Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

kişisel bilgilerin hukuka aykırı olarak kaydı ve parmakizi

Yanıt
Old 07-03-2008, 16:12   #1
SMK38

Varsayılan kişisel bilgilerin hukuka aykırı olarak kaydı ve parmakizi

kredi yurtlar kurumuna ait bazı yurtlarda barınmakta olan öğrencilerden parmak izi ve dijital ortamda çekilmiş fotoğraflar toplanıyor şu günlerde
kişisel bilgilerimiz kayıt altına alınıyor herhangi bir açıklama yapılmaksızın öğrenciler bu işlemi yaptırmak zorunda bırakılıyor

kişisel verilerin kaydedilmesi suçu
MADDE 135. - (1) Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.

tckda yer alan bu suçda kayıt işleminin hukuka uygun olmasını aramış
temel hak ve özgürlükler kapsamında ilgili idari işlemin hukuka uygun olması ancak kanuna dayanmasıyla mümkündür ve bildiğim kadarıyla bu konuya ilişkin olarak sadece kanun tasarısı mevcut yani ortada bir kanun yok
bu durumda yurtkurun elinde kaydımız sırasında bizden alınan kişsel bilgiler dışında parmak izimiz fotoğraflarımız gibi pek çok bilgi mevcut
bu kadar önemli bilgilerin yeterli güvenlikle donatılmamış idarenin elinde bulunması ve kötü amaçlar için kullanılabileceği kaygısı içindeyiz ne yapmamızı önerirsiniz teşekkürler
Old 15-03-2008, 19:09   #2
Av. Emrah GELEŞ

Varsayılan Güzel memleketime bir cevap

Senin de belirttiğin gibi bu tür kişisel hakların yetkili yerlerden izin alınmadan ( ki bu şu an için sulh ceza hakimidir) alınması suç teşkil etmektedir. Bu şekilde yapılan duruma izin vermemenizi tavsiye eder aksi bir durumla karşılaşmanız halinde ilgili yerlere şikayette bulunmanızı öneririm...
Sizin "parmak izi alma" diye tanımlama getirdiğiniz şeyin Ceza Yargılam Hukuku'ndaki adı "kimlik tespitidir" ve "koruma tedbirleri" arasında sayılır.
Koruma tedbirlerine başvurma hakkı kural olarak yargıçtadır; ancak duruma göre savcı, kolluk ve bazen de herkes koruma tedbirlerine başvurabilir.Ancak kimin hangi koruma tedbirini uygulayacağı , şartları ile teker teker belirtilir.Örneğin tutuklama koruma tedbirine yalnız yargıç karar verebilirken, otopsiye bazı durumlarda savcı, karar verebilir. Veya suçüstü olan ve kaçmakta olan bir faili herkes yakalayabilir.Ancak belirttiğim gibi kimin hangi koruma tedbirini uygulayacağının Kanun'da teker teker belirtilmesi gerekir.
Parmak izi alma koruma tedbirine adli görevlerinde, Savcı adına hareket eden kolluk , yani Jandarma ve Polis başvurabilir.Bu yetkinin kanuni dayanağı ilgili kanunlarda vardır.
Ancak özel şahıs ve kurumların böyle bir hakları yoktur.Parmak izi , tıpkı kişinin fotoğrafı, el yazısı veya saç telleri gibi kişilik haklarının bir parçasıdır ve onun izni veya hür iradesi olmadan alınamaz, kaydedilemez.Bu durum hukuka aykırıdır.(alıntı)
Old 15-03-2008, 21:40   #3
Hasan Bahadır Büyükavcı

Kredi Yurtlar Kurumu'ndaki uygulamanın hukuka aykırı olduğu kanaatinde değilim.
Bilindiği üzere yurtlara kimlik ile giriliyor ve bu kimlikler sahibinden başkasına veriliyor, kapıdaki yetersiz incelemelerle alakasız kişiler yurtlara girebiliyor. Bunun önüne geçmek ve yurtlardaki güvenliği sağlamak için böyle bir uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulamanın "kanuna dayanma" gibi bir zorunluluğu olduğu inancında değilim. Aksine idarenin görevi olan yurtlardaki güvenliğin sağlanması durumunun tabii sonucudur diye düşünüyorum.
Old 16-03-2008, 12:58   #4
Av. Emrah GELEŞ

Varsayılan merhaba

ben de sizinle aynı fikirde değilim. Anayasada güvrnce altına alınmış ve belirli kişilere verilmiş olan bir işlemi hiçbir yetkiye dayanmayarak edinmeye calısmak doğru değildir. Zaten parmak izini almak filan güvenlikle alakası yoktur. Yurtlardaki görevliler hangi sıfatla alıyorlar ona da akıl sır erdiremiyorum
Old 16-03-2008, 13:22   #5
Hasan Bahadır Büyükavcı

Alıntı:
Zaten parmak izini almak filan güvenlikle alakası yoktur.

Keyif için alıyorlar sanırım!
Old 16-03-2008, 18:19   #6
masimo

yurtların kendi iç işleyişleri pahaına bu işlemi yapmış olmsı bence hukuka aykırılığı ortadan kaldırmaz. Fişleme meraklısı bir toplum olup çıktık.
Old 16-03-2008, 18:36   #7
Hasan Bahadır Büyükavcı

Toplumdaki tüm insanların parmakizi, dişizi v.s. bilgilerinin "devlet elinde" bulunması ne derece fişlemedir?
Günümüz dünyasında terör her yerde iken...
Modern devletlerde insanların diş izlerinin bulunduğu bir bilgi sistemi olduğunu ve bunun adli konularda yardımcı olduğunu duymuştum. Parmakizide buna benzer bir durumdur.
Bence herkesin parmakizinin devlette olması gerekir.
Old 17-03-2008, 16:18   #8
YALÇIN ÖNDER

ANAYASA’dan bir kısa hatırlatma;

IV. Özel hayatın gizliliği ve korunması
A. Özel hayatın gizliliği
Madde 20 – Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. (Üçüncü cümle mülga: 3/10/2001-4709/5 md.)
(Değişik: 3/10/2001-4709/5 md.) Millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâkın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak, usulüne göre verilmiş hâkim kararı olmadıkça; yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri bulunmadıkça; kimsenin üstü, özel kâğıtları ve eşyası aranamaz ve bunlara el konulamaz. Yetkili merciin kararı yirmidört saat içinde görevli hâkimin onayına sunulur. Hâkim, kararını el koymadan itibaren kırksekiz saat içinde açıklar; aksi halde, el koyma kendiliğinden kalkar.
Old 20-03-2008, 17:49   #9
Av. Rahşan KÜPELİ

Alıntı:
Yazan bahadır buyukavcı
Bu uygulamanın "kanuna dayanma" gibi bir zorunluluğu olduğu inancında değilim.

siz o inançta olmasanız bile, Anayasa ve yürülükteki mevzuat gereğince idarenin 'kanuna uyma' gibi bir zorunluluğu vardır.

Alıntı:
Yazan bahadır buyukavcı

Keyif için alıyorlar sanırım!

Evet, keyif için almıyorlar ancak keyfi olarak aldıkları kesin. İdare işlem ve eylemlerinde hukuka uygun hareket etmek zorundadır. Modern devletler dediğiniz devletler hangileri bilemiyorum ama biz hukuk devletinde yaşıyoruz. (ya da öyle varsayıyoruz.)
Anayasa'dan bir kısa hatırlatma da ben yapacağım.
Old 20-03-2008, 17:51   #10
Av. Rahşan KÜPELİ

Hatırlatmayı yapamadım Şimdi yapıyorum

II. Cumhuriyetin nitelikleri
MADDE 2. – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

Old 20-03-2008, 20:45   #11
SMK38

Parmak izlerimiz yurt müdürlüğünün sözlü açıklamasına göre "kolaylık" için toplanıyormuş!!
idarenin bu işleminin hukuki dayanağını ve sebeplerini öğrenmek üzere bilgi edinme kanunu kapsamında dilekçelerimizi sunduk. Dilekçeleri işleme koymamak için direndiler.Bazılarına göre idaredir yapar anlayışı hala geçerli olsa da şeffaflık bir kenara atılarak fişlenmek hiç hoş değil. Suç işlediği yargılama sonunda anlaşılan hatta infaz kurumunda cezasını tamamlayan kişilerin bile kişisel bilgilerinin bu kurum tarafından çıkışta kendilerine iade edilmesi gerekirken yurtlarda barınan öğrencilerin potansiyel suçlu gibi kayıt altına alınmasını bir hukukçu nasıl kabul eder anlayamıyorum. Dilekçelerimize verilen cevaplar sonucunda hakkımızı arama sürecimiz şekillenecek.Destek verenlere teşekkürler...
Old 21-03-2008, 08:40   #12
Hasan Bahadır Büyükavcı

1)Kanuna uygun olmayan mutlak surette hukuka aykırımıdır?
Yasacılık-Hukukçuluk ayrımı burada gizli bence. Yasaya uygun olmayan bazı durumlarda hukuka uygun olabilir. Herkesin kendince bir dünya görüşü vardır, düşüncesi vardır. Benim düşüncem de bu yönde ve ben parmakizi alınmasının kanuna aykırı olmasına rağmen hukuka uygun olduğunu düşünüyorum. SMK38 demişsiniz ki" potansiyel suçlu gibi kayıt altına alınmasını bir hukukçu nasıl kabul eder anlayamıyorum." Kendinizi neden potansiyel suçlu hissettiniz bunu anlayamadım ama işte "hukukçuluk" "hukuku temel alarak" düşünmek demektir. Kanuna mutlak surette uygun olarak düşünmek değil! Sanırım düşüncelerimi yargılayacak değilsiniz!

2)Sayın avukat Anayasanın 2. maddesini gözden kaçırmışım(!) hatırlattığınız için teşekkürler.

3)Modern devletler İskandinav ülkeleridir. Tüm insanların parmak ve diş izleri bir bankada saklanmaktadır ve bu şekilde çocuk istismarı büyük şekilde engellenmiştir. Bilmem duydunuz mu?
Bencede tüm insanların parmak, diş izi ve dna bilgileri bir bankada toplanmalıdır. Ülkemizdeki suç oranına bir bakınız. Faillerin cezalandırılması için bu düşüncelerim bence "hukuka uygundur."

Saygılar...
Old 23-03-2008, 17:06   #13
SMK38

hukuka uygunluk. Peki hangi hukuka uygunluktan bahsediyorsunuz. Sizin düşüncenizden çıkardığım sonuç şu ki temel hak ve hürriyetler bir idari işlemle dahi sınırlandırılabilir ve böyle bir sınırlama kanuna dayanmasa da geniş anlamda hukukun içinde bulunduğundan hukuka uygundur.hukukun kendi içinde bir disiplini vardır sayın bahadır buyukavcı önümüze çıkan uyuşmazlıkları benim dünya görüşüm böyle diyerek çözümleyemeyiz.kanunlar hiyerarşisinin tepesinde bulunan anayasa bir işlemin ancak kanuna dayanarak yapılmasını emretmişse kanunlar buna uygun olarak düzenlenir ve idarenin, anayasanın ve kanunların hükümlerine uygun eylem ve işlemlerde bulunması gerekir aksi halde idarenin başındakiler de ben öyle düşünüyorum o yüzden böyle yaptım derler oysa ki kişiler geçici idare daimdir.Kanuna uygun olmayan mutlak surette hukuka aykırı mıdır? şayet kanun hukuka aykırıysa kanuna aykırı olan hukuka uygun olabilir ancak bunun konumuzla bir ilgisi olduğunu sanmıyorum zira benim bu konuyu açmamdaki temel neden idarenin keyfiliğine karşı olduğumu belirtmek ve böyle bir uygulama olduğunu ilgilenenlere duyurmaktı.
Kendimi potansiyel suçlu gibi hissetmedim ancak işlemin yurt idaresi tarafından potansiyel suçluymuşuz izlenimi uyandıracak şekilde yapıldığını ve bundan rahatsız olduğumu belirttim. Bu da öyle sanıyorum ki en doğal hakkım.
Yanıtınızda siz de suçla mücadeleden bahsetmişsiniz suçla mücadeleye başlanmak için seçilen yer öğrenci yurtları mı olmalıdır.
İskandinav ülkelerinin gelişmişliği kişilerin kayıt altına alınmasında yatıyorsa tüm ülkece başvuralım kayıt merkezlerine bakarsınız bir gecede modernleşiriz.
Son olarak şunu eklemek isterim ki İngiltere'de kişilerden bu bilgiler rızalarıyla toplanmakta benim bu yönde bir rızam yoktu ve işlem kanuna dayanmıyordu. İngilterenin kişileri kayıt altına alırken topladığı pekçok bilgi -ki bunların içinde biyolojik bilgilerden banka hesap numarasına kadar herşey vardı- geçtiğmiz yıl içinde kaybolmuştur.Bu bilgiler yok mu oldu başkalarının elinde mi belli değil.
Old 23-03-2008, 18:36   #14
Hasan Bahadır Büyükavcı

Düşüncemi tüm temel hak ve hürriyetlere yaymakla hata ediyorsunuz. Bu kadar geniş düşündüğünüzde yanlış sonuçlara varırsınız ki varmışsınız. İdarenin keyfi davranmaması gerektiğini, kanuna uygun davranmak zorunda olduğunu, Hans Kelsen'in normlar hiyerarşisini fakültede hocalarım öğretti.
Hatırlatmalarınız için teşekkür ederim.
Şunu öncelikle söyleyeyim. Hukuk günün şartlarına uygun olarak kendini yenilemek zorundadır. "Hukuk" diyorum Anayasa, kanun v.s. demiyorum. Bence günümüz dünyasında kişisel bilgilerin idarede bulunması bence hukuka uygun. Hukuku sadece pozitif metinlere bakarak yorumlamak sizi yasacılığa iter. Ben uygulamanın kanuna aykırı olduğunu fakat bence hukuka uygun olduğunu yazdım. Benim düşüncem budur.
Ayrıca ben hakim değilim. Önüme gelen uyuşmazlığı düşünürken kanuna bağlı kalmak zorunda değilim.

İskandinav ülkelerinin gelişmişliği "bilgilerinin kayıt altına alınması" sonucudur diye bir anlam çıkarmışsınız. Sanırım yazdıklarımı dikkatle okumamışsınız. O ülkelerin gelişmesinin sebebi bilgilerin kayıt altına alınması değil, aksine gelişmişliklerinin tabii sonucu bilgilerini idareye vermeleridir.
Old 23-03-2008, 18:45   #15
Av.Suat Ergin

“Biri Bizi Gözetliyor” isimli foruma değişik fişlenme, gözetlenme, dinlenme örneklerini taşımış ve benzer konuyu orada da tartışmıştık. Büyük Birader neler yapıyormuş diye merak edenler için link de vereyim.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...ight=Biri+Bizi

Saygılarımla
Old 24-03-2008, 17:31   #16
Av. Rahşan KÜPELİ

'Modern' ceza hukukunda suçludan delile değil, delilden suçluya ulaşılması esastır.
Alıntı:
Yazan [FONT=Tahoma
bahadır_buyukavcı
Alıntı:
Yazan [FONT=Tahoma
]Bencede tüm insanların parmak, diş izi ve dna bilgileri bir bankada toplanmalıdır. Ülkemizdeki suç oranına bir bakınız. Faillerin cezalandırılması için bu düşüncelerim bence "hukuka uygundur
[/font]

Korkarım sadece parmak izini, diş izini, dna bilgilerini toplamak yetmeyebilir; imza örneklerini, ayak izini, el izini, telefon konuşmalarını falan da almak gerekebilir.
Bu arada, şüphelinin suçunu itiraf etmesi, suç ortaklarını söylemesi, ya da herhangi bir konuda konuşması için işkence yapılması da, sonuçta failler cezalandırılacağı için, sizce 'hukuka uygun' olacaktır korkarım. Ama unutmayın, 'Zehirli ağacın meyvesi de zehirli olur'
Bir dönem emniyet kuvvetleri 'İnsan Hakları, polis düşmanı' sloganı ile yürümüştü, nedense aklıma o geldi.
Old 28-03-2008, 08:24   #17
Hasan Bahadır Büyükavcı

Delilden yola çıkarak suçluya gitmek ilkesinin zedelendiğine inanmıyorum. Size bir örnek;
12 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz ediliyor. Çocuğun boynunda diş sıyrıkları ve tükrükler bulunuyor.
Sizin çözüm yönteminiz:
Eğer "insan hakları diye" tutturup bazı suçların aydınlatılmasına hizmet edecek diş izi, parmak izi, DNA bilgileri İdarenin elinde olmazsa bu deliller ancak suçluyu yakalayabildikten sonra karşılaştırma suretiyle ortaya çıkarılabilecektir. Tabi esas suçluyu ortaya çıkarana kadar kaç tane masum insan gözaltına alınacak, kaç insanın gururu rencide edilecek kısacası kaç insan insan hakkı ihlal edilecektir. Tabi suçlu nasıl bulunacak orasıda meçhul!
Benim sunduğum "insan haklarına saygısız(!)" çözüm:
Diş izi veya tükrükten alınan bilgiler bilgisayarlara girildiğinde kimse bu suçlu çıkıverecek. Başka masum insanlar zan altında kalmayacak.

Artı olarak şu sonucu da doğurabilir:
Bazı kişisel verilerinin İdarede olduğunu bilen insan suç işlerken 1 düşünüyorsa 2 düşünmek zorunda kalacak, kolaylıkla yakalanabileceğini düşünecek ve suç işlemekten imtina edebilecektir.

Bu yöntemle eğer bir kişinin faili bulunabilecekse ve bir kişi suç işlemekten uzak tututabilecekse ben bu "insan haklarına saygısız(!)" uygulamaya varım.

Saygılar...
Old 30-03-2008, 09:27   #18
SMK38

kayıt altındaki veriler değiştirilebilir. kimlik çalar gibi verileriniz çalınabilir ve bir gün küçük bir çocuğa tecavüz ettiğiniz iddası idarenin elindeki bu verilerinize dayandırılabilir. peki ya masumsanız ya bilgileriniz çalınmışsa, başkaları tarafından kullanılmışsa... sistemlerin her zaman hata payı vardır. kişilerin verilerinin tam olarak güvende olduğuna kanaat getirilmedikçe kimsenin sizin çözümünüzün içinde yer almak isteyeceğini sanmıyorum hele ki bizim ülkemizde...

saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi