Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Madde bağımlısı eski eşin tehditleri den korunma

Konuyu Kilitleyin
Old 20-08-2022, 19:16   #1
Konuk

Varsayılan Madde bağımlısı eski eşin tehditleri den korunma

Merhaba,
Öncelikle iyi çalışmalar diliyorum. Yaklaşık 6 ay önce anlaşmalı boşandığım eski eşim, sürekli sözlü taciz ve sözlü tehdit yoluyla,psikolojik şiddet uygulamaktadır.Velayeti bende olan küçük bir çocuğumuz olduğu için,(defalarca ekip çağırıp, darp raporu almama rağmen) şikayetçi olmadım. Kendisi madde bağımlısı. Psikolojik olarak sorunlu olduğunu düşünüyorum. Ancak kendisi terapi vb hiç bir yöntemi denememekte ve kabul etmediği için,elimde konulmuş bir tanı yok. Uzaklaştırma kararı için başvurmak istiyorum ancak karar çıktığı an kararı ihlal ederek yapacaklarını düşündüğümde maalesef yapamıyorum. Uzaklaştırma ve koruma tedbir kararı ile suç duyurusunda bulunarak gerek madde gerekse psikolojik tedavi görmesi için başvuru yapabilir miyim? Çünkü kendisi sözlü şiddet uyguladığında şikayet edeceğimi belirtiyorum ve aldığım cevap hep şu şekilde oluyor:
-nasılsa 1 hafta, 1 ay ya da 1 yıl yatıp çıkacağım. Sonrasında ne olacak sen düşün. Diyor
Sözleşmeli memur olduğu işinden de (sebebini benimle paylaşmadı) çıkarıldığı için artık kaybedecek bir şeyi olmadığını söylüyor. Çocuğum ve kendim için çok korkuyorum. O yüzden sadece uzaklaştırma/koruma kararının bize yetmeyeceğini biliyorum. Özetle 2 adet sorum var:
-kendim için uzaklaştırma ve koruma kararı alırken,çocuğum için de aynısını yapabilir miyim, nasıl? Bu durumda babalık hakları (yüzyüze görüşme vs) nasıl düzenlenir.
-uzaklaştırma ve koruma kararının yanında madde/psikolojik tedavi görmesi için nasıl bir yasal girişimde bulunabilirim? Madde kullanımını ispat etmek adına mahkemeden test isteyebilir miyim? Bağımlılık/kullanımın ispatı sonucunda, babalık hakları nasıl düzenlenir.
İlginiz için teşekkür ederim.
Old 21-08-2022, 19:31   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Sizin için şiddet tehlikesi çocuğunuz için de tehlikedir.

Bu nedenle şiddetin önlenmesi için karar isterken hem kendiniz hem çocuk bakımından talepte bulunabilirsiniz.

Sizin için verilen 6284 Sayılı kanunun 5/1 maddesinde olan tüm düzenlemeler çocuğunuz için de uygulanabilir.

Bu düzenleme içinde çocukla kişisel ilişkinin kaldırılması, sınırlanması veya denetime tabi tutulması da mümkündür.
Alıntı:
6284 SK- Mad 5/1-ç) Çocuklarla ilgili daha önce verilmiş bir kişisel ilişki kurma kararı varsa, kişisel
ilişkinin refakatçi eşliğinde yapılması, kişisel ilişkinin sınırlanması ya da tümüyle kaldırılması

2-Karar talep edildiğinde karşı tarafın muayene ve tedavisini de isteyebilirsiniz.

Alıntı:
6284 SK- Mad 5/1-h) Korunan kişilerin bulundukları yerlerde alkol ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde
kullanmaması ya da bu maddelerin etkisinde iken korunan kişilere ve bunların bulundukları
yerlere yaklaşmaması, bağımlılığının olması hâlinde, hastaneye yatmak dâhil, muayene ve
tedavisinin sağlanması.
ı) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması ve tedavisinin sağlanması

3-Bağımlılık ve şiddet tehdidi sebebi ve delilleri ile beraber kişisel ilişkinin sınırlandırılması ve uzman refakatinde görüşme veya koşulları varsa kişisel ilişkinin kaldırılması için Aile Mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi