Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

En Son Okuduğunuz Kitap?

Yanıt
Konu Notu: 5 oy, 4,80 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-06-2009, 20:55   #211
Av.Duygu Işık Behrem

Hamdi Koç-Melekler Erkek Olur

Yazara, yazabilene saygım var ama ne yalan söyleyeyim ben bu kitaptan hiçbir şey alamadım. Belki de ben alamamışımdır bilmiyorum. Hamdi Koç'u duyuyor ve tarzını merak ediyordum. Belki de yanlış bir kitabı ile başlamışımdır. Bir eserle ilgili böyle sözler söylerken çekiniyorum ama beğenmedim ne yapayım...
Old 01-06-2009, 23:03   #212
Gülümse

Elif Şafak'ın son romanı Aşk sayesinde okurlar yeniden Mevlana'nın hocası olan Şems"i tanıdılar.

Çevremde Aşk'ı okuyan herkeze Mevlanın "Benim kabrimden önce muhakkak hocam Şems'in türbesini ziyaret edin" vasiyetini anlatıyorum şaşırıyorlar.

Okumak için uygun zamanı beklediğim bu kitabın bu kadar beğeni toplaması, okurların kitabı klasik olarak görmesini dikkatle izlediğimi itiraf etmeliyim...
Old 02-06-2009, 13:24   #213
Av. Engin EKİCİ

Arif TEKİN'in "Kur'anın Kökeni" isimli kitabını okudum en son. Şu an okumakta olduğum kitapsa Nurdoğan RİGEL'in "Rüya Körleşmesi" isimli kitabı. Uykudan uyanmak isteyenler için tavsiye ederim
Old 05-06-2009, 16:25   #214
nigartp

" Sen, ben ve aramızdaki herşey " Mehmet Z. Sungur
Old 06-06-2009, 19:21   #215
Doç. Dr. Özge Yücel

Limon Ağacı-Sandy Tolan

İsrail ve Filistin arasındaki savaşı, her iki halkın yaşanmışlığına ayrı ayrı her iki halkın da penceresinden bakarak, bir Yahudi ve bir Arap'ın dostluğu temelinde anlatan çok etkili bir roman. Hepsi yaşanmış, kurmaca değil, limon ağacı da gerçek, karakterler de, savaş da, dostça ileri sürülen çözüm önerileri de. Bir öykü belgelerle bu kadar sürükleyici anlatılabilirmiş.
Old 07-06-2009, 16:11   #216
Doç. Dr. Özge Yücel

Yıldızlar mı Suçluydu?-Sevgi Özel

17 Ağustos ve geriye kalanlar... Yazar, kitabın önsözünde bu coğrafyada yer kadar yerin üstündekilerin de kaypak olduğunu belirtirken, yapıtında farklı karakterlerin gözünden yaşananları, birbiriyle ilinti kurarak, yüreğe ve usa birlikte seslenerek anlatıyor. Unutmamak, ayık kalmak için okumak ve yazmak gerektiğinin ayırdına varıyor insan.
Old 09-06-2009, 14:43   #218
Av.Duygu Işık Behrem

Son okuduğum kitap Ayşe KULİN'in Veda'sı. Kitabı beğendim. Abartısız ve yalın bir dili var. Ayrıca bitirdiğimde karakterlerin ve olayların oluş şeklini kafamda çizebildiğimi fark ettim. Bu da demek ki tasvirler de başarılı

Şu anda ise Mary Doria Russell'in "Serçe" adlı yapıtını okuyorum. Bilim kurgu roman. Başlangıcı oldukça karışık olmakla birlikte kurgu olarak oldukça sarsıcı bir kitaba benziyor. Zaten bilim kurgu deyince bende akan sular duruyor Artık şöyle sarsıcı bir kitap okumak istiyorum, çok uzun zaman oldu böyle bir kitaba rastlamayalı...
Old 15-06-2009, 18:38   #219
Av.M.Telli

Elimde Ayşe Kulin'in Veda adlı kitabı var bir süredir. Biraz uzun kaldı elimde ama tamamen iş yoğunluğundan... Kitabın dili o kadar akıcı ki, insanı alıp götürüyor sayfalarda yazanlara... Tipik bir Ayşe Kulin kitabı, tavsiye ederim...
Old 18-06-2009, 08:07   #221
üye18721

E.L.Doctorow-Zorlu günler..Öneriririm.
Old 18-06-2009, 10:40   #222
minee.mine

BİR ÇİFT YÜREK (Marlo Morgan)
Benim için iyi bir arkadaş oldu, okurken çok keyif aldım
Old 20-06-2009, 13:19   #224
AvTürk

gülmece öyküleri-vatan sağolsun,insanlar uyanıyor

Aziz Nesin
Old 26-06-2009, 19:18   #225
minee.mine

Ayşe Kulin'in '' Foto Sabah Resimleri ''
Kitap ilk sayfasından itibaren, sizi içine çekiyor ve bırakmadan bir solukta okuyorsunuz. Konusu, anlatımı her şeyiyle çok güzel bir kitap. Ben çok beğendim tavsiye ederim.
Old 26-06-2009, 19:49   #226
üye18721

Tutunamayanlar-Oğuz ATAY-Seneler önce almıştım.Henüz okuyabiliyorum.Evde son birkaç aydır okumadık kitap kalmadı. Şimdi sıra büro arkadaşımın kitaplarında...
Old 27-06-2009, 12:18   #227
üye25928

Old 27-06-2009, 13:45   #228
av.araf

Alıntı:
Yazan Future
Tutunamayanlar-Oğuz ATAY-Seneler önce almıştım.Henüz okuyabiliyorum.Evde son birkaç aydır okumadık kitap kalmadı. Şimdi sıra büro arkadaşımın kitaplarında...

Tutunamayanlar,
Selim Işık;toplumdan soyut,insanlara göre çelişkili,sanatçı,içine kapanık,hep suyun ölüm kıyısında yaşayan insan.Anlaşılmayan,sanki anlaşılmamak için yaşayan.Topluma tutunmaya çalışırken kendi benliğinden vazgeçip intaharla hayatını noktalayan....
Turgut Özben;Küçük bir burjuva olarak hayata adım atan,İntahar eden arkdaşaının mazisinde kendi tutunamamazlıklarını bulan en değerli arkadaşı kendi içi olan Olric ile kendine tutunan...

İlk okumaya başladığınızda sıkıldığınızı hisseder ve kitabı bırakmak istersiniz.Sonra günlerce kendinizle mücadele edip kendinizi kitaba kaptırdığınızda ise günlerce buhran içinde yaşarsınız.Bir Selim olursunuz bir Turgut.Bir ölüm kıyısındasınızdır nil nehrinin bir hayat.Sayfalarca noktalama imla kuralları olmadan birbirine bitişik yazıları okursunuz ama hiç zorlanmazsınız okumakta sanki bugüne kadar okuduğunuz bütün kitaplar bu usulle yazılmıştır.
Aslında o kadar çok şey varki tutunamayanlarla ilgili anlatmak istediğim.Ama şimdi yine o ruh haline büründüm.
Tutunamayanları okumak isteyen arkadaşlarıma bir tavsiyem mümkünse olağan giden bir hayat sürecinin içinde bu kitaba başlamayın.Kendinize kapanabileceğiniz,üzerinde bol bol düşünmek için vakit bulacağınız bir dönemde okuyun .AMA MUTLAKA OKUYUN.
Old 07-07-2009, 08:42   #229
av.sally

Buket UZUNER'in İstanbullular kitabını okuyorum.Bu yazar bir başka anlatımı çok etkili,beyin jimnastiği de yaptırıyor.24 saatin bir kaç saatini geçmişe ve geleceğe olan uzantılarla anlatıyor.Çok çok başarılı buldum.Sonunu da ayrıca merak ediyorum.
Old 10-07-2009, 13:22   #230
Av.Özgür KARABULUT

İskender Pala'nın Katre-i Matem'ini okuyorum. Osmanlı'nın Lale Devri'nde geçen ilginç bir hikaye, yazarın dili de çok güzel. Tavsiye ederim...
Old 12-07-2009, 19:45   #231
üye25928

Old 19-07-2009, 00:01   #232
üye25928

Genç Werther'in Acıları.
Old 20-07-2009, 19:44   #235
üye18721

Turgenyev;'Babalar ve oğullar', 'İlk aşk' ..
Old 20-07-2009, 20:03   #236
üye18721

Alıntı:
Yazan av.araf
Tutunamayanlar,
Selim Işık;toplumdan soyut,insanlara göre çelişkili,sanatçı,içine kapanık,hep suyun ölüm kıyısında yaşayan insan.Anlaşılmayan,sanki anlaşılmamak için yaşayan.Topluma tutunmaya çalışırken kendi benliğinden vazgeçip intaharla hayatını noktalayan....
Turgut Özben;Küçük bir burjuva olarak hayata adım atan,İntahar eden arkdaşaının mazisinde kendi tutunamamazlıklarını bulan en değerli arkadaşı kendi içi olan Olric ile kendine tutunan...

İlk okumaya başladığınızda sıkıldığınızı hisseder ve kitabı bırakmak istersiniz.Sonra günlerce kendinizle mücadele edip kendinizi kitaba kaptırdığınızda ise günlerce buhran içinde yaşarsınız.Bir Selim olursunuz bir Turgut.Bir ölüm kıyısındasınızdır nil nehrinin bir hayat.Sayfalarca noktalama imla kuralları olmadan birbirine bitişik yazıları okursunuz ama hiç zorlanmazsınız okumakta sanki bugüne kadar okuduğunuz bütün kitaplar bu usulle yazılmıştır.
Aslında o kadar çok şey varki tutunamayanlarla ilgili anlatmak istediğim.Ama şimdi yine o ruh haline büründüm.
Tutunamayanları okumak isteyen arkadaşlarıma bir tavsiyem mümkünse olağan giden bir hayat sürecinin içinde bu kitaba başlamayın.Kendinize kapanabileceğiniz,üzerinde bol bol düşünmek için vakit bulacağınız bir dönemde okuyun .AMA MUTLAKA OKUYUN.
'Tutunamayanlar'ı seneler önce almıştım,bir türlü okuma fırsatım olmamıştı.İki ay önce okumaya başladım ama sonunu getiremedim.Aktardığınız gibi kitabı okurken, daha ilk sayfalarında gerildim.Yazarın uslubunu eleştirmeye başladım.Zira dil akıcı bir dil değildi ve okuyan bir çok kişi -kanımca-alışık olmadığı yazım tarzından dolayı işin kolayına kaçtı:-benim gibi- ve okumayı bıraktı...
Old 20-07-2009, 20:26   #237
Gülümse

Bugün lisedeyken okuduğum bir kitabı; Oblomov'u buldum. Yeniden okuyup okumama konusunda kararsız kaldım...
Old 21-07-2009, 07:15   #238
üye18721

Alıntı:
Yazan Gülümse
Bugün lisedeyken okuduğum bir kitabı; Oblomov'u buldum. Yeniden okuyup okumama konusunda kararsız kaldım...
Oblomov'u ben de 18 yaşlarındayken okumuştum ve çok hoşuma gitmişti.
Ablamla sohbet ederken bazen Oblomov kitabı aklımıza gelir, güleriz.
İnsan bu kadar titiz ve takınaklı olur mu kabilinden yorumlarda bulunuruz.
Old 21-07-2009, 08:56   #239
av.araf

Alıntı:
Yazan Future
'Tutunamayanlar'ı seneler önce almıştım,bir türlü okuma fırsatım olmamıştı.İki ay önce okumaya başladım ama sonunu getiremedim.Aktardığınız gibi kitabı okurken, daha ilk sayfalarında gerildim.Yazarın uslubunu eleştirmeye başladım.Zira dil akıcı bir dil değildi ve okuyan bir çok kişi -kanımca-alışık olmadığı yazım tarzından dolayı işin kolayına kaçtı:-benim gibi- ve okumayı bıraktı...

Yazarın diline alışmak için diğer kitapları ile bir ön alıştırma yapabilirsiniz Sayın Future.Size akıcı olarak "BİR BİLİM ADAMININ ROMANI"nı önerebilirim."TEHLİKELİ OYUNLAR" ya da "KORKUYU BEKLERKEN" de çok güzel kitaplar.Aslında okumamaya karar vermişseniz ya da sizi sıkmışsa fazla zorlamanın da bir anlamı yok ama ben "TUTUNAMAYANLAR" kitabını okuduktan sonra Oğuz Atay ile aramda kurulan köprüye öylesine bağlandım ki herkes bu bağı kursun istemekten kendimi alamıyorum.
Old 23-07-2009, 10:19   #240
üye25928

Sarnıç - Sait Faik Abasıyanık
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi