neredeyse kurumsallaşmış hukuk bürolarına rakip olmayı düşünmemekle beraber, kendi müvekkillerimin ve yakınlarımı kaybetmemek adına artık taleplerine olumlu yanıt vermek gerektiğini düşündüm.

izlenecek yolun bankaya başvuru, olumsuz sonuçlanması üzerine hakem heyeti yahut tüketici mahkemesine başvuru şeklinde olduğunu bilmekle beraber, bu masrafları 2-3 hafta gibi bir sürede tahsil ettiğini iddia eden telefonlar aldıktan sonra 'acaba bunun daha kestirme bir yolu mu var' düşüncesine kapıldım.

bir de müşterilerin neredeyse tamamının ellerinde herhangi bir evrak yok. bankadan bu evrakları talep edince ya olumsuz cevap alıyorlar ya da buna karşılık kendilerinden ücret talep ediliyor. avukatlık kanunu gereğince bu evraklara ulaşmak mümkün olsa da zaman kaybı ve bu cüzzi miktarların emeğimize karşılık gelmemesi nedeniyle bu da pek sağlıklı bir yol değil.

benim sorum tam olarak şu ki, bu masrafların en kısa yoldan tahsilini nasıl sağlarız? hakem heyetine gitmeden önce bankaya yapılmış bir başvuru zorunlu mu? bankadan alınmış bir evrak olmaksızın başvuru yapılabilir mi? bankanın şifahi ret kararı yeterli mi yoksa ret cevabının illa ki yazılı mı olması gerekiyor? iddia edildiği gibi 2-3 haftada sonuç alınması mümkün mü? bir de şirketler yönünden tüketici hakem heyetine gidilemeyeceği de düşünüldüğünde en kestirme nasıl sonuç alınabilinir?

bu işleri seri şekilde ya da daha önce tek tük yapan meslektaşlarımın katkısını bekliyorum...
Old 10-11-2014, 17:08   #2
mehmetardic

1- Müvekkilleriniz bankalardan masrafları gösterir dekont,hesap özeti vb alıp size getirsinler ve sizde doğrudan TSHH'lerine başvurun.
Bankaya başvurup cevap beklemeye gerek yok.Gelen kararları da icra takibi ile tahsil edip icra vekalet ücreti kazanın.

2- '2-3 haftada tahsil ediyoruz' diyenler çakma/sözüm ona 'danışmanlık şirketleri'dir.
Onlardaki sistem şöyle yürüyor, müvekkilden vekalet alıyorlar, bankadan masraf dökümünü istiyorlar, örneğin masraf 250tl, buyrun size 200tl deyip müv. gönderiyorlar. Daha sonraki süreç TSHH'ne başvuru veya doğrudan icra takibi..
50tl + icra vek. ücreti de kazançları oluyor..
Old 10-11-2014, 17:14   #3
derdiyok

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim Şen
değerli meslektaşlar,

bildiğiniz üzere tüketiciler, bankaların kendilerinden haksız şekilde almış oldukları kredi masrafları ve kart aidatlarını, yargıtayın da bu konudaki emsal kararlarından sonra artık geri alabiliyorlar.

doğrusu müvekkilllerimden ve yakınlarımdan şimdiye kadar bu yönde gelen taleplere olumlu yanıt vermedim, angarya olarak değerlendirdim. fakat zamanla bu taleplerin küçümsenmeyecek kadar fazla olduğunu fark ettim. zaten birçok hukuk bürosu da artık tüm yoğunluğunu bu işlere vermiş durumda.

ara ara beni de arayan, sadece bu işe yoğunlaşan, neredeyse kurumsallaşmış hukuk bürolarına rakip olmayı düşünmemekle beraber, kendi müvekkillerimin ve yakınlarımı kaybetmemek adına artık taleplerine olumlu yanıt vermek gerektiğini düşündüm.

izlenecek yolun bankaya başvuru, olumsuz sonuçlanması üzerine hakem heyeti yahut tüketici mahkemesine başvuru şeklinde olduğunu bilmekle beraber, bu masrafları 2-3 hafta gibi bir sürede tahsil ettiğini iddia eden telefonlar aldıktan sonra 'acaba bunun daha kestirme bir yolu mu var' düşüncesine kapıldım.

bir de müşterilerin neredeyse tamamının ellerinde herhangi bir evrak yok. bankadan bu evrakları talep edince ya olumsuz cevap alıyorlar ya da buna karşılık kendilerinden ücret talep ediliyor. avukatlık kanunu gereğince bu evraklara ulaşmak mümkün olsa da zaman kaybı ve bu cüzzi miktarların emeğimize karşılık gelmemesi nedeniyle bu da pek sağlıklı bir yol değil.

benim sorum tam olarak şu ki, bu masrafların en kısa yoldan tahsilini nasıl sağlarız? hakem heyetine gitmeden önce bankaya yapılmış bir başvuru zorunlu mu? bankadan alınmış bir evrak olmaksızın başvuru yapılabilir mi? bankanın şifahi ret kararı yeterli mi yoksa ret cevabının illa ki yazılı mı olması gerekiyor? iddia edildiği gibi 2-3 haftada sonuç alınması mümkün mü? bir de şirketler yönünden tüketici hakem heyetine gidilemeyeceği de düşünüldüğünde en kestirme nasıl sonuç alınabilinir?

bu işleri seri şekilde ya da daha önce tek tük yapan meslektaşlarımın katkısını bekliyorum...

öncelikle elinde evrak olmakdan bir şey yapması oldukça güç, bankadan evrakları talepe derlerse banka veriri, istedikleri masraf da verilsin, onu da geri alırsınız zaten )
Tüketici hakem heyetine gitmek istemiyorsanız elinizdeki dekontla direk icra dairesine gidip ilamsız takip başlatabilirsiniz. ancak -Bir banka vekili Olarak söyleyebilirim ki- ilamsız takibe banka mutlaka itiraz edecektir,takip duracak ve iş uzayacak.. tüketici hakem heyetinden aldıgınız karar ise ilamlı olacagından itiraz mumkun olmadıgı ıcın banka sıze bunu öder bazen sözleşmeye dayanarak hakem heyeti kararının iptali davaları açılabiliyor, ama hakim çok nadir kısmı kabul edip, cogunlukla da reddediyor.
Old 11-11-2014, 15:34   #4
feyzaday

İsmine dosya masrafı dememişler ancak Proje karşılığı, proje komisyonu, diğer masraflar, adları altında kesintiler yapılmış. Tüm bu kalemlerin hangilerinin yasal hangilerinin yasal olmadığına nasıl karar vericez?
Old 11-11-2014, 22:37   #5
Av. D. Koca

Alıntı:
Yazan feyzaday
İsmine dosya masrafı dememişler ancak Proje karşılığı, proje komisyonu, diğer masraflar, adları altında kesintiler yapılmış. Tüm bu kalemlerin hangilerinin yasal hangilerinin yasal olmadığına nasıl karar vericez?

Alıntı:
kredinin tahsisi için dosya masrafı alınmasını gerektiren herhangi bir zorunlu masraf yapılmadığı, banka tarafından kredinin tahsisi için kredinin maliyetine dahil olmayan bir kısım zorunlu masrafların yapıldığı ve bunun karşılığında dosya masrafı adı altında ücret alındığı olgusunun ispatlanamadığı, zorunlu masraf adı altında banka personel giderleri vesair şeklinde kredinin maliyetine dahil olan unsurların ileri sürüldüğü, ancak maliyete dahil olan unsurların kredi faiz oranına dahil olduğu ve kredinin, kararlaştırılan faiz oranı üzerinden satılmış olduğundan dolayı ancak maliyet dışı unsurların tüketiciye yansıtılıp tüketiciden talep edilebileceği,

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=14483

Sayın meslektaşım, bu karara göre kriter; kesintinin, kredinin maliyetine dahil olup, olmadığı ya da somut bir sebepe dayanıp dayanmadığı...

Mesela kredi komisyonu, istihbarat gideri gibi unsurlar maliyete dahil sayılıyor...

Başka bir karar göre "haklı ve makul olmayan", " belgelendirilemeyen" giderlerin bankalarca talep edilemeyeceği tespiti yapılmış..

Ben de yakın zamanda "dosya masrafı" bahanesiyle yapılan kesintiyi talep ettim(Şu an Hakem Heyetinde...)

Örnek olarak verdiğiniz "diğer masraflar ve proje komisyonu", diğer kredilerdeki "istihbarat gideri, kredi komisyonu, dosya masrafı" gibi maliyete dahil unsurlara ya da belgelendirelemeyen giderlere benzemekte...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi