Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

TÜrkİye'nİn Uluslararasi Alandakİ SessİzlİĞİ

Old 21-09-2008, 12:45   #1
Av. Seda Üstün Tuğ

Varsayılan TÜrkİye'nİn Uluslararasi Alandakİ SessİzlİĞİ

Ermenistan-Türkiye milli maçı olmadan,Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının bu maçı izlemeye gideceğini söylemesi bütün dünyaca takip edilen bir olay(!) haline dönüşmüştü.Çoğu kişi bunun Türkiye tarafından verilen büyük bir taviz olduğunu düşündü.Bana göreyse T.C. Cumhurbaşkanı ,Ermenistan Devlet Başkanından Emenistan'ın Türkiye rövanşında,Türkiye'ye gelmeyi taahhüt ettiği somut bir söz alarak gitmesi gerekmesiydi.Bu somut söz,imzalı bir belge olabilirdi.O zaman herhangi bir taviz verme durumu söz konusu olmayacaktı gibi geliyor bana doğrusu..Çünkü Türkiye ve Ermenistan arasındaki 'SOYKIRIM' iddiaları artık uluslararası bir sorun haline gelmiş ve bütün Avrupa ülkelerini neredeyse içine almıştır.Sadece Türk basını değil,Avrupa basını da bu olayla ilgilenmiş,Türkiye'nin taviz verebileceği konusunda iddialar ortaya atmışlardır.Sorun elbette basının yazdıklar değildir,spor da dostluğa aracı olabilir;ama henüz ne Ermenistan soykırım iddialarından ne de Türkiye soykırımın olmadığı yönündeki kararlığından vazgeçmiştir.
Uluslararası alanda Türkiye'nin sadece Ermenistan konusunda değil,daha birçok konuda üzerine düşen görevleri yapmadığını;bu yüzden de çoğu zaman haklı olduğu davalarda sessiz kalarak haksız duruma düştüğünü düşünmekteyim.En basitinden Türkiye ve Yunanistan arasındaki tarihi davalarda bile Türkiye çoğu konuyu BM önüne götürmemektedir..Oysa Yunanistan fırsat bulduğu her zaman,Türkiye ile ilgili neredeyse bütün sorunlarını BM önüne götürmektedir. Sorun BM önüne sorunların götürülmesi değil,Türkiye'nin artık sessiz kalmaması gerekliliğidir.Ülkemizin uluslararası alanda daha çok sesini yükseltmesi gerekmektedir.
Old 22-09-2008, 15:34   #2
hukukun-üstünlüğü

Türkiye'nin son dönemdeki dış politikasından gayet memnunum.Pasif bir dış politikadan sıyrılıp aktif bir dış politikaya yol almak bu olsa gerek.Ermenistan ziyaretiyle kaybettiğimiz hiçbirşey yok aksine dünya kamuoyunda problem çözücü imajımızın belirgin olarak ortaya çıktığını görüyoruz.Geçmişe baktığımızda sürekli bir savunma psikolojisi içerisinde hareket ettiğimizi görüyoruz.Ancak şuan durum daha iyi,yakın komşularımızla sorunlar bir bir çözülüyor.

Sözde soykırım iddialarından biranda vazgeçmeleri zaten mümkün değil.Dikkat ederseniz şuana kadar zaten Ermenistan'a gidilmemişti.Peki soruyorum gitmedikde ne oldu?Biz onlara değil,onlar bize muhtaçlar ve her halleriyle bunu belli ediyorlar.Başta Azerbeycanlı kardeşlerimizin problemleri olmak üzere birçok açıdan bu ziyaret ve devamının getirisi olacak.
Türkiye bölgesinde vazgeçilmez bir ülke olma yolunda hızla ilerliyor bence.Burada iktidarda kim olursa olsun aktif dış politikadan vazgeçmemesi gerekir.Atatürk'ün yurtta sulh cihanda sulh prensibinden hareketle daha çok atılım yapılmalı.
Mutlaka dış politikamızın eksik tarafları var,ancak geçmişe nazaran daha iyi durumdayız.Bilirsiniz ki uluslararası alanda problemler biranda çözülmez.Şunu da merak ediyorum,Cuhurbaşkanının Ermenistan'a ziyaretini çoğu kişi bir taviz olarak gördü diyorsunuz ancak dünya kamuoyunda böyle bir izlenim yoktu.Yanlış hatırlamıyorsam Türkiye'nin bu aktif yapısından ve barışçı tutumundan kamuoyunun büyük kısmı memnuniyetle bahsediyordu.Unutmayın onlar Türkiye'yi davet etti,Türkiye ricada bulunmadı.

Türkiye daha da aktif olmalı.Geçmişten gelen büyük bir medeniyetin sahipleriyiz.Son cümlenize katılıyorum daha da sesini yükseltmeli Türkiye.Lider ülke olmalı.Aksi takdirde jeopolitik önemi hat safhada olan ülkemiz için hiçte iyi şeyler olmaz.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi