Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Verimsiz geçen ilk 6 aylık staj dönemi hakkında

Yanıt
Old 11-07-2022, 16:02   #1
mazele

Varsayılan Verimsiz geçen ilk 6 aylık staj dönemi hakkında

Selamlar arkadaşlar, öncelikle hepinize mutlu, sağlıklı bayramlar diliyorum. Umarım bu bayramda da her şey dilediğinizce olur.

Kısaca kendimden bahsedip konuya giriş yapmak istiyorum. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 2021 yılı Haziran ayında mezun oldum. Ekonomik sebeplerden ötürü alan dışında başka bir işte çalıştığımdan dolayı derslere pek sık katılamadım. Velhasıl kelam başarısız bir öğrencilik dönemi geçirdiğimi de düşünmüyorum. Ancak pandemi dönemiyle beraber iyiden iyiye derslerden de kopuş yaşadım. Nihayetinde 3.12 ortalama ile mezun oldum.

Mezun olduktan sonra pandemiden dolayı kullanamadığım Erasmus Stajı hakkımı kullanmak için Almanya'ya gittim ve 4 ay Hamburg'da kaldım. Bundan dolayı mezun olduktan hemen sonra Türkiye'deki yasal stajımı başlatamadım. 2022 Ocak ayında yasal stajımı başlattım ancak hem okul bittikten sonra aradan epey vakit geçmesi hem de özel hayatımdaki problemler nedeniyle bir türlü adliye staj sürecinde kendime pek bir şey katamadım. Çoğu arkadaşımın aksine herhangi bir büroya girip staj yapmadım.

Dürüst olmak gerekirse tüm bunlardan ötürü büyük bir özgüven kaybı yaşadım ve kendimi suçlu da hissediyorum. Ailede okuyabilme fırsatı bulan tek kişiyim ve şu anda bunun hakkını verememenin yükü altındayım. Bu mesleğin benim için doğru tercih olduğuna eminim, meslekle ilgili şeyler yaptığımda keyif alıyorum ancak beni her şeyden koparan şeyler yaşadıktan sonra kendimi yetersiz hissetmeye başladım. Ve şu anda da ilk 6 ayımı iyi değerlendirmediğim için çok pişmanım. Artık bir şeyleri değiştirmek istiyorum ancak ilk 6 ayda herhangi bir büroda stajyer avukat olarak görev almadığım için deneyim sahibi değilim ve stajımın 2'nci 6 ayı için bürolara başvuru yaptığımda bu deneyimsizliğimin olumsuz bir etki yaratacağını düşünüyorum. Baro sitesindeki ilanlara ilişkin başvuru şartlarını incelediğimde dahi neredeyse herkes daha önce büro tecrübesi olan stajyerleri arıyor.

Artık bir yerlerden başlamam gerektiğini biliyorum ama beni baştan aşağıya sarmış özgüvensizlik, yetersizlik hissi korkutuyor ve ne yapacağımı, nasıl hareket etmem gerektiğini kestiremiyorum. Bugün bir büroya CV gönderdiğimde, mülakatta veya stajyer olarak göreve başladığımda deneyim eksikliğimin, yetersizliğimin insanlara "keşke" dedirtmesinden korkuyorum.

Hem teorik bilgilerimi tazelemek hem de pratik açısından deneyim sahibi olmak istiyorum. Ancak yakın zamanda beni kontrolü altına alan bu özgüvensizlik önüme duvar olarak çıkıyor. Her birinizin eleştirilerini (olumlu/olumsuz) merak ediyorum ve fikirlerinizi önemsiyorum. Şimdiden değerli yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim. D

Bu forum içimi dökmek için bana büyük bir fırsat sundu, bundan ötürü forum yöneticilerine de teşekkür ederim.

Herkese sağlıklı günler, iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi