Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

3 Adamın Hikayesi

Yanıt
Old 10-04-2006, 17:09   #1
NİLGÜN SEYMEN

Karar 3 Adamin Hİkayesİ

Mitolojik dönemlerden birinde,3 adam ve 3 sağlam dost bir dağ gezisine
çıktıkları bir dönemde,karşılarına çıkan MAĞARAyı merak ederek içeri girer.
Birden mağaranın kapısı hızla kapanır ve üç adam içeride tutsak kalırlar..
İçeride kaldıkları ilk saatler çok paniğe kapılırlar..
2.gün içlerinden en erdemlileri ortaya bir düşünce atarlar..
Ne yapalım biliyor musunuz!..demiş..yaşadığımız dönemlerde yaptığımız en güzel işleri anlatalım ki,belki onların hatırına bu esaretten kurtuluruz..
-ilki başlamış anlatmaya..Ben demiş hayvanlarımı pazara götürdüğüm bir gün yakın bir dostum bana bir koyun emanet etti ve çok uzaklara gitti..
gel zaman git zaman o tek kuzu bir sürüye dönüştü..
ve dostum geri döndü..
İşte ben ogün..sadece adil olmak adına..

bütün sürüyü ona teslim ettim..

o an mağaranın kapısı hafifçe aralandı ve içeriye biraz olsun ışık ve oksijen girer...
-2.adam başlar anlatmaya...
-ben ana ve babamı asla ihmal etmedim..
ne zaman ki bana bir hacette bulunsalar,
işimi bırakarak koştum yardımlarına..
mağaranın kapısını kapatan dev kaya biraz daha aralandı..ama yine de çıkmalarına imkan yoktu..
3. adam başladı anlatmaya...!
-ben dedi yoksul günlerimde çook güzel bir kızı sevdim..ama bana yoksul olduğum için vermedi ailesi..
Sonra olaylar benim için olumlu gelişmeler gösterdi ve çok çok zengin oldum..
duyuyordum ki bana verilmeyen o kızcağızın kocası iflas etmiş...ve sonunda da ölüp gitmişti..
Ve 5 çocukla ortada aç sefil bir şiekilde kalakalmıştı..
Birgün kapıma geldi ve yardım istedi..
Ben ona bir KADIN nazarıyla bakmadım ..O benim için o an salt bir kardeşti ve yardım istemek için kapıma gelen bir insan..

HEMEN ONU HİMAYEME ALDIM..
Ve bir ev alarak oraya yerleştirdim,çocuklarını okuttum..karınlarını doyurdum,giydirdim,Ve onları kimseye muhtaç etmedim..
Ve bunları yaparken,..de hiçbir karşılık ve de menfaat beklemeden yaptım..
sadece ve de sadece.....adil olabilmek içindi..
ve ben o kadına yardım ettikçe rızkım arttı.
servetim çoğaldı..
Birden kaya aşağıya doğru uğultuyla yuvarlandı ve üç kafadar oradan kurtuldular..

ve yaşamlarından ADALETİ..SEVGİYİ..asla yoketmediler..

İşte ben böyle düşünebilen ..böyle davranabilen insanlarla iç içe olduğumu düşünerek gönül rahatlığı ile TÜM ÖZGÜR düşüncelerimi sizlerle paylaşıyorum..
SEVGİLER..
NİLGÜN ÇAKICI-BURSA
Old 12-04-2006, 10:06   #2
Veysel

Varsayılan 3 adamın hikayesi

Nilgün hanım ; Son zamanlarda okuduğum en güzel yazıydı. Belki de kendime ait birşeyler bulduğum için olsa gerek... Bizlerle paylaştığın için teşekkürler.
Old 12-04-2006, 11:24   #3
NİLGÜN SEYMEN

İnceleme yoruma yanıt

İnsan olmak budur.Karşılıksız menfaatsiz sadece ve sadece bizi var eden yüce bir gücün adaletinden kopmadan,empati kurarak,vazgeçemediklerimizden vazgeçmeyi öğrenerek,paylaşarak,birbirimize dost eli uzatarak,yardımlaşabilmek..
Burada adı geçen sadece- meta- da değildir..
Kapınız her zaman para isteyen biri tarafından çalınmayabilir..
Belki o an,sizin telkinleriniz mühimdir..ya da güzel ,riyasız kurulmuş bir çift söz..
Budur insan olmak..sendeleyeni elinden tutarak ayağa kaldırmak...
BİZLER NE YAPMAKTAYIZ..?yaşadığımız-modern çağ-adlı dünyada neleri yitirdik..!!
Aslında ben bu hikayeyi 15 yıl önce bir makaleden okudum ve beynimde öyle bir iz bırakmış ki toparlamakta hiç zorluk çekmedim..
Beğendiğiniz için sevindim..ben bu yazıları yazarken yazmaya devam ediyorum ısrarla..,
ve yazdıklarım -insan+ sevgi teması işlemektedir..
ilişkilerde yakaladığım aksaklıklar üzerinedir..bir dokunuştur..
bunları paylaşmak istedim..
saygılar.nil./bursa
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi