Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Farklı ülkelerde bulunan çiftin internet üzerinden yaptığı evlilik geçerli mi?

Yanıt
Old 10-07-2008, 12:34   #1
özlemkzl

Varsayılan Farklı ülkelerde bulunan çiftin internetten yaptığı evlilik geçerli mi?(Sınav sorusu)

Merhaba ben hukuk 1.sınıf öğrencisiyim Medeni Hukuk Dersinde tartıştığımız bir konuda sizin de yorumlarınızı almak isterim.
Medeni Hukukumuza göre evlenmek için gerekli olan bütün şartları usulüne uygun yerine getiren çift çok önemli sebeplerden dolayı evlenme işleminin yapılacağı tarihte başka ülkelerde bulunacaklarını bu sebepten dolayı da internet üzerinden konferans sistemiyle evlendirme memurunun önünde irade beyanında bulunarak evlenmek istemişlerdir.Diğer bütün koşullar sağlandığı taktirde internetten verilen beyanla yapılan evlenme geçelimidir?Bu evliliğin gerçekleşmesinde söz konusu kanun boşluğu mudur, yorumu mudur, hakim takdir yetkisini kullanmış mıdır? Bu sorulara verilen yanıtlar birbirinden çok farklıydı ve ortak kanıya varamadığımız için hocamız bu soruyu önümüzdeki sınavda sorma kararı aldı. Bu şekilde yapılmış bir evlilik geçerli veya geçersizdir şeklinde vereceğimiz cevabı nedenleriyle ispatlamamız gerekli.

Bu konuda fikrini sorduğum diğer bir hocam evlenmenin usulune uygun olmamasından dolayı geçersiz olduğu ve tartışılamayacığını söyledi.

Araştırma yapmak için gittiğim başka bir üniversitedeki fikrini aldığım hoca ise diğer bütün şartlar usulune uygun olduğu için ve evlilik sırasında atılan imzanın asli unsurlardan olmadığı gerekçesiyle tarafların internet üzerinden açık irade beyanlarını belirttiği takdirde evliliğin geçerli olacağı şeklinde yorumladı.

Bu konuda tecrübelerinize dayanarak sizin de görüşlerinizi almak istedim.
Saygılarımla...
Old 10-07-2008, 17:06   #2
stajyer av.hüseyin kara

selam özlemkzl
Ben bu konuda bir kanun boşluğunun olduğuna katılmıyorum.Bu konuda Evlendirme Yönetmeliğinin 26. maddesi açık ve nettir.şöyle ki,
Evlenme töreninin yapılması istenen, ancak evlenmenin mahiyeti ile bağdaşma-
yan veya tarafların serbestçe iradelerini açıklamalarına imkan vermeyen yerlerde
veya mabetlerde resmi evlenme töreni yapılamaz. Bu durumda evlendirme memuru ev-
lenmeyi erteler.

İnternet üzerinden beyan sunulurken muhakkak webcam sisteminden yararlanılacaktır.Karşı taraf webcam da iradesini serbest bir biçimde açıklıyor gibi görünse de aslında bu duruma etken olabilecek hususların varlığı ya da yokluğu her zaman şüphelidir.Böyle bir durumda evlendirme memurunun evlenme işlemini ertelemek yerine işlemi kabul etmesi yönetmeliğe aykırıdır.Serbest iradeyi açıklayacak ortam hazır olmadıkça evlendirme işleminin yapılabileceğine kesinlikle katılmıyorum..
Old 11-07-2008, 00:14   #3
Hasan Bahadır Büyükavcı

1. Tören yeri
Madde 141- Evlenme töreni, evlendirme dairesinde evlendirme memurunun ve ayırt etme gücüne sahip ergin iki tanığın önünde açık olarak yapılır. Ancak, tören evleneceklerin istemi üzerine evlendirme memurunun uygun bulacağı diğer yerlerde de yapılabilir.
2. Törenin şekli
Madde 142- Evlendirme memuru, evleneceklerden her birine birbiriyle evlenmek isteyip istemediklerini sorar. Evlenme, tarafların olumlu sözlü cevaplarını verdikleri anda oluşur. Memur, evlenmenin tarafların karşılıklı rızası ile kanuna uygun olarak yapılmış olduğunu açıklar.

Kanun evlendirme memuruna bir takdir hakkı tanımıştır. Eğer evlendirme memuru evlenecek tarafların rızalarını serbestçe açıkladıklarına kanaat getirebilecek ve tarafların internet ortamındaki hal ve durumları memurda bu kanaatin uyanmasına izin verebilecek durumdaysa evlenmenin yapılabilmesi mümkün olacaktır.
Önemli olan evlendirme memurunun tarafların iradelerinin rızalarıyla açıklandığına kanaat getirmesidir.
Old 11-07-2008, 11:24   #4
AvTürk

Alıntı:
Yazan bahadir_buyukavci
1. Tören yeri
Madde 141- Evlenme töreni, evlendirme dairesinde evlendirme memurunun ve ayırt etme gücüne sahip ergin iki tanığın önünde açık olarak yapılır. Ancak, tören evleneceklerin istemi üzerine evlendirme memurunun uygun bulacağı diğer yerlerde de yapılabilir.
2. Törenin şekli
Madde 142- Evlendirme memuru, evleneceklerden her birine birbiriyle evlenmek isteyip istemediklerini sorar. Evlenme, tarafların olumlu sözlü cevaplarını verdikleri anda oluşur. Memur, evlenmenin tarafların karşılıklı rızası ile kanuna uygun olarak yapılmış olduğunu açıklar.

evleneceklerin her ikisinin de resmi memur önünde beyanlarını açıklamaları gerektiğini düşünüyorum. altı çizili olan hükmün takdir yetkisiyle ilgili olduğunu ve yine huzurda olma şartı sağlanarak, evde, taraflar için özel kabul edilen bir yerde yahut son dönemlerde sıkça rastladığımız gibi uçan balonda veya deniz altında da törenler yapılabiliyor.

ama her 2 tarafın da resmi memur huzurunda bulunması gerekir diye düşünüyorum. dolayısıyla net üzerinden resmi memurun sadece bir tarafın yanında bulunarak gerçekleştirilecek törenin sahih olmayacağını(hukuken evliliğin gerçekleşmediği) ve bunun taktir yetkisiyle ilgisi olmadığını, en azından varsa bile takdir yetkisini aştığını, suistimal ettiğini düşünüyorum.
Old 11-07-2008, 12:54   #5
stajyer av.hüseyin kara

Sayın Bahadır BUYUKAVCI,

Evet, asıl olan evlendirme memurunun uygun bulacağı yerdir.Buna zaten herhangi bir itirazım yok. Fakat ben Evlendirme Yönetmenliğinin 26 . maddesinin altını çizerek internet ortamında yapılacak olan beyanların tam olarak irade serbestliğine uymayacağını,her zaman bir şüphe oluşturacağını ve buna istinaden de memurun bu durumu uygun bulmasının yönetmeliğe aykırılık teşkil edeceğini belirtmeye çalıştım.
Diyelim ki,taraflar ayrı ülkelerde kabul beyanlarını açıklamak üzere internet ortamında bir araya geldiler.Evlendirme memuru bu iki tarafı da internet üzerinden görüyor.Tarafların herhangi bir mekanda bulunmalarının önemi olmadığını düşünmeksizin memur bu şahısların gayet mutlu, yanlarında yakınlarının olduğunu ve herhangi bir baskı altında olmadığını görerek irade serbestliğini kabul etse dahi şahısların bilgisayar vasıtasıyla herhangi bir hile kullanılarak görsel olarak yanıtıldığını ve ayrıca baskı altında(örneğin kameranın görsel alanına girmeyen bir yerden tarafa silah yöneltilerek veya tehdit edilerek iradesinin sakatlandığını..) olduğunu bilemeyeceğinden dolayı bu durumu taktiren kabul etmesi yönetmeliğe aykırı olacaktır.Taraflardan biri daha sonra ''ben bu evliliği baskı altında kabul ettim'' diyerek iptal davası açtığı zaman bu durumun kamu adına hareket eden memurun yanılmasından ötürü meydana geldiği daha doğru bir ifadeyle hukuka aykırı bir durumun evlendirme memuru tarafından önünün açıldığı görülecektir.Bu da kamu vicdanı açısından sağlıklı bir durum değildir.
İyi niyetli olmak mutlaka insanlık açısından önemlidir.Fakat biz hukukçular sadece iyi niyetli düşünerek kanunları yorumlayamayız..saygılar
Old 18-07-2008, 22:31   #6
DeryaK

Yeni Fikir

Alıntı:
Evet, asıl olan evlendirme memurunun uygun bulacağı yerdir.Buna zaten herhangi bir itirazım yok. Fakat ben Evlendirme Yönetmenliğinin 26 . maddesinin altını çizerek internet ortamında yapılacak olan beyanların tam olarak irade serbestliğine uymayacağını,her zaman bir şüphe oluşturacağını ve buna istinaden de memurun bu durumu uygun bulmasının yönetmeliğe aykırılık teşkil edeceğini belirtmeye çalıştım.

Sayın Meslektaşım Kara.

Ben de ilke olarak düşüncelerinize katılıyorum.

Ancak internet üzerinden "güvenli elektronik imza" kullanılarak,internetten evlenme mümkün olabilir.Ancak bu konuda TMK.na bir hüküm eklenmesi gerekiyor.

Başarı dileklerimle.
Old 21-07-2008, 14:46   #7
özlemkzl

Not ve bilgilendirme: Bu soru Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Sn. Doğa Elçin'nin sorduğu sınav sorusudur. Makale amaçlı kullanılamaz!
Old 21-07-2008, 17:10   #8
stajyer av.hüseyin kara

Derya hanım
Güvenli elektronik imza bildiğim kadarıyla yazılı sözleşelerin geçerliliği için getirilmiş bir sistem.Evlilik sözleşmesinde e.imza sistemini nasıl kullanabiliriz?Eğer beyanlar internet üzerinden yazılı olarak bildirelecek olursa sizin de dediğiniz gibi böle bir kural getilebilir.Fakat sözlü beyan zorunluluğu var evlilik sözleşmesinde.Bu durumda e.imza nın ben internet aracılığıyla tarafların beyanlarını dile getirmesindeki geçersizliliği değiştireceğini düşünmüyorum..

Bu konuda e.imza konusundaki görüşünüzü biraz daha açarsanız sevinirim.
Old 29-08-2008, 18:27   #9
üye25667

Evlilik aktinde kurucu unsur tarafların hür iradeleriyle nikah memuru önünde "evet" demeleridir. İmza bilidiricidir. Burda bana göre asıl tartışılması gereken tarafların iradelerinin hür olup olmadığıdır. webcamın arkasında kameranın göremeyeceği bir noktada silahlı birinin olduğunu düşünün. Bu internetin hayatın her alanına gireceği aklıma gelirdi de bu nikahta kullanılacağı aklıma gelmezdi. Köroğlu delikli demirin icadına bi söz söylemiş de; yaşasaydı buna ne derdi acaba.............
Old 01-09-2008, 18:11   #10
üye10245

önemli olan çiftin serbest ve hür irade beyanlarıdır. internet ortamından webcamın dar perspektefinden açıklanan irade beyanları bence uygun değildir.

ben olayı biraz daha abartmak istiyorum. haberlerde izlediğimiz ilginç usüllerde yapılan (uçaktan atlanarak, denizin altında .. vs.) nikah merasimlerinde irade beyanlarında bir sakatlık varmı?

çünkü o şartlar altında insanın nasıl davranacağı belli olmaz. en son olarak bungee-jumping yaparken evlenenleri görmüştüm. serbest irade beyanı buralarda gerçekleşebilirmi sizce?
Old 02-09-2008, 09:08   #11
ISIL YILMAZ

Evlilik akdinin geçerliliği bir şekil şartına bağlıdır. Bu şekil şartı, söz konusu akdin nikah memuru ve ayırd etme gücüne sahip iki tanık önünde ve "sözlü" yapılmasıdır.

KANUN NO: 4721
TÜRK MEDENİ KANUNU
Kabul Tarihi: 22 Kasım 2001

II. Yapılışı

I. Tören yeri

MADDE 141.- Evlenme töreni, evlendirme dairesinde evlendirme memurunun ve ayırt etme gücüne sahip ergin iki tanığın önünde açık olarak yapılır. Ancak, tören evleneceklerin istemi üzerine evlendirme memurunun uygun bulacağı diğer yerlerde de yapılabilir.

2. Törenin şekli

MADDE 142.- Evlendirme memuru, evleneceklerden her birine birbiriyle evlenmek isteyip istemediklerini sorar. Evlenme, tarafların olumlu sözlü cevaplarını verdikleri anda oluşur. Memur, evlenmenin tarafların karşılıklı rızası ile kanuna uygun olarak yapılmış olduğunu açıklar.

Burada mesele, tarafların evlenme akdine "özgür iradeleriyle" katılıp katılmadıkları yolundadır. A ülkesindeki eşin karşısında ve nikah memurunun görmediği bir kadrajda elinde silahlı biri varsa ne olacak? İşte bu nedenle, m.141 dar yorumlanmalıdır.

Saygılar.
Old 02-09-2008, 15:28   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
II. Yapılışı

I. Tören yeri

MADDE 141.- Evlenme töreni, evlendirme dairesinde evlendirme memurunun ve ayırt etme gücüne sahip ergin iki tanığın önünde açık olarak yapılır. Ancak, tören evleneceklerin istemi üzerine evlendirme memurunun uygun bulacağı diğer yerlerde de yapılabilir.

Evlendirme töreninin şekli, sıhhat şartıdır. Bu itibarla törenin şekli, kişiden kişiye farklı yorumlanabilir nitelikte değil, herkes tarafından aynı şekilde anlaşılıp, yorumlanacağı şekilde olmak zorundadır.

Diğer yandan internet üzerinden yapılan irade beyanının sağlığı da kuşkuludur. Bilindiği gibi görüntü ve ses ve yazı üzerinde teknik müdahalelerle değişiklik mümkündür. Bu nedenledir ki "e-imza" uygulaması ile ancak internet üzerindeki veri (beyan) akışına geçerlilik tanınmaktadır.

Dolayısıyla, internet üzerinden iletilen sesli ve görüntülü irade beyanının "evlendirme memurunun ve iki tanığın önünde ve açık şekilde" yapılmış bir irade beyanı olup olmadığı hususu tartışmaya açık olup, değerlendirmeler kişiden kişiye değişebilir. Bu durumda, sıkı şekil şartına bağlanan ve şeklin geçerlilik nedeni olduğu bir hususta "kuşkulu" ve "göreceli" işlemlere geçerlilik tanınması düşünülemez.

Ben, irade beyanının her hangi bir yetkili kişinin (vücuden) huzurunda ve şehadetinde olmadan, "İnternet üzerinden yapılmasının" geçerli bir irade beyanı olarak değerlendirilemeyeceğini düşünüyorum. Belki, Yurt dışında video konferans yoluyla iradesini beyan eden kişinin yanında bir noter yahut bir Konsolosluk yetkilisi bulunmak kaydıyla ve görüşmeye ilişkin zabıt tutulmak ve yevmiye kaydı verilmek koşuluyla geçerli sayılabileceği kanaatindeyim.
Old 02-09-2008, 17:04   #13
gençhukukçu54

Özellikle hocalarımız çok severler istisna ve tuzaklı sorular sormayı
bu soruda da farklı şehir veya bölge değilde hususen farklı ülkeler denilmiş.
konuyu dağıtmak istemem fakat; acaba soru MÖHUK madde 12 ile de alakalı olabilir mi?

MÖHUK
"Madde 12 - ... Evlenmenin şekli yapıldığı yer hukukuna tabidir..."
Old 02-09-2008, 19:54   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Sinan Taşdemir
Özellikle hocalarımız çok severler istisna ve tuzaklı sorular sormayı
bu soruda da farklı şehir veya bölge değilde hususen farklı ülkeler denilmiş.
konuyu dağıtmak istemem fakat; acaba soru MÖHUK madde 12 ile de alakalı olabilir mi?

MÖHUK
"Madde 12 - ... Evlenmenin şekli yapıldığı yer hukukuna tabidir..."

Medeni Hukuk Dersinde MÖ-HUK sorusunun sorulmaması gerektiği kanaatindeyim.
Old 02-09-2008, 20:25   #15
Av.Mürsel SARI

Söz konusu evlenme hukuk eksenli değerlendirilse bile burda kanımca: evlenmenin tarafların duygusal bir birleşme olarak değerlendirilip( zati aksi durumda eviliğin iptali öz konusu olur), yine karşı cinslerin bir birini tamamlama amaçlı yapılır beli bir uzaklık söz konusu ise belirtilen koşulların oluşmaması gereçe gösterilerek gerekli kanati oluşturmadığından, evlilik akti koşulları sağlamadığı için reddilmeli.
Old 02-09-2008, 23:31   #16
Gemici

Varsayılan Mesafeli Evlilik!

‘İnternet üzerinden Evlilik’ kavram olarak hoşuma gitmedi nedense. En iyisi bu türden evliliği ‘Mesafeli Evlilik’ olarak tanımlamak.

Mesafeli evlilikte taraflar aynı ortamda bulunmadıkları için bu türden evliliklerin bazı sakıncalarının olacağı kesin bir şey. Tarafları forumda belirtilen bu sakıncalardan korumak için belirli hukuki tedbirlerin alınması ve düzenlemelerin yapılması gerekir.
Örneğin cayma hakkı,
Bu hakkın ne zaman doğduğu,
Malın veya verilecek hizmetin özelliklerini belirten bilgilendirme,
Bilgilendirmenin nasıl ve ne zaman yapılacağı biraz karışık bir konu bence. Problemin en iyi çözümü kimin tüketici kimin satıcı, üretici veya sağlayıcı olduğu konusunun açıklığa çıkması ile olur. Satıcı veya sağlayıcının kim olduğu belirtildikten daha doğrusu belirlendikten sonra yetkili mahkemeyi belirlemek gerekir. Evlendirme memurunun durumu da biraz karışık; tüketicinin yanında mı yer alacak yoksa satıcının mı? Yoksa en iyisi tarafsız bir yerde olması mı? Taraflardan birisinin bulunduğu ülke hukuku mu yoksa evlendirme memurunun bulunduğu ülke hukuku mu uygulanacak evlenme merasiminde?

Saygılarımla
Old 03-09-2008, 09:37   #17
ISIL YILMAZ

Sn.Gemici,

Evlenme akdinde "cayma hakkı"nı kullanmıyoruz. Butlandan söz etmek daha uygun olur.Tarafları da tüketici olarak değerlendirmiyoruz. Evlendirme memuru da "satıcı" ya da "sağlayıcı" olmuyor.

Enteresan bir kıyas mantığı

Saygılar.
Old 03-09-2008, 10:40   #18
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın gemici,

Açıklamalarınız oldukça Çarpıcı. Mesafeli Satım Borçlar Kanununda tanzim edilmişken, mesafeli ilişki yahut mesafeli evlilik Medeni kanunda kendine yer bulamamıştır.

Mesafeli İlişki demek sanki daha uygun olurdu.
Old 03-09-2008, 11:54   #19
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Bu konuda Saim beyin 12 numaralı mesajının isabetli olduğunu düşünüyorum. Aksi halde gelişigüzel bir sabah uyandığında Hülya Avşar, kendisini Abdülrezzak ya da Hüsmen beyle evli bulabilir...
Old 05-09-2008, 16:59   #20
irfan_emrah

1. Tören yeri

Madde 141 - Evlenme töreni, evlendirme dairesinde evlendirme memurunun ve ayırt etme gücüne sahip ergin iki tanığın önünde açık olarak yapılır. Ancak, tören evleneceklerin istemi üzerine evlendirme memurunun uygun bulacağı diğer yerlerde de yapılabilir.

Madde 142 - Evlendirme memuru, evleneceklerden her birine birbiriyle evlenmek isteyip istemediklerini sorar. Evlenme, tarafların olumlu sözlü cevaplarını verdikleri anda oluşur. Memur, evlenmenin tarafların karşılıklı rızası ile kanuna uygun olarak yapılmış olduğunu açıklar.

Bu konuda kanun çok açık. Evlilik aile hukukunu ilgilen ciddi bir konudur.İradelerin sakat olmaması gerekir. Bunun içinde evlendirme memuru şahitler ve evlenecek kişiler aynı yerde bulunmalıdır. Ülke dediği için zaten yabancılık unsuru taşıyacağından MÖHÜK hükümleri uygulanır. Bunuda size sınavda sormazlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi