Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

özel (vakıf) üniversitelerde hukuk okumak

Yanıt
Old 12-07-2011, 13:01   #121
üye25928

Alıntı:
Yazan burakhukuk_06
Türkiye'de ki sınav sistemi çok mu adil de siz bunu geçip vakıf üniversitesine girmiş kişilerin adaletsizliğinden dert yanıyorsunuz ?

Sayın burakhukuk_06;

"Türkiye'deki hukuk sınav sistemi çok mu adil" derken ne anlatmak istediniz? Biz ne yaptık da adaletsizlik oldu? Siz farklı bir sınava mı girdiniz? Yoksa fazla çalışma imkanınız mı yoktu? Yoksa bize soruların cevapları verildi sizi teğet mi geçti? Yapmayın etmeyin, ileride hukukçu olacaksınız, sınav sistemi olabildiğince adildi. Adaletsizlik olduysa o da dershaneye gidecek parası olmayan öğrencilere oldu. Yıllık 20.000 Türk Lirası okuluna öğretim masrafı veren öğrenciler aleyhine bir adaletsizlik olduğunu kanaatini paylaşmıyorum.

Daha öncede belirttiğim üzere, avukatlık sınavı gelene kadar, sistemde devlet üniversitelerini kazanan öğrenciler aleyhine bariz bir adaletsizlik söz konusudur. Esenlikler.
Old 13-07-2011, 12:55   #122
burakhukuk_06

Alıntı:
Yazan emrahcevik
sayın burakhukuk,

arkadaşınızın kredi çekerek hukukta okuması haksızlıktır. sayın vural son derece doğru bir tespitte bulunmuş. bu haksızlık o krediyi çekme imkanı olmayanlara karşı da yapılmıştır başka birçok kişiye karşı da.

aslında aklı yürütme biçimi yukarıda değindiğim gibi "bir milyon kişinin katıldığı bir yarışmada 655. olan kişiyle 49.213'üncü olan kişi neden aynı koşullarda yollarına devam etsin" şeklinde olmalıdır.

o beğenilmeyen 3,5 saatlik sınav herkese uygulanıyor. ama sınav sonucunda biraz daha paralılara daha fazla seçenek sunuluyor.

bir adaletsizliği bir başka adaletsizlikle kapatmaya çalışmak üçüncü bir adaletsizliğe yol açacaktır.

kredi çekmenin neresi haksızlık? bırakın bir mal varlığını bir eşinizi dostunuzu kefil göstermeniz bile bugün kredi çekmenize yeterli.icra dosyalarına baktığımızda bunların birçoğunun maddi imkansızlıktan ödeme yapmadığını görürüz.Mesele kredi çekmenin adaletsizliği değil.
olaya etraflıca bakmamanız ''herkese uygulanıyor ne var yani'' gibi bir düşünceye sevk ediyor sizi.okuma isteğini '' adaletsizliği adaletsizlikle kapatmak'' olarak değerlendirmeniz de ayrı bir vaka bana göre
Old 13-07-2011, 13:32   #123
burakhukuk_06

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Sayın burakhukuk_06;

"Türkiye'deki hukuk sınav sistemi çok mu adil" derken ne anlatmak istediniz? Biz ne yaptık da adaletsizlik oldu? Siz farklı bir sınava mı girdiniz? Yoksa fazla çalışma imkanınız mı yoktu? Yoksa bize soruların cevapları verildi sizi teğet mi geçti? Yapmayın etmeyin, ileride hukukçu olacaksınız, sınav sistemi olabildiğince adildi. Adaletsizlik olduysa o da dershaneye gidecek parası olmayan öğrencilere oldu. Yıllık 20.000 Türk Lirası okuluna öğretim masrafı veren öğrenciler aleyhine bir adaletsizlik olduğunu kanaatini paylaşmıyorum.

Daha öncede belirttiğim üzere, avukatlık sınavı gelene kadar, sistemde devlet üniversitelerini kazanan öğrenciler aleyhine bariz bir adaletsizlik söz konusudur. Esenlikler.
Sayın Raşit Tavus, öncelikle ''Türkiye'deki hukuk sınav sistemi çok mu adil'' cümlesini kullanmadım.
bizler de o sınava girdik.aslında biz demesem daha doğru olur.çalışmayıp da girmiş kişiler vardır mutlaka.Ben Türkiye geneli yapılan bir sınavda iyi bir derece yapmıştım o öss çalışma dönemi içinde.inanın çok da çalıştım cok da başarılıydım.Lakin öss de olmadı.Her işte bir hayır vardır dedim sınavdan çıktıktan sonra.bu durum sadece çalışmayla alakalı olsaydı ben belki de şuan ankarada istanbulda marmarada falan olurdum.
o çalışmadan sınava girip hukukun gerektirdiği belirli kapasiteye sahip olmayıp da hukuk okuyanlara açıkçası ben de sinir oluyorum.Benim size muhalefet olmamdaki durum bu değil.Sizlerin herkesi aynı katagoriye koymanızdır.Ama çok da sıkıntı değil benim için o şurda hukuk okumuş bu burda..herkes kendine bakmalı kendini yetiştirmeye kafa yormalı.
''dersane adaletsizliği''nin sebep unsuru da ben olmasam gerek Ben de isterim kimsenin maddi imkansızlıklardan dolayı zor duruma düşmemesini.Kimisi malıyla imtihan oluyor kimisi sabrı,eşi ve cocukları ile..Hoş bu da insanın inanclarıyla ilgili bir durum.
Son olarak ifade etmek istiyorum..''adeletsizliğin mimarı'' olarak gösterdiğiniz vakıf üniversitesi öğrencileri bir değildir.o düşündüğünüz maddi standartları binbir güçlükle karşılayanlar var.zor durumda olanlar var.Herkesi aynı kefeye koymamanızı dilerim..Saygılarımla
Old 14-07-2011, 14:55   #124
üye25928

Alıntı:
Yazan burakhukuk_06
Sayın Raşit Tavus, öncelikle ''Türkiye'deki hukuk sınav sistemi çok mu adil'' cümlesini kullanmadım.
Sayın burakhukuk_06

Yukarıdaki yazdığınız şey gerçeği yansıtmamaktadır, bu konunun bir önceki sayfasında, mesajınızın sonuç kısmanda aynen daha bir net şekilde ne demek istediğinizi ifade etmiştiniz. Mesajın orijinali alttadır, insanların hiç yoktan yazdıkları şeyleri inkar etmemeleri güzel olur.

Alıntı:
Yazan burakhukuk_06
Sayın Av.Vural ne kadar önyargılısınız.Geçmişinizde bu konu hakkında bir sorun mu yaşadınız bilmiyorum.Ben vakıf üniversitesinde okuyorum.bir arkadaşımdan örnek vereyim.Arkadaşım hukuk okumayı çok istemiş birisi ve kendisi şanssızlık mı dersiniz kader mi o da sizin önyargılarınıza kalmıştır,iyi bir çalışma dönemi geçirmesine rağmen öss de başarılı olamamış.kendisi hukuk okumayı çok istediğinden bankadan kredi cekerek taksitlerini yatırmakta o borcu da zar zor ödemektedir.Bunu siz yaşamadığınız için bilemezsiniz..Türkiye'de ki sınav sistemi çok mu adil de siz bunu geçip vakıf üniversitesine girmiş kişilerin adaletsizliğinden dert yanıyorsunuz ?

Bu yazıp yazmama meselesini hallettiğimizi düşünerek yazınızı cevaplıyorum:

Alıntı:
Yazan burakhukuk_06
bizler de o sınava girdik.aslında biz demesem daha doğru olur.çalışmayıp da girmiş kişiler vardır mutlaka.Ben Türkiye geneli yapılan bir sınavda iyi bir derece yapmıştım o öss çalışma dönemi içinde.inanın çok da çalıştım cok da başarılıydım.Lakin öss de olmadı.Her işte bir hayır vardır dedim sınavdan çıktıktan sonra.bu durum sadece çalışmayla alakalı olsaydı ben belki de şuan ankarada istanbulda marmarada falan olurdum.
o çalışmadan sınava girip hukukun gerektirdiği belirli kapasiteye sahip olmayıp da hukuk okuyanlara açıkçası ben de sinir oluyorum.Benim size muhalefet olmamdaki durum bu değil.Sizlerin herkesi aynı katagoriye koymanızdır.Ama çok da sıkıntı değil benim için o şurda hukuk okumuş bu burda..herkes kendine bakmalı kendini yetiştirmeye kafa yormalı.
''dersane adaletsizliği''nin sebep unsuru da ben olmasam gerek Ben de isterim kimsenin maddi imkansızlıklardan dolayı zor duruma düşmemesini.Kimisi malıyla imtihan oluyor kimisi sabrı,eşi ve cocukları ile..Hoş bu da insanın inanclarıyla ilgili bir durum.
Son olarak ifade etmek istiyorum..''adeletsizliğin mimarı'' olarak gösterdiğiniz vakıf üniversitesi öğrencileri bir değildir.o düşündüğünüz maddi standartları binbir güçlükle karşılayanlar var.zor durumda olanlar var.Herkesi aynı kefeye koymamanızı dilerim..Saygılarımla

Bu yazınızda ise, kendinizin çok çalıştığını ama başarılı olamadığınızı bahsetmişsiniz. Ama ne yazık ki bu durumda bile özel üniversiteye gitmeniz, adaletsizliği ortadan kaldırmıyor.

Ceza hukuku konusunda ünlü bir dava vardır, Türkiye'de yaşanmıştır. Bir öğrenci, 3 defa barajın altında kalıp, 4. denemesinde ilk yüze girince, sınavı kopya çektiği için ÖSYM tarafından iptal edildi. Öğrenci dava açtı, davada idareyi ispata davet etti. Yapılan araştırma sonucu, bu kızın çok başarılı bir öğrenci olduğu, ilk 3 sene heyecanına yenik düştüğü, 4. sene ise bir uzman yardımı alarak sınava girdiği ortaya çıktı. Ve ösym bu öğrenciyi hak ettiği yere yerleştirdi.

Sanıyorum ki bu kızın babası da kredi çekecek veya az buçuk özel üniversitede okutacak duruma sahip olsaydı bu kızcağızın 4 yılı heba olmayacaktı, ösym'ne dava açmakla uğraşmayacaktı. Ama babasının parası yoktu. Ve kız 4 kez öss'ye girmek zorunda kaldı.

Şimdi aldığınız formasyonlar çerçevesinde düşünecek olursanız, bu kızın heyecanına yenik düşüp bu kadar sene kaybetmesine sebep olan sistemin, iki kelimeyi bir araya getiremeyen veya heyecanına yenik düşüp parası olan veya kredi çekebilen kişilere bir ayrıcalık tanıması hukuka uygun mudur?

Ya da aldığınız formasyonu bir tarafa bırakın. Babanız sizi ne zorluklarla özel üniversitede hukuk okutacak imkana sahipken bu kızın bu imkana sahip olamaması sebebiyle 4. kez sınava girmesi sizi rahatsız etmiyor mu? Adalet anlayışınız bu meselede adaletsizlik oluğunu göz ardı edebilir mi?

Ayrıca sınavda başarılı olamamaktan dert yanıyorsunuz. Hayatımız sınav. Yarın avukatlık sınavı çıkarsa onu geçemezseniz ne olacak? Geçebileceğinizin garantisi var mı? Zaten geçmişinizde somut örnek var, ne kadar başarılı olsanız da sınavda performansınız yüksek değilmiş, o zaman babanızın maddi desteği çöpe gitmiş olmaz mı?

Bir insan ancak ve ancak daimi olarak hukukunun üstünlüğünü savunarak hukukçu olabilir. Üzülerek ifade etmek zorundayım ki, hukuk sistemi hukukçulara bazı adaletsizlikler, haksız kazançlar sağlasa bile, hukukçu bunlardan yararlanmayı reddebilecek erdeme sahip olmalıdır. Aksi halde zaten hukukçu olamamıştır. Adaleti olmayan adamdan adalet beklemek, ışığı olmayan ampülden odayı aydınlatmasını beklemektir. Önce kendimiz yeri geldiğinde adaletsiz imkanları, adaletsiz avantajları elimizin tersiyle itmesini bileceğiz ki, ondan sonra adalet dağıtmaya başlayacağınız. Bir hukukçu adayı olarak, açık bir şekilde adaletsizlik olan bir yola girip, suçu da sisteme atmayı sağlıklı ve hukuki bir yaklaşım olarak görmüyorum.

Size de görmemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca yaptığımız tartışmanın bir şey değiştireceğini de sanmıyorum. Sanıyorum ki ifade edebileceğim her şeyi ifade ettim. Daha adaletli yarınlarda buluşmak temennisiyle.
Old 14-07-2011, 22:47   #125
emrahcevik

sayın burakhukuk,

olayı kredi çekmek vs. gibi görüp sistemin adaletli olduğunu iddia edersek henüz hukukçu gibi düşünmeye başlamamışız demektir. para verenin daha eşit olması haksızlıktır. özel okullar oraya gitme imkanı olmayan diğerleri için eşitsizlik yaratır. bu son derece basittir.

sizinle aynı puanı almasına rağmen sizinle aynı okula gidemeyen kişiye "e sen de kredi çek, bak ben öyle yaptım" demek "sen de kredi çek bak ben ameliyat olmak için öyle yaptım, o zaman belki ölmezsin" demekle aynıdır. bunu diyen kişinin ise gerçeklikle bağları kopmuştur. hayata bakarken durduğu yer ziyadesiyle yukarıdadır.

birkaç milyon orta-üst sınıf mensubu ailenin çocuğunun şımarıkça statü arzusunu tatmin etmek için koskoca bir üniversiter sistemi paraya tahvil etmek, ayazma deresinde veya çinçin'de veya kadifekale'de oturup da geleceğe dair tek umutları daha iyi bir eğitim olanağıyla sınıf atlamak olan milyonlarca çocuğu harcamak demektir.

sırf parası olmadığı için özel okulların şatafatlı koridorlarında gezinemeyen o çocuklara haksızlık yaptığınızı düşünmüyorsanız, hukuk eğitiminizi tekrar sorgulamanızı tavsiye ederim. belki hukuktan daha derin anlamlara sahip adalet düşüncesi üzerine de kafa yorarsınız.
Old 15-07-2011, 09:22   #126
burakhukuk_06

Sayın Raşit Tavus, Sayın Emrah Çevik;
Şu hususun anlaşılmamış olduğunu düşünerek belirtmek isterim.Ne sınav sistemini ne üniversite sistemini adaletli bulmuyorum, bu konuda hem fikiriz.Benim size olan eleştirip herkesi bir kefeye koymanızdır.bahsettiğiniz şımarıkça koridorlarda gezen öğrenciler zaten krediye ihtiyacı olan kimse değildir ve ben burada erdem sahibi olmayan o insanları asla savunmuyorum.Onların içerisinde şu ve ya bu güçle gelip o şımarık zengin cocuklarının yanında altın değerinde insanların olduğunu da unutmamanızı söylüyorum.altın çamura düşme hesabı..
daha önce de ifade ettiğim gibi, herkes fakülte sonrasında kendini gösterecektir.
Sayın Raşit Tavus'un da söylediği gibi bunları konuşmak bir şeye yaramaz,sistemi değiştirmez.
Old 15-07-2011, 15:04   #127
AV. İLKER VURAL

Adaletsizlik, haksızlık ve hukuksuzluk maalesef ülkemizin acı gerçekleridir. Bu gerçeklerden daha acı olan ise ülke çoğunluğunun, bütün iyi temennilere ve atılan nutuklara rağmen, adil olmayan bu durumdan kurtulmak yerine, adaletsiz bir sistem içerisinde yaşamak konusunda ısrarla direnç göstermesidir.

Şimdi olayı kişiselleştirmekten ziyade genel olarak olaya bakmakta fayda var diye düşünüyorum. Bilindiği üzere ülkemizde üniversiteye girmek için yapılan merkezi sınava milyonlarca öğrenci girmekte, başarılı olanlar belirli bölümlere yerleşmektedirler. Belli bir seviyenin üzerinde puan alamayıp da parasal imkanları olanlardan bazıları ise bu imkanlarını kullanarak, tıp, hukuk, mühendislik ve saire, diledikleri her bölüme girebilmektedirler. İşte burada çok boyutlu bir adaletsizlik ortaya çıkmaktadır. Olaya hukuk fakültesine ve avukatlık mesleğine giriş yönlerinden bakacak olursak;

1 – ) Sınavda hukuk fakültesine giriş için yeterli olan puanı çalışarak, hakkı ile alıp ( ki hakkı artık ülkemizi terk etmiştir. ) hukuk fakültesine girenlere karşı yapılan adaletsizlik.

2 - ) Sınavda yeterli puanı alamadığı ve maddi durumu vakıf üniversitelerinin masraflarını karşılamaya yetmediği için hukuk fakültesine giremeyenlere karşı yapılan adaletsizlik

3 - ) Adaletsizliğin bu boyutu, devletin, özellikle üniversite mezunları aleyhine olarak, serbest piyasa şartlarına haksız müdahalesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Mezun sayısının fazla olmasına, bir de vakıf üniversitelerinin Hukuk fakültelerini ve bağlı olunan baronun avukatlık stajını bitirip maddi imkanlarla lüks büro açmak ve para parayı çeker felsefesini düstur edinerek zaten var olan çevreden yararlanmak durumu eklenince, piyasaya tamamıyla yerleşmiş olan altta kalanın canı çıksın kuralı devreye girmekte ve böylece adaletsizlik bir kez daha tecelli etmektedir.

4 - ) Yanlış hatırlamıyorsam burada bir kişi kendisinin vakıf üniversitesinde okuduğundan, vakıf üniversiteleri değerli hocalara maddi imkanlar sundukları için bu hocaların vakıf üniversitesi öğrencilerine daha kaliteli bir şekilde ders anlattıklarından bahsetmişti. Bu konuya fazla girmek istemiyorum, bilenler bilir Cem Yılmaz’ın vakıf üniversiteleri konusunda bir esprisi vardı, sadece bunu hatırlatmakla yetiniyorum.

Eskiden maddi gücü yetersiz olanların çocukları için tek çıkar yol okuyarak bir yerlere gelmekti. Ancak daha sonraları açılan bazı vakıf üniversiteleri, kısmen adaletli olan bu sisteme ve piyasaya darbe vurdu. Bu durum, memlekette cebinde parası olana eğitim, sağlık, askerlik ve diğer bütün konularda kapıların sonuna kadar açık olduğunu göstermiş, ‘parayla saadet olmaz, para her şey değildir’ diyenleri fena halde afallatmış, ‘parayı veren düdüğü çalar, paranın gözü kör olsun’ sözünün gerçekliğini bir şamar gibi insanımızın yüzüne vurmuş, ‘emek, emeğin karşılığı, emeğin değeri, kul hakkı’ gibi kutsal kavramların içlerinin boşaltıldığını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Sonuç olarak, Hakimlik sınavı standartlarında yapılacak olan bir avukatlık sınavının bu adaletsizliği kısmen de olsa giderebileceği düşüncesindeyim.
Old 17-07-2011, 14:52   #128
Fiona

Merhaba,
Ben Bilkent Üniversitesinde okumaktayım. Öss de zamanım yetmeyerek bi talihsizlik yaşadım ama, bir kaç devlet üniversitesini tutmasına rağmen puanım, burayı yazdım. İyi bir seçim yaptığımı düşünüyorum. Kimse özel üniversiteler için kolay demesin. örnek vermek gerekirse bizde bütünleme diye bi kavram yok, direk dersten kalabiliyorsunuz. Finans muhasebe istatistik ekonomi felsefe gibi ilave derslerimiz var, ve bir çok özel okulun yaptığı gibi bunları ingilizce görüyoruz. Devamı niteliğindeki dersleri (ör: ceza1 ceza2 ceza özel)alabilmek için bi önceki dersi almak değil aynı zamanda geçmek şartı var. Evet, gerçekten çok kolay olan özel üniversiteler de gördüm, ama her üniversiteyi aynı kefeye koymamak gerekir. Kendi üniversitem açısından konuşmam gerekirse, burssuz olarak girebilmek için de (2007 senesinde girdim) naşka bir üniversite 270 ile kapatmışken Bilkent Üniversitesi 315 ile kapatmıştı.
Konunun kaymasını ve amacımın Bilkent i savunmak olmadğını belirtmek isterim. Zaten Bilkenti bilen bilir. çok da anlatmaya gerek yok. Demek istediğim, özel okulların da büyük bir çoğunluğu gerçekten iyi eğitim veriyorlar, daha fazla ekonomik imkanlara sahip olduklarından, iyi hocaları bünyesinde hiç olmazsa en kötü ihtimalle yarı zamanlı olarak barındırabiliyor. Ben hiç bi öğretim görevlisinin, burası özel okul bunların "kafası basmaz" ne anlatmaya uğraşacağım dediğini sanmıyorum, böyle bir ayrım ne insanlığa ne de eğitim ahlakına sığar.
Saygılarımla
Old 21-07-2011, 19:00   #129
Emre Can

Şunu açık ve net söylemek istiyorum özel üniversitede okuyan birinin o okulu ne kadar hakettiği aldığı bursun yüzdesiyle orantılıdır.Fiona adlı üye "başka bir üniversite 270 ile kapatmışken"dedikten sonra insanın kendine gerekçe bulmadaki üstünlüğünü bir kez daha gördüm.Sözü geçen düşük puanla kapatan hukuk fakültesi ülkede sürdürülen çarpık hukuk eğitimi politikasının bir sonucudur.Mukayese için hukuk eğitiminin kalitesini gerçekten kanıtlamış bir okulu baz almak gerekir.Ayrıca madem 270 ile kapatan okulu beğenmediniz puanınızın yettiği ölçüde bir devlet okuluna gitseydiniz.315 civarı puan alıp Türkiyede belli bir derece yaparak orayı yazmış ve şu an burslu okuyanlarla aynı yerde bulunabilmenizi sağlayan şey nedir?Olayı kişiselleştirmeden yazmaya çalışıyorum ama bir Ankara Hukuk,İstanbul Hukuk öğrencileri yaptıkları derece ve puanlara rağmen neden kalabalık sınıflarda ders işlemek zorunda kalıyorlar neden özel üniversitelerin sahip olduğu fiziki ve sosyal imkanlara sahip olamıyorlar?Tarafsızlık açısından Gazi Hukukta okuduğumu ve öğrenci sayımızın da oldukça az olduğunu belirteyim bu arada.
Çoğu özel üniversitede ciddi bir eğitim verilmediğini düşünmemekle birlikte bunun her fakülte için geçerli olmadığını kabul ediyorum.Ben daha çok okula girişteki paranın kolaylaştırıcı etkisine dem vuruyorum.
Old 16-09-2011, 13:55   #130
Av.Buğcan Çankaya

Bugün Vakıf üniversitelerinin öğretim kadrolarına baktığımızda dahi fark kendini belli etmekte. Ne yazık ki Devletimiz, öğretim kadrolarına pek değer veremediği için, maddi sıkıntı çeken, manevi olarak doyum alamayan bir çok tanınmış ve bu işe yıllarını vermiş öğretim elemanları Vakıf üniversitelerine kaymış durumda. Şimdi çıkıpta birisinin, "Devlet Üniversitesinin kadrosu vs." demesinin benim için bir anlam teşkil etmediğini söylemeliyim

Diğer yandan, bir konuda bazı arkadaşlarımıza hak veriyorum. Belki Vakıf üniversitelerinin taban puanları Devlet üniversitelerine göre daha düşük oluyor. Ama bu sanırım 2003-2004 yıllarından sonra oldukça farklılık göstermeye başladı. Vakıf Üniversitelerinin bir çoğunun taban puanlarının Devlet Üniversitelerinin üstünde olduğunu görmek mümkündür. Ayrıca yine Hükümet eliyle bir çok yeni Üniversite ve Hukuk Fakültesi açıldı. Yeteri kadar öğretim elemanı bu bölümlere kaydırılamadı, kaydırılanların bir çoğu ise Yrd.Doç ünvanlı hocalarımız. Kısaca, Vakıf ile Devletin farkı sanırım 2003-2004 senelerinde yok olmaya başlamış ve şuan Vakıf Üniversitelerinin bir çoğunun eğitim-öğretim anlamında Devlet Üniversitelerinden iyi olduğunu da kabul etmek gerekiyor.

Diğer yandan, Öğretim elemanlarınızın sizlere gelip Vakıftakiler böm böm bakıyor şeklinde anlatımı onun başarısının bir göstergesidir. Demek ki, ilgi çekebilen, dersi hakkıyla anlatabilen birisi değil. Kaldı ki, bir insanın hayatı 180dakikada şekillenebiliyorken, ezberden başka herhangi bir şey sorulmazken, bunun etikliği tartışılacağına, ezberci öğrencilerin derste faltaşı gibi bakmasından ziyade bömböm bakan vakıf öğrencilerini tercih ederdim.

Özetle, benim zamanımda ÖSS ismiyle girilen sınava hazırlanma sürecinde ezberden başka bir şey yapılmıyordu. Matematik problemleri dahi ezber işiydi, ne kadar çok soru çözersen o kadar başarılıydın, çünkü sorunun gidiş yollarını ezberlemiştin. İşte bu durumda, o bömböm bakan arkadaşlar ders çalışmadı belki, belki ezberi sevemediler. Ama bence hepsi gündelik hayatta ve üniversitede öğretilenlerin %10'unun kullanıldığı bir meslekte (avukatlık) başarılı olacaklar. Bence hepside çok başarılıdır. Çünkü avukatlığın temelinde hiç bir zaman ezber yoktur. Avukat demek, gördüğü herşeyi yorumlayan, kendisine göre fikirler çıkaran bireydir. Kanun metnini ezberleyip, mahkemede onu papağan gibi tekrarlayan değil. Olayı özümseyip, kanun maddesini ona en uygun şekilde tanımlayandır.Bu sebeple, ben bömböm bakanlardandım, hiç bir zaman ezberi sevmedim, hiç bir zaman ÖSS'yi sevmedim. Vakıf Üniversitesinde okudum, beni yetiştirenlere çok teşekkür ederim, mesleğinin hakkını veren bir Avukatım.

Kısaca, bu işler kazanılan Üniversiteyle, Türkiyede kaçıncı olduğunla veyahut 1000 sayfayı ezberleyebilmekle bitmiyor. Bu işler, bu mesleği sevmekle, olayları yorumlayabilmekle, müvekkil, vekil ilişkisini koruyabilmekle, araştırmakla ve mesleğin esnaflık noktasını kavrayabilmekle oluyor.

Ve son bir şey söyleyeyim, bunu da tüm arkadaşlarımız düşünsün. Vakıf üniversitelerinin kuruluşu sanırım 1990lardan sonra. Bu durumda, bugün herkesin illallah ettiği, sürekli sorunlarıyla konuşulduğu adalet sistemi, yargılama üniteleri hangi üniversitelerin eseri?

Bence bir 20 sene sonra bu konuyu tekrar konuşalım.

Herkese saygılar...
Old 18-09-2011, 13:56   #131
Av.Egemen A.

Zorlu bir Avukatlık sınavının tekrar gelmesi ile birlikte adaletsizlik diye adlandırdığınız bu durumun sonlanacağını düşünüyorum.

Hala üniversitelerin kalitesini öss puanı ile orantılı gören sığ insanlara ise gerçekten üzülüyorum
Old 07-10-2011, 11:08   #132
heyyou

Alıntı:
Yazan olric
Zorlu bir Avukatlık sınavının tekrar gelmesi ile birlikte adaletsizlik diye adlandırdığınız bu durumun sonlanacağını düşünüyorum.

Düşünceniz özelinde, belki de haddim olmayarak ama bir devlet üniversitesi mezunu olarak, adaletsizliği yaratan durumun vakıf üniversitelerinin fazlalığı olduğunu özet olarak düşünürsek ; bu adaletsizliğin kaynağı olmayan devlet üniversitesi mezunlarının, zor bir avukatlık sınavına tabi olmalarının, başka bir adaletsizliğe yol açacağı kanaatindeyim,saygılar.
Old 08-10-2011, 09:42   #133
Av.Egemen A.

Alıntı:
Yazan heyyou
Düşünceniz özelinde, belki de haddim olmayarak ama bir devlet üniversitesi mezunu olarak, adaletsizliği yaratan durumun vakıf üniversitelerinin fazlalığı olduğunu özet olarak düşünürsek ; bu adaletsizliğin kaynağı olmayan devlet üniversitesi mezunlarının, zor bir avukatlık sınavına tabi olmalarının, başka bir adaletsizliğe yol açacağı kanaatindeyim,saygılar.

Karşı çıkılan ve ima edilen konu vakıf üniversite öğrencilerinin tabiri caizse " boş beleş" mezun olduğu ise öyle olup olmadığını gösterecek şey seçici bir avukatlık sınavı olur diye düşünüyorum.Böylece hem her şey meydana çıkmış olur hem de sağa sola saldıran devlet üniversitesi öğrencileri-çoğunluğu- rahatlatılmış olur.Hem de iki öğretim üyesiyle hukuk fakültesi açmaya ,ondan sonra, kimse rahat rahat cüret edemez.(Kaliteli bir eğitim veren,saygıdeğer öğretim üyelerine sahip vakıf üniversitelerini tenzih ediyorum)

Saygılarımla.
Old 08-10-2011, 13:51   #134
Aslı Aydın

Alıntı:
Yazan heyyou

Peki, bazı devlet üniversitelerine yeni açılan hukuk fakültelerine ne demeli? Sadece vakıf üniversitelerindeki hukuk fakülteleri mi fazlalık yampakta? Sizin çıkarımınıza göre vakıf üniversitelerindeki hukuk fakülteleri fazlalık sadece. Devlet üniversitelerine açılanlar son derece normalmiş gibi.

Böyle bir sınavın herkese uygulanmasının ne gibi bir sakıncası olduğunu anlayamadım ben.
'Vakıftakiler sınava girsin, ne de olsa onlar adaletsizlik sonucu mezun olmuşlar; ama biz devlet üniversitesi mezunları zaten hakederek girdik buralara. Sınava girmemiz adaletsizlik.' Bence çok da doğru ve "adaletli" bir yaklaşım değil bu.
Old 14-07-2012, 21:59   #135
av_armagan

Alıntı:
Yazan massall
istanbulda olduğunu bildiğimiz ve tüm ısrarlarına rağmen haftada 2 gün ders anlatmak için gidip geldiği vakıf üniversitesi hukuk fakültesini söylemeyen hocamız, yine bir istanbul dönüşü dersimizde -arkadaşlar sizi çok seviyorum ya en azından ben anlatırken boş gözlerle bakmıyosunuz bana- demişti...
ben hukuk eğitimi gibi zorlu bir eğitimin özel üniversitelerde olmasını çok fazla yadırgamasam da iyi karşılıyor değilim.. sonuçta vakıf üniversitelirinden de çok iyi hukukçular çıkabilir, çıkıyor da.. ama benden 60, 70 puan düşük almış biriyle aynı eğitimi alıyor almak ve aynı mesleği yapacak olmak düşüncesi pek içaçıcı değil takdir edersinizki..

Katılıyorum. Arda bu kadar puan farkı varken iki hukuk fakültesinin öğrencilerini aynı kefeye koymak mümkün mü? Parasıyla hukuk okunabiliyor, avukat olunabiliyorsa da HENÜZ "biz aynıyız, aynı eğitimi alıyoruz" yanıltması parayla sağlanamıyor. Vakıfta okuyan birinin, devlette okuyan birinden daha iyi hukukçu ve avukat olma ihtimali ise ayrı bir konudur.
Old 14-07-2012, 23:08   #136
gülten

Ben de vakıf üniversitesinden mezunum.Ama iyi hukukçuların devlet üniversitesinden çıktığını ve dolayısıyla eğitimi parayla satın alan "hukukçuların " iyi hukukçu olamayacakları yönündeki görüşlere kesinlikle katılmıyorum.Şu an devlet üniversitesinden mezun bir çok meslektaşımdan çok daha ilerde ve başarılıyım.Üniversite 3. sınıftaydım.Medeni Usul Hukuku dersimize Hakan PEKCANITEZ giriyordu.Kendisi de eğitimi parayla satın alan vakıf üniversitesi öğrencilerini pek sevmezdi ve bu dile getirirdi.Derste sorduğu soruya yanıt vermek üzere elimi kaldırdım ve sorduğu o soruya cevap verdikten sonra bana burslu mu okuduğumu sordu.Ve ben "Hayır, eğitimi parayla satın alan hukukçuyum" yanıtını verdikten sonra bana burs verilmesi gerektiğini söyleyerek kitap hediye etti.Ve ondan sonra bizi asla vakıf üniversitesinde okuyoruz diye yeremedi.
Old 14-07-2012, 23:18   #137
gülten

Şu konuyu da anlatamadan geçemicem.Staj eğitim merkezinde farazi dava çalışması için avukatlar arasında oluşturulan grupta Ankara üniversitesi mezunu bir arkadaş da benim vakıf üniversitesinden mezun olmam sebebiyle kendisini çok başarılı,bizi ise başarısız görürdü.Bursa adliyesinde yapılan farazi dava duruşmasında ilk savunmayı yapan bendim.Ve benden sonra Ankara üniversitesi mezunu olan o arkadaşım konuşamadı bile.Ve netice itibariyle birinci oldum.Buda mı gol değil hakim bey
Old 14-07-2012, 23:19   #138
av_armagan

Bu ihtimali mesajımın sonunda belirtmiştim ben de. Hukuktan hiç anlamayacak bir lise öğrencisi de edebiyatı, coğrafyası çok iyi diye devlete girip kötü bir avukat olabilir. Bu ayrı bir mesele. Neticede yetenek ve sevmek çok önemli. Zaten yetenek sınavı benzeri bir sınav da olsaydı bugün hukuğu kazanmışların önemli kısmı kapıdan giremezdi.Ancak 70 puan az alan birinin diğeriyle bir tutulmasını isteyip aksi durumdan rahatsız olması ayrı bir durumdur.
Old 15-07-2012, 23:17   #139
gülten

Sayın meslektaşım benden 70 puan yüksek alan kimselerle aynı kefede olmam mevzubahis bile değildir.Ben aksinden rahatsızlık duymamakla birlikte üzülüyorum.Okuduğu üniversitenin en iyi olduğundan böbürlenerek 70 puan yüksek alan meslektaşlarımın 4 yıllık tecrübesine rağmen vakıf üniversitesi mezunu,4 aylık bir satjyerin bilgi ve becerisi altında ezildiğine defalarca şahit oldum.Nedense bizde de en başarısızlar burslu okuyanlardı Burslular Üniversite sınavının yorgunluğunu 6 yılda bile atamadılar.
Old 17-07-2012, 10:37   #140
üye30988

Vakıf üniversitelerinin haksızlık abidesi olduğunu düşünüyorum.
''Parası olan okur,yapar,başarır'' anlayışıdır.
Teşekkürler
Old 18-07-2012, 15:47   #141
NAZ80

Okuyalım herkes hukuk okusun kolumuzun deydiği hukukçu olsun peki bu kadar hukukçu açlık sınırında yaşarken neden bu kadar çok fakülte açılıyor...... iş yaratılsın, hukukçu emeğinin karşılığını alsın, iyi ve kötü hukukçu ayırt edilsin bir şekilde.....
Old 18-07-2012, 16:06   #142
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan gülten
Şu konuyu da anlatamadan geçemicem.Staj eğitim merkezinde farazi dava çalışması için avukatlar arasında oluşturulan grupta Ankara üniversitesi mezunu bir arkadaş da benim vakıf üniversitesinden mezun olmam sebebiyle kendisini çok başarılı,bizi ise başarısız görürdü.Bursa adliyesinde yapılan farazi dava duruşmasında ilk savunmayı yapan bendim.Ve benden sonra Ankara üniversitesi mezunu olan o arkadaşım konuşamadı bile.Ve netice itibariyle birinci oldum.Buda mı gol değil hakim bey

İyi ki o yarışma yazılı yapılmıyormuş; bu Türkçe ile pek başarılı olamazdınız.
Old 18-07-2012, 16:33   #143
olgu

vakıf üniversiteleri bir çok devlet üniversitesinden daha düşük puanla öğrenci almaktadır. ancak bence önemli olan mezun olan kişinin öğrendiği hukuktur, mezun olduğu okul değil.

Ankara Hukuk mezunu olup, Almanyada Alman şirketinde çalışan şahsa ilamsız icra takibinden maaş haczi yazmaya çalışan bir meslektaşımıza şahit oldum, icra müdürü işin imkansızlığını anlatmaya çalışsada kendisi kanunda maaş haczi sadece Türk şirketlerine yazılır kelimesi içermediğinden ısrar ediyordu.

vakıf üniversiteleri kötü eğitim veriyor gözüyle yakalaşanların bu gerçek örneğe cevap vermelerini rica ediyorum.
Old 18-07-2012, 16:44   #144
gülten

O dava yazılı olarak da gerçekleştirildi.Bir avukatı da er meydanında görmek gerekir değil mi?Avukatlık için aranan kıstas, burada yazılanlardan mı ibarettir Cengiz Bey? Sizinle daha fazla polemiğe giremeyeceğim.
Old 18-07-2012, 18:22   #145
Av.Buğcan Çankaya

Daha önce de gerekçeli olarak açıkladığım üzere, vakıf üniversitesi ve devlet üniversitesi arasında bir ayrım yapılması ne yazık ki trajikomik.

Öğrenim gören kişinin mesleki becerisi, yorumlama kabiliyeti, düşünme potansiyelini hiçe sayarak, sadece öğrenim gördüğü üniversiteyi baz alarak yapılan yorumların meslektaşlarım tarafından yapılıyor olması da enteresan gelmekte. Umarım vekilliğini yüklendiğiniz kişileri bu şekilde savunmamaktasınız. Lakin hiç bir bilgi, deneyim ve objektif kriterin olmadığı, "gerçek acıdır, biber de acıdır öyleyse biber gerçektir" anlatıma benzer yorumları ne yazık ki okumak zorunda kaldım.

İnsanların sadece bir sınav sonucunda almış olduğu puanlara göre değil, öncelikle biraz tanıyarak, genellemekten kaçınarak ve olayın özüne inerek bazı yorumlar yapılması gerektiği kanaatindeyim.

Eğer suiniyetli yorumlarla bu işin çözüleceğini düşünmekteyseniz bence tepki toplanmaktan ziyade gülünç bir duruma düşmektesiniz.

Saygılarımla
Old 18-07-2012, 19:02   #146
emrahcevik

özel (vakıf) üniversitelerden mezun veya burada okuyan arkadaşların alınganlıklarını anlamak zor. devlet-özel yarışı değil mesele. mesleki başarı da değil.

mesele özel okulların eşitsizlik yarattığı. sistemin safraları olduğu. aynı puanı almasına rağmen parası olanın bir adım öne geçmesini nasıl normal karşılayabilirsiniz?

yapılan bir sınavda sırf parası olmadığı için sizinle benzer eğitimi alamayacak bir çocuğun size duyacağı öfkeye nasıl engel olabilirsiniz?

sorun, puan ve mesleki başarı sorununun çok ötesinde. genel olarak parası olanların kendilerine sunulan nimetleri doğal birer hak gibi kabul etmelerinde. durdukları zeminin en doğrusu olduğunu şiddetle savunmalarında.

şu çok ünlü olayın özü burası işte.
Old 18-07-2012, 19:15   #147
Av.Buğcan Çankaya

Sistemin temellerini tartıştığımız takdirde, sizin gördüğünüz sorunlar yalnızca atın bir kılını oluşturmaktadır.

Parası olanların kendilerine sunulan nimetlerden yararlanmasına ilişkin bir çok örnekleme mevcuttur. Bunların başında devletin temel ödevlerinin dahi paralı olmasıdır. Bknz, sağlık sigortaları, ulaşım, öğrenim ücretleri vb.

Burada tartıştığımız şey sistem değil ne yazık ki. Ya da sistemi tartışmaya başladığımız anda sistemin içinde bulunan kişilere bir takım yakıştırmalar yapılıyor olması.

Sistemi tartışırken öncelikle kişilerin durumlarından değil, sistemin neden böyle olduğundan, bunun nasıl düzeltilebileceğinden konuşulur diye düşünüyorum.

Ancak parası olan ve vakıf üniversitesinde okuyanlar "kolaycı", "haketmiyor" tarzında kişisel yorumlar çirkin. Anlatılmaya çalışılan ve olayı özü de bu işte.

ÖSS'ye girdiğim sene benim yaptığım nete karşılık örneğin yabancı bir kişi ODTÜ'de makine mühendisliği okuyordu. Şimdi bende bu kişiler haketmiyor, hakkı değil diye serzenişte bulunmalı mıyım? Ya da bu sistemi nasıl değiştirebileceğimizi mi konuşmalıyım.

Olay kişinin nerde, nasıl, ne şekilde ve ne zaman okuduğuyla ilgili değil, olay bu kişinin aldığı eğitimi ne kadar geliştirip, uygulayabildiğinde. Türkiyenin ilk on sıralamasındaki üniversitelerden birincilikle mezun olup, hayatında hiç başarılı olamayan insan yok mu? Oldukça fazla var. Bunlar kıstas değil.

Bu meslekte kıstas eğitim değil, nerden çıktığınız değil. Size verilen bilgiyi nasıl aldığınız da ve ne şekilde yorumladığınızda. Bunu nasıl kullandığınızda. Önce bu gerçekleri kabul edip, maddi kaygıları yok sayıp ve üstümüzdeki cübbeleri çıkarıp tartışmalıyız diye düşünüyorum. Adliye koridorlarında ve bürolarımızda yaşadığımız sorunları, banka hesaplarımızı düşünmeden, herşeye para olarak bakmadan daha yapıcı yorumlar yapabiliriz.

Saygılarımla.
Old 20-07-2012, 12:42   #148
suskun_juliette

İkiliğe düşmekte yarar olacağını sanmıyorum. Sonuçta hukukçuluk kişisel yetenektir. Her birimiz fakülte yıllarındaki teorik bilgiyi zamanla unutuyoruz, kaldı ki kanunlar bir devinim içerisinde sürekli değişiyor.Kısacası hiçbir şey öğrendiğimiz gibi kalmıyor. Özel ya da devlet üniversitesi ayrımı, paralı veya parasız eğitim durumu çok elzem bir fark yaratmıyor. Burada değişmeyen hakikat, kişinin hukuk camiasına ne kattığı ile ilgilidir.Hukukçuluğun yasaları ezberlemekten ibaret olmadığını, toplumca lanse edildiğinden çok farklı olduğunu her birimiz biliyoruz. Yasaları yorumlamak ve somut olaya uygulamak konusunda yetenekli olan her zaman bir adım öne çıkıyor.Bu husus da sonradan edinilebilecek bir meziyet değil kanaatimce. Kaldı ki hiçbir fakültede bunun eğitiminin verilebileceğini düşünmüyorum. Fakültede aldığımız eğitim bizi mesleğin niteliği konusunda bilinçlendirmekte,neyin nereden geldiğine dair fikir vermekte ve nasıl yol izlenebileceği hususunda rehberlik etmektedir. Herkes eşit şartlar altında dünyaya gelmiyor, ayrıca sayısal ağırlıklı sorulardan hoşlanmayan ve sözel zekaya sahip insanlardan yüksek sınav puanı beklenmesi hukuk için söz konusu olamaz. Bu sebeple hukuka gönül vermiş kim olursa olsun, ister vakıf isterse devlet üniversitesinde okusun, saygı duyarım. Kimin nereden geldiği değil, nerede olduğu ve o mevkiiye yakışıp yakışmadığı asıl konudur.
Saygılar
Old 20-07-2012, 17:51   #149
gülten

Sayın Suskun_Jüliette, olaya en doğru izahatı yapmanız sebebi ile teşekkür ediyorum.Burada konuşulan, tartışılan ve hatta tartışmanın ötesine giden konuyu analitik ve bir hukukçu uslubuyla yaklaşmanız beni çok sevindirdi.Bu tür bir ayrıma hele de meslektaşlarım tarafından gidilmesi beni hezeyana uğrattı.Vakıf üniversitesinde okumak,bana tanınmış ne bir ayrıcalık ne de bir farklılıktır.Ben arkasında taş bina bırakmaktansa,eğitim bırakmayı yeğleyen bir eğitimcinin kızıyım.
Ben AVUKATIM.Ben vakıf üniversitesinden mezun olduktan sonra yeminimi ettim.Kim benim bu meslek için duyduğum arzuyu bilebilir ki? Kim içimdeki adalet duygusunu, vakıf üniversitesinden mezun olmama rağmen söküp alabilir ki? Hiç kimse!!!
Old 23-07-2012, 05:38   #150
Av.Cengiz Aladağ

Bir bakalım:
İki kişi var; A (ya da ailesi) özel üniversiteye gidebilecek maddi güce sahip, diğeri B ise değil. Bu parasal güç nedeniyle giriş sınavına hazırlanırken A, en azından B'den daha çok ve daha iyi dersaneye gidebilme olanağına sahip. Bu açıdan A avantajlı. İkisi de aynı sınava giriyorlar. Bu açıdan da şartlar eşit. B bir hukuk fakültesini kazanıyor, A ise çok daha az puan alabildiği halde, özel üniversitenin ücretini verebilecek paraya sahip olduğu için, yine hukuk fakültesi kazanıyor.
Aradaki fark apaçık ortada iken, tartışacak ne var?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi