Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Ankara Barosu CMK Servisini Durdurdu

Yanıt
Old 15-07-2006, 15:46   #1
Tractatus

Önemli Ankara Barosu CMK Servisini Durdurdu

Sonunda ilk ciddi tepki Ankara Barosu'ndan geldi. Darısı diğer baroların başına.

Ankara Barosu; şüpheli, sanık ve mağdurlar için, barolarca avukat görevlendirilmesinin, ödenek sağlanana kadar durdurulduğunu açıkladı.

http://www.ntvmsnbc.com/news/379807.asp
Old 17-07-2006, 14:46   #2
hukukçu42

Her konuda çıkıp bir basın açıklaması yapan barolar iş avukatların sorunlarına gelince dut yemiş bülbüle dönüyorlar.
Bir söz vardır: "Terzi kendi söküğünü dikemez" diye. Cepteki sökük gittikçe büyüyor. Görev adı altında yapılan iş artık angaryaya dönmüştür.
Ankara Barosunu kutluyorum çok yerinde bir karar. Darısı Konya Barosunun başına
Old 17-07-2006, 17:17   #3
Av.Suat Ergin

Sayın hukukçu42

Avukatlar protesto için adaleti geciktirebilir mi?

Saygılarımla
Old 17-07-2006, 17:28   #4
üye8180

Avukatların alacakları için ödenek ayırmamakta direnmek, müdafiliği angaryaya dönüştürmek, savunmayı ihmal etmek ne kadar adaletlidir?
Saygılarımla.
Old 17-07-2006, 19:09   #5
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın hukukçu42

Sayın Ergin'e katılıyorum. Bence de Sayın hukukçu42'nin diğer konu içindeki yanıtı ile bu çelişiyor.

Ben ise bu konuda da aynı fikirdeyim: Bence Ankara Barosunun protesto gerekçesi haklı ancak protesto metodu haksızdır.
Old 18-07-2006, 10:14   #6
üye8180

CMK avukatlarının birikmiş alacaklarını tahsil etmek için etkili bir protesto metodu tavsiye edebilir misiniz acaba ? Yani sayın baro başkanlarımız iyiniyetle aylardır bakanlara dertlerini anlatmaya çalışıyorlar, görüşüyorlar, raporlar sunuyorlar ama sonuç ortada. Yanlış hatırlamıyorsam Başbakanımızdan randevu bile alamadılar henüz...
Old 18-07-2006, 10:23   #7
Admin

Alıntı:
Yazan Av. Neslihan
CMK avukatlarının birikmiş alacaklarını tahsil etmek için etkili bir protesto metodu tavsiye edebilir misiniz acaba ? Yani sayın baro başkanlarımız iyiniyetle aylardır bakanlara dertlerini anlatmaya çalışıyorlar, görüşüyorlar, raporlar sunuyorlar ama sonuç ortada. Yanlış hatırlamıyorsam Başbakanımızdan randevu bile alamadılar henüz...
http://www.turkhukuksitesi.com/showp...2&postcount=21
Old 18-07-2006, 10:50   #8
üye8180

Sayın Admin önerilerinizi okudum. Ancak bu tür fikirler çok iyimser ve gerçekçi değil. Etkili olacağını da düşünmüyorum. Yıllardır CMK avukatlığı yapan bir avukat olarak yeterince özveride bulunduğumuzu düşünüyorum. Parasını aylar sonra alacağımız bir dosyanın duruşmasına girebilmek için saatlerce koridorlarda beklemek mi, baro tarafından atandığımız bir dosyada sırf görevimizi yaptığımız için karşı taraftan işittiğimiz tehditler, hakaretler, küfürler mi, hatta yaşadığımız ölüm korkusu mu, gecenin dördünde tatlı uykudan uyanıp karakollara koşmak mı, belki duyamam korkusu ile gözümüzün hep telefonumuzda olması mı, CMK uygulamasını içine sindiremeyen bir kısım adliye personelinin, kolluğun alaycı, imalı sözlerini dinlemek mi neler yaşadık neler. Bu protestonun haklı olduğunu düşünüyorum Sayın Admin...
Old 19-07-2006, 13:48   #9
Av.Suat Ergin

Varsayılan teşekkür

Selamlar,

Sayın Admin yanlış anlamaları baştan önlemiş oldunuz. Teşekkür ederim.

Sayın Av.Neslihan,

Benim sorum Sayın hukukçu42' ye idi. Sayın Admin'in yönlendirdiği forumda benzer konudaki görüşlerim bulunmaktadır. Tekrar etmeye gerek yok ama bu eylemi destekliyorum.

Saygılarımla
Old 19-07-2006, 14:40   #10
hukukçu42

Sn Ergin;

Alıntı:
Sayın hukukçu42

Benim daha önceki düşüncelerim aynen geçerlidir. Ancak bunun konuyla ilgisini nasıl kurdunuz anlayamadım.

Avukat daha önce almış olduğu bir davada -ki bunu mutlaka ücret mukabilinde almıştır- aldığı ücretin karşılığı olarak müvekkillerinin haklarını sonuna kadar savunmak zorundadır.

Oysa ki CMK gereğince ücretini alamadan hatta cebinden aylardır sürekli harcama yapan avukattan daha fazla fedakarlık yapması beklenemez, beklenmemelidir.

Yapılan iş artık fedakarlıktan çıkmış ve angaryaya dönüşmüştür. Ankara Barosunun yaptığı adaleti geciktirmek değildir. Ücret alamadığı için işi reddeden veya vekillikten istifa eden avukatın yaptığı ile aynıdır. Hangi avukat meslektaşım para almadan ya da ücretin ne zaman ödeneceği belli olmadan bir dava alırki.

Biz yalnızca emeğimizin karşılığını istiyoruz.

Saygılarımla
Old 19-07-2006, 16:29   #11
hukukçu42

Sn. Av. Neslihan;

Alıntı:
Parasını aylar sonra alacağımız bir dosyanın duruşmasına girebilmek için saatlerce koridorlarda beklemek mi, baro tarafından atandığımız bir dosyada sırf görevimizi yaptığımız için karşı taraftan işittiğimiz tehditler, hakaretler, küfürler mi, hatta yaşadığımız ölüm korkusu mu, gecenin dördünde tatlı uykudan uyanıp karakollara koşmak mı, belki duyamam korkusu ile gözümüzün hep telefonumuzda olması mı, CMK uygulamasını içine sindiremeyen bir kısım adliye personelinin, kolluğun alaycı, imalı sözlerini dinlemek mi neler yaşadık neler.

Maalesef yaşananlar her yerde aynı. Görüşlerinize de aynen katılıyorum.

Adamcağazın bi damdan düşmüş ve yaralanmış. Etrafındaki toplanan kalabalık hemen doktor çağıramak istemiş. Düşen adam yerinden hafifçe doğrularak "bana doktor değil damdan düşen birini çağırın" demiş.

Bizim derdimizden yine bizim gibi belirttiğiniz şartlarda görev yapan meslektaşlarımız anlar
Old 19-07-2006, 18:22   #12
aydın5610

CMK dan gelen davaları müdafii olarak alıp sonuna kadar takip ediyoruz ve bizler(eminim ki tüm meslektaşlarım da aynı fikirdeler)davaları özel-CMK ayırımı yapmadan alıp hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinde ailemizden sağlımızdan fedakarlıklar yaparak yerine getiriyoruz ancak CMK ödenekleri vs konular da bir o kadar basite alınıp tartışılıyor bence burda çok ciddi çelişkiler var.Adaleti, adeletin olduğuna inananlar en iyi sağlayabilir.Bizler Adalet konusunda çelişkiye düşüyoruz ve bir an önce CMK ücret ve görevlendirmelerine yönelik ciddi çalışmlar yapılmalıdır...
Old 01-08-2006, 17:27   #13
ibreti

AVUKATLIK YASASI
-----

Madde 34 - (Değişik: 02.05.2001-4667/21 md.) Avukatlar, yüklendikleri görevleri, bu görevin kutsallığına yakışır bir şekilde özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmek ve avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene uygun biçimde davranmak ve Türkiye Barolar Birliğince belirlenen meslek kurallarına uymakla yükümlüdürler..

İşin reddi zorunluluğu :
Madde 38 - Avukat;
a) Kendisine yapılan teklifi yolsuz veya haksız görür yahut sonradan yolsuz veya haksız olduğu kanısına varırsa,
b) Aynı işte menfaati zıt olan bir tarafa avukatlık etmiş veya mütalaa vermiş olursa,
c) (Değişik: 02.05.2001-4667/26 md.) Evvelce hakim, hakem, Cumhuriyet Savcısı, bilirkişi veya memur olarak o işte görev yapmış olursa,
d) Kendisinin düzenlediği bir senet veya sözleşmenin hükümsüzlüğünü ileri sürmek durumu ortaya çıkmışsa,
e) (İptal: Ana. Mah. nin 2/6/1977 tarihli ve E. 1977/43, K. 1977/84 sayılı kararı ile)
f) Görmesi istenilen iş, Türkiye Barolar Birliği tarafından tespit edilen mesleki dayanışma ve düzen gereklerine uygun değilse,
Teklifi reddetmek zorunluluğundadır.
Bu zorunluluk, avukatların ortaklarını ve yanlarında çalıştırdıkları avukatları da kapsar.
(Üçüncü fıkra iptal: Ana.Mah.nin 21/1/1971 tarihli ve E.1970/19, K.1971/9 sayılı kararı ile) (Son fıkra iptal: Ana. Mah. nin 2/6/1977 tarihli ve E. 1977/43, K. 1977/84 sayılı kararı ile)

Madde 41 - Belli bir işi takipten veya savunmadan isteği ile çekilen avukatın o işe ait vekalet görevi, durumu müvekkiline tebliğinden itibaren onbeş gün süre ile devam eder. Şu kadar ki, adli müzaheret bürosu yahut baro başkanı tarafından tayin edilen avukat, kaçınılmaz bir sebep veya haklı bir özürü olmadıkça, görevi yerine getirmekten çekinemez. Kaçınılmaz sebebin veya haklı özürün takdiri avukatı tayin eden makama aittir.
Old 01-08-2006, 19:04   #14
Av.Engin Özoğul

"Savcılık, ücretsiz avukatlık hizmeti vermeyen Ankara Barosu hakkında soruşturma başlattı. "

tam metin için
http://proje.hurriyet.com.tr/msnnews...50856.asp&y=41
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi