Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka alabilirmiyim, eşimin babasının mal varlığına çocuğum için dava açabilir miyim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-06-2010, 21:37   #1
Konuk

Varsayılan Nafaka alabilirmiyim, eşimin babasının mal varlığına çocuğum için dava açabilir miyim

İyi akşamlar. Ben yaklaşık iki yıldır evliyim. 11 aylık bir kızım var. Eşimle onun ailesinden kaynaklanan ciddi problemler yaşıyoruz. öyleki artık bu evliliği devam ettirmeye ne benim gücüm ne de eşimin isteği var. Eşimin ailesi son derece varlıklı fakat buna tezat oluşturacak şekilde eşimin üzerine hiç bir taşınır yada taşınmaz mal varlığı yok. Hatta eşimin sosyal güvencesi bile yok. Ailenin tüm mal varlığı eşimin babasına üzerine. Benim size sorum boşanma durumunda ben eşimden nafaka talep edebilirmiyim yada benim eşimin babasının mal varlığında benim çocuğumun hakkı var mı ve ben dava açarak bu hakkı alabilirmiyim. Çünkü boşandıktan sonra çocuğumun geleceği ve hayatımızı idame ettirmemiz için bu şart. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim....
Old 19-06-2010, 20:36   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebi ile boşanma davası açabilirsiniz. Boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekecektir. En yakın akrabalarınızın tanıklığı dahil her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Boşanma davanızın içinde, boşanma talebinizle birlikte, çocuğunuzun velayetini, çocuğunuz ve kendiniz için önce tedbir nafakası, boşanma kararı verilip bu kararın kesinleşmesi halinde yoksulluk ve iştirak nafakaları olarak devamını talep edebilirsiniz. Yine davanızın içinde kendiniz için maddi ve manevi olmak üzere iki tür tazminat talebiniz olabilecektir.

Maddi tazminat boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatleriniz yok olacağı için verilirler. Manevi tazminatlar ise, kişilik haklarınızın zarara uğraması söz konusu ise ve bunları ispatlamış iseniz verilirler. Hakaret, dayak, aldatılma gibi sebepler örnektir.

Eşinizin üzerine mal varlığı olmaması sizin nafaka talep etmenize engel değildir. Yine mahkemenin nafakaya hükmetmesine de engel değildir. Sadece mahkemenin hükmedebileceği nafaka ve tazminatların tahsili güç olacaktır.

Yapılan icra takibine rağmen nafaka ödememek SUÇTUR. Ancak tazminatlar için suç maddesi düzenlenmemiştir. Tahsil için, eşiniz kendisi ödemiyor ise mutlaka icra takibi yapılmalıdır.

Çocuğunuz babasının mirasçısıdır. Dedesinin mal varlığından talepte bulunmanız hukuken mümkün değildir. Çocuğunuzun ihtiyaçlarından sorumlu olan eşinizdir.

Sayın Katılımcı,

Maddi durumunuz elverişli değilse bile avukatlık hizmeti almanız mümkündür. Yoksul olduğunuzu kanıtlayarak, bulunduğunuz yer il barosuna ücretsiz avukatlık hizmeti için başvurabilirsiniz.

Davanızı avukat ile takip etmeniz sizi hak kayıplarından koruyacaktır.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi