Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İT Merciinin kesin kararlarına karşı yazılı emir yolu

Yanıt
Old 19-04-2010, 10:29   #1
av.sultannn

Varsayılan İT Merciinin kesin kararlarına karşı yazılı emir yolu

-İTMerciinde açmış olduğum itirazın kaldırılması talebim,sunduğum belgelerin İİK 68/a daki belgelerden olmaması nedeniyle usulden reddedildi. ayrıca aleyhime İcra İnkar Tazminatı ödememe karar verildi.
- Bu karar kesin olduğu için temyiz edemedim. karşı taraf bu inkar tazminatını ödemem için ödeme emri göndermiş durumda. ben ise kanuna aykırı olan bu inkar tazminatını ödemek istemiyorum.
-İTM nin bu kararının bozulması için yazılı emir yoluna başvurabilir miyim? başvurabilirsem dilekçemde, icranın geri bırakılmasını talep edebilir miyim? bu konuyla ilgili elinde yargıtay kararı olan arkadaşlar bu kararları eklerlerse sevinirim.
-İTM de açmış olduğum dava, vekalet ücreti alacağımla ilgili olduğu için, benim için önem arz ediyor. cevaplarınız için şimdiden teşekürler...
Old 19-04-2010, 20:04   #2
wellan

Yazılı emir derken neyi kastediyorsunuz? biraz açarmısınız lütfen.
Old 19-04-2010, 23:15   #3
Songül Yıldız Aksarı

Daha önceden yazmış olduğum başka bir konu ile ilgili bilgiyi buraya kopyalıyorum.

"SGK aleyhine icra takibi yapılamaz" şeklinde kesin olarak verilen karar için kanun yararına bozma talep ettik. Sonuç:İcra mahkemelerinde görülen istihkak davaları ile ihalenin feshi talebi sonucunda verilen kararlar veya cezaya ilişkin hükümler müstesna olmak üzere takip hukuku ile ilgili kararlar esas hak ve taraflar yönünden kesin hüküm teşkil etmediğinden, bu kararlar aleyhine kanun yararına temyiz yoluna başvurulamaz. Bu itibarla anılan karar takip hukuku ile ilgili olup maddi anlamda kesin hüküm teşkil eden nihai karar olmadığından kanun yararına temyiz yoluna başvurulmamıştır." şeklinde Hukuk işleri genel müdürlüğünden cevap geldi."

Kanun yararına bozma isterseniz bu tip bir cevapla karşılaşabilirsiniz. Yapılan şeyin apaçık haksızlığı bile önemsenmiyor maalesef.
Old 20-04-2010, 22:00   #4
wellan

Kanun yararına bozma maddi hukuku etki etmiyor diye biliyorum yani icrayı durdurmuyor.Bilgisi olan meslektaşlarım varsa görüşlerini bekliyorum.SAYGILARIMLA.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi