Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamulaştirmasiz El Atma!!!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-09-2022, 15:31   #1
Mr. Kök

Varsayılan Kamulaştirmasiz El Atma!!!

Sevgili meslektaşlarım sizlere bir hususta nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında danışmak istiyorum izninizle;
Şu an mülkiyetimizde bulunan arazi bundan yaklaşık 15 ila 20 yıl önce kooperatif arazisi olarak gözüküyor daha sonra bu arazi üzerinden imar uygulaması yapılıyor (12.800 M2 bir arazi). Daha sonra imar geçince dop payı düşülüp 20 kooperatif üyesine 338Er m2 paylaştırılıyor. İmar uygulamasının geçtiği dönemde DOP oranı %40 yaklaşık 920 m2 lik bir el atma mevcut. Arazinin bağlı bulunduğu belediyeden öğrendiğim kadarıyla arazinin bir kısmı yakın bir ilçe olan başka bir ilçeye kaydırılmış ve kaydırılan arazi şu an okul arazisi olarak gözükmekte ancak fiili olarak okul var mı sadece hukuki olarak mı gözüküyor şu anlık bilmiyorum.

Yukarıda açıklamalarım eksik farkındayım ancak nasıl bir yol izleyerek bu işi çözüme ulaştırabilirim siz meslek büyüklerime danışmak istedim.

1- Husumet konusunda şu an müstakil tapu sahibi olarak davayı bizzat açabilir miyim yoksa kooperatif olarak mı açmak gerekir?

2- Nasıl ve nereden belge toplayarak yola başlamalıyım yardımlarınızı bekliyorum...
Old 27-09-2022, 14:40   #2
Gaspıralı

Sn. Kök, dava açmayı düşündüğünüz alan "DOP oranı %40 yaklaşık 920 m2'lik" alan ise buna dava açamayacağınızı düşünüyorum. DOP, düzenleme alanında meydana gelen değer artışı karşılığında bedelsiz olarak kesilen bir paydır. Bu pay sebebiyle kamulaştırmasız et atma davası açılamaz. DOP hakkında ayrıntılı bilgi için: https://gayrimenkulmevzuati.com/duze...ortaklik-payi/

Ayrıca bu alanların bir kısmı kamu idaresi (örneğin ilk okul alanları Maliye Hazinesi) adına da tescil edilir. (hangi alanların kimin adına tescil edileceği konusunda şu yazıya bakınız: Düzenleme Ortaklık Payından Oluşan Alanların Tescili
Bu tescil dahi kamulaştırmasız el atma sayılmaz.
Old 27-09-2022, 14:56   #3
Mr. Kök

Saygıdeğer meslektaşım bu alan dop içerisinde kalmıyor. Basit bir matematik hesabı yapıldığında bile ortaya çıkmış bir alan kaldı ki belediye çalışanı da el atmanın olduğunu kendisi söyledi ancak nasıl bir yol izlemeliyim onu tam olarak bilmiyorum.
Old 27-09-2022, 15:04   #4
Gaspıralı

O zaman sorunuza şu şekilde cevap vermek gerek.
1) Öncelikle belediyeden söz konusu imar uygulamasına dair dağıtım cetvellerini istemelisiniz. Bu cetvellerden 920 m2'nin hangi parsele gittiğini ve halen kimin adına tescilli olduğunu öğrenmelisiniz.
2) Kimin adına tescilli ise (koop. veya müvekkil) onun adına dava açılmalı.
3) Taşınmaz herhangi bir kamu idaresi adına tescilli ise müvekkil adına ve kamu idaresi aleyhine dava açılmalı.
Old 28-09-2022, 12:32   #5
Mr. Kök

Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum meslektaşım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi