Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Erken SeÇİm Mİ Yoksa SeÇİmlerİn Yenİlenmesİ Mİ??

Yanıt
Old 09-05-2007, 17:30   #1
Av.Yücel

Varsayılan Erken SeÇİm Mİ Yoksa SeÇİmlerİn Yenİlenmesİ Mİ??

Anayasa Mahkemesi karaından sonra yapılan ilk oturumda da toplantı yeter sayısı sağlanamyınca Abdullah Gül adaylıktan çekildiğini açıkladı.Bunun üzerine bir erken seçim takvimi açıklandı.Bu durum erken seçim takvimi geçerli midir?? Yoksa Anayasanın 102.maddesi geri 20 gün içerisinde cumhurbaşkanı seçilemdiği için TBMM seçimlerinin yenilenmesine gidilmesi mi gerekir??
Old 10-05-2007, 01:19   #2
oguzhand0

Sayın Gül adaylıktan çekildiğini dün açıkladı; erken seçim kararı alındıktan sonra.
Yani alınan seçim kararı cumhurbaşkanlığı seçilemediği için değil meclis istediği için alınmıştır.

Bu konuda YSK'ya danışılmış; YSK ise seçimlerin en erken 22 Temmuzda yapılabileceğini söylemiştir.Eğer meclis 22 Temmuz’dan sonraki bir tarih için seçim kararı alsaydı muhtemelen AY Mahkemesi "Bak meclis sen cumhurbaşkanını seçemedin; o yüzden derhal seçime gitmelisin" diyecekti şu günlerde. Derhalden de kasıt seçimin yapılabileceği en erken zaman olacağı için 22 Temmuz olacaktı. Ancak meclis YSK'nın uyarısını dikkate almış ve 22 Temmuzu seçim tarihi olarak belirlemiştir.

Sonuç olarak alınan seçim kararı meclis tarafından alınmıştır.Sayın Gül adaylıktan çekilmeden önce alındığı için resmi olarak 367 ile bağdaştırılamaz. Ancak senim kararının altındaki sebebin 367 olduğu da malumunuzdur...

Ve de yine sonuç olarak; seçim takvimi geçerlidir.Çünkü meclis seçim kararı almasa dahi seçim yine 22 Temmuz'da olacaktı.Çünkü derhal seçim YSK tarafından 22 Temmuz tarihine denk getirilmiştir...

SAYGILARIMLA
Old 11-05-2007, 11:57   #3
kum

Sayn S.kanadoğlu bu tezinin gerekçesinde Meclis C.B. seçim sürecindeyken başkaca bir karar yani seçim kararı alamaz dedi.Buna ne dersiniz?
Old 11-05-2007, 12:22   #4
oguzhand0

Ya bu konuda benim fazla bir bilgim yok, baya bir içtihat okudum ama kavrayamadım gerekçeyi ve eğer finallere çalışmaktan vakit ayırabilirsem bu konuyu genişçe araştıracağım. İşte o zaman sorunuza cevap verebilirim Sayıun Kum...

Aslında bunu bende merak ediyordum..
Old 11-05-2007, 16:43   #5
Av.Yücel

"Karar, 102. maddedeki süreci (cumhurbaşkanlığı seçim süreci) durdurmamıştır. Bu durmadığı için duran sadece 1. turdan 2. tura geçme olayıdır. Bu süreç zaten duramaz. Anayasa'nın dışına çıkılarak bir karar alınması halinde süreç durmaz ve yeni bir erken seçim kararı alınamaz. 20 günde seçim tamamlanmazsa zaten seçime geçilir. Perşembe dendiğine göre, üç turdan itibaren koyun süreyi. Bir gün daha atlanırsa iş bitiyor. 'Ben 3 turda seçerim' diyemezsiniz. 1. turda 367 karar sayısı bulunsa bile kalan sürenin takvime sığması gerekir. Bu süreçte Anayasa değişikliği yapamazsınız. Siyaseten yapılmak istenen taktikleri Anayasa usulleri içinde yapmak durumundasınız. Bunun dışında yapacaklarınızın anayasal geçerliliği yok." (SABİH KANADOĞLU)

Yukarıda Yazdığım Sabih Kanadoğlu'nun 03.05.2007 tarihli Milliyet gazetesinde çıkan açıklamasıdır.Bu açıklmasına kısmen katılıyorum cumhurbaşkanılığı seçim sürecine girildikten sonra erken seçim kararı alınmasını doğru bulmuyorum.Ancak 1.turda 367 karar sayısı sağlansa bile 4 turun da takvime sığması gerekir görüşüne katılmıyorum.Kanunda açıkça yazılan 20 günlük sürenin içerisinde cumhurbaşkanının seçilmesidir. Sabih Kanadoğlu'nun görüşünün kanunun amacına ve ruhuna aykırı olduğu kanısındayım...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi