Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kocalık görevlerini yerine getirmeyen eş hakkında

Konuyu Kilitleyin
Old 21-04-2009, 22:01   #1
Konuk

Varsayılan Kocalık görevlerini yerine getirmeyen eş hakkında

Eşimle 2003 yılında evlendik ve halen içinde oturduğumuz ev (ev onun üzerinedir)2002 yılında alınmıştı.Bu ev yıllardır ne yazık ki benim için bir mutsuzluk kaynağı oldu.Şu an 2 yaşında olan bir oğlum var ve evin fiziki yetersizliklerinden ötürü hala çocuğuma bir oda yapamadım.Bu durum beni üzmektedir.Ayrıca komşular da aşırı derecede gürültü yapmaktadır.Çalışan bir bayan olduğum için bu gürültüler beni çok etkiliyor.Bütün bu sıraladığım sebeplerden ötürü buradan taşınmak istediğimi birkaç aydır eşime anlatmaktayım.Fakat kendisi hiç ilgilenmemektedir.Bile bile beni mutsuz etmektedir.
Ayrıca neredeyse evlendiğimiz günden beri kendisi bir aile erkeği tavrında olamamıştır.Kendisi (ihtiyacımız olmamasına rağmen)abisinin yanında serbest meslek yaparak bir de ek iş yapmaktadır.Bu nedenle hiçbir zaman düzenli bir hayatımız olamamıştır.Çünkü kendisi her zaman eve geç gelmektedir.Bir akşam yemeği soframız bile yoktur ve eşim bu yoğun tempoyla beni her zaman ihmal etmektedir.Kocalık vazifelerini yerine getirmemektedir.Bütün bu sebepler boşanmak için yeterli midir?Ben öğretmenim yani kendime ait bir maaşım var fakat boşanma durumunda oğluma ve bana kendisinden bir nafaka bağlanacak mıdır?(örneğin oğlumla kiraya çıktığımda yarısını ödemesi gerekir mi?Ya da oğlumun kreş masraflarının yarısını karşılamalı mıdır?)Biz kendisiyle kesinlikle anlaşamıyoruz ve evladım için boşanmak istiyorum.Son olarak da ev onun,2004 yılında alınan araba da benim üzerime kayıtlı.Ev eşyalarını da evlenmeden önce ortak alıp ödedik.Bunların paylaşımı nasıl olacak.Bütün bunları düşündükçe işin içinden çıkamıyorum.(Kendisini birkaç kez -hem de kendi kişisel bilgisayarımdan- bazı uygunsuz sitelere girerken yakaladım.Bu da onun aile kurumuna verdiği değeri anlamamda yardımcı oldu.)Haklarımı nasıl koruyabilirim?Teşekkür ederim.
Old 22-04-2009, 10:13   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşinize karşı aranızda var olduğunu iddia ettiğiniz geçimsizliğe dayalı olarak bir boşanma davası açtığınızda, bu gerekçelerinizi ve eşinizin KUSURLU olduğunu ispat etmeniz gerekmektedir.

Medeni Kanun 186.maddeye göre eşler oturacakları konutu birlikte seçerler. Oturmakta olduğunuz ev, sağlıklı yaşamaya elverişli değil ise ve değiştirme imkanı varken yapılmıyorsa kusur olarak değerlendirilebilir..

Medeni Kanun 192. madeye göre de eşlerden herbiri, meslek veya iş seçiminde diğerinin iznini almak zorunda değildir. Ancak meslek ve iş seçiminde ve bunların yürütülmesinde evlilik birliğinin huzur ve yararı göz önünde tutulur denmektedir.

Eşiniz de eş ve baba olarak ailenin geçimine imkanı dahilinde katılmak, tüm imkanları ile ailesini rahatlığa ulaştırmak için elinden geleni yapmak zorundadır.

Eşinizin kazandığı parayı sizler dışında harcadığından, evine ve sizin ihtiyaçlarınıza ayırmadığından bahsetmemişsiniz.

Mahkeme yargıcı sunduğunz gerekçeleri ve delileri değerlendirerek, evlilik birliğinin yürümemesinde eşinizn kusurlu olup olmadığına karar verecektir.
Alıntı:
Ben öğretmenim yani kendime ait bir maaşım var fakat boşanma durumunda oğluma ve bana kendisinden bir nafaka bağlanacak mıdır?(örneğin oğlumla kiraya çıktığımda yarısını ödemesi gerekir mi?Ya da oğlumun kreş masraflarının yarısını karşılamalı mıdır?)

Sürekli bir maaşınız bulunması sebebi ile yoksulluk nafakası alma ihtimaliniz bulunmamaktadır. Ancak siz talep ediniz.

Mahkemelerce taktir edilen nafaka miktarlarının tespitinde maalesef kesin bir rakam veya kıstas söylemek mümkün değildir. Yani belirttiğiniz biçimde reel ölçütler alınmamaktadır.

Nafaka ödeyecek kişinin gerçek mal varlığı ve gelirleri nafaka miktarının belirlenmesinde en önemli maddelerden biridir.

Boşanma davasının açılması ile kendiniz ve çocuğunuz için önce TEDBİR nafakası istenmelidir.

Boşanmaya karar verilir ise, bu nafakaların kararın kesinleşmesinedn sonra yoksulluk ve iştirak olarak devamları talep edilmelidir.

2002 yılında alınan ev eşinizin şahsi malıdır. Eğer bu evin korunmasına veya güzelleştirilmesine katkınız oldu ise, değer artış payı alacağınızı dava etme hakkınız vardır.

2004 yılında alınan araba ise ortak maldır. Eşinizin bunun üzerinde tasfiye payı alacağı bulunmaktadır. Yine ayrıca kendisi bu arabanın alımında, korunmasında veya güzelleştirilmesinde ayrıca bir para harcadı ise, bunu değer artış payı alacağı olarak dava edebilir.

Ev eşyaları ile ilgili olarak da dava açma hakkınız bulunmaktadır.

SON SÖZ :

Sayın Katılımcı;

Anlatımlarınızdan, gerek boşanma davasını açarken ve gerekse yürütürken MUTLAKA bir avukat desteği almanız gerektiği sonucu çıkmaktadır.

Özel detayları profesyonel bir meslektaşımızla etraflıca DEĞERLENDİRMELİSİNİZ. Buna göre de boşanma gerekçelerinizin ispatında ve haklarınızı eksiksiz alabilmek hususunda doğru adımlar atabilirsiniz.

Hukuki desteği DOĞRUDAN almanız yararınızadır.

Eğer mevcut mali durumunuzun avukatlık ücreti ödemeye yeterli olmadığını kanıtlar(kira,okul vs..belgeler) İseniz, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza avukat tayin edilecektir.

Saygılar,
Old 22-04-2009, 10:26   #3
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Türk Medeni Kanunu'na göre eşler oturacakları konutu birlikte seçer, evlilik birliğini beraber yönetir. Ayrıca eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmakla yükümlüdür. Eşinizin davranışları evlilik birliğine ilişkin yükümlülüklerin ihlalidir. Yasaya göre bu nedenle aile mahkemesi yargıcına başvurarak yargıcın müdahalesini isteyebilirsiniz. Yargıç eşleri uzlaştırmaya çalışır ve gerekli ise isteminiz üzerine yasada öngörülen önlemleri alır. Bu önlemler katkı miktarının belirlenmesi, tasarruf yetkisinin kısıtlanması gibi önlemlerdir.

Yasaya göre evlilik birliğinin temelinden sarsılması, diğer deyimle şiddetli geçimsizliğin meydana gelmesi gerekir. Dolayısıyla eşinizle aranızda ciddi uyuşmazlıkların bulunduğunu kanıtlamanız gerekir.
Yükümlülüklerin ihlali ise boşanma davasında eşinizin kusurunu kanıtlamaya yardımcı olur, fakat eşinizin davranışlarını tanık gibi kanıt araçlarından yararlanarak kanıtlamanız gerekir.

Boşanma davası açarken yoksulluk ve iştirak nafakası bağlanmasını ve dava süresince tedbir nafakası ödenmesini isteyebilirsiniz. Eğer boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecek iseniz sizin için nafaka bağlanmasına karar verilir, bunu sizin kanıtlamanız gerekir. Ancak çalışsanız da çalışmasanız da çocuğun bakımı, eğitimi ve korunması için gerekli giderlere çocuğun babası gücü oranında katılmakla yükümlü olduğundan her halde iştirak nafakası bağlanır.

Ayrıca boşanma nedeniyle çıkarlarınız zarara uğruyorsa kusursuz veya daha az kusurlu olmak kaydıyla maddi tazminat, boşanmaya neden olan olaylar nedeniyle kişilik hakkınız saldırıya uğramışsa yani itibarınız zedelenmişse kusurlu eşinizden manevi tazminat isteyebilirsiniz.

Ayrıca boşanma davası süresince oturduğunuz evin ve ev eşyalarının sizin ve çocuğunuzun barınmasına özgülenmesini isteyebilirsiniz, ev size ait olmasa da boşanma kararı kesinleşinceye dek aile konutu niteliğindedir.

Mal paylaşımı konusunda ise ev evlilik birliğinin kurulmasından önce edinilmiş olduğundan edinilmiş mallara katılma rejimine göre edinilmiş mal değil kişisel maldır, yani bu evin değeri üzerinde evlilikten kaynaklanan bir istem hakkınız bulunmamaktadır. Edindiğiniz araba ise çalışma karşılığı edinilmişse edinilmiş maldır, karşılıksız olarak veya miras yoluyla edinilmişse kişisel maldır. Kişisel malınız üzerinde eşinizin istem hakkı yoktur ancak edinilmiş mal ise bu malın değerinin yarısı üzerinde istem hakkı bulunmaktadır.

Ev eşyaları evlenmeden önce alındığından kişisel maldır ancak değerini birlikte vererek aldığınız mallar paylı mülkiyetinizdedir.

Haklarınızı kaybetmeden kullanabilmeniz için bir avukattan hukuksal destek almanız büyük önem taşımaktadır. Sahip olduğunuz istem haklarınız çeşitli ve karmaşıktır. Eğer avukattan destek alacak mali gücünüz yoksa bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım bürosuna başvurarak ücretsiz olarak size avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi