Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sulh hukuk yerine icra hukukta dava açılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-05-2021, 19:10   #1
Av. Ramazan ŞAHİN

Acil Sulh hukuk yerine icra hukukta dava açılması

Mrb meslektaşlarım,

örnek 13 takibe itiraz üzerine (kira akdi inkar edilmiştir) itirazın kaldırılması ve tahliye davası dilekçesi ( Nöbetçi Sulh Hukuk Mahkemesi başlıklı ) hazırlanmıştır.Ancak Uyap üzerinden açarken hatalı olarak icra hukuk mahkemesi seçilerek dava açtım.Dava açıldıktan sonra olayı farkettim. Daha sonra icra hukuk mahkemesine aşağıdaki şekilde talepte bulundum henüz karar yok)

"Yukarıda dosya numarası gösterilen mahkemeniz dosyası Uyap Avukat Portal üzerinden açılırken sehven hata yapılarak Sulh Hukuk Mahkemesinde açılmak istenirken icra hukuk mahkemesinde açılmıştır.Mevcut icra dosyasına itiraza müstenit itirazın kaldırılması davasında görevli mahkeme Sulh Hukuk Mahkemesi olduğundan görevsizlik verilerek dosyanın görevli mahkemeye gönderilmesini saygıyla arz ve talep ederim"

Şu aşamada davanın sulh mahkemesinde görülmesi için başka ne gibi bir işlem yapmalıyım?
Old 14-05-2021, 15:53   #2
vayvayva

Alıntı:
Yazan Av. Ramazan ŞAHİN
Mrb meslektaşlarım,

örnek 13 takibe itiraz üzerine (kira akdi inkar edilmiştir) itirazın kaldırılması ve tahliye davası dilekçesi ( Nöbetçi Sulh Hukuk Mahkemesi başlıklı ) hazırlanmıştır.Ancak Uyap üzerinden açarken hatalı olarak icra hukuk mahkemesi seçilerek dava açtım.Dava açıldıktan sonra olayı farkettim. Daha sonra icra hukuk mahkemesine aşağıdaki şekilde talepte bulundum henüz karar yok)

"Yukarıda dosya numarası gösterilen mahkemeniz dosyası Uyap Avukat Portal üzerinden açılırken sehven hata yapılarak Sulh Hukuk Mahkemesinde açılmak istenirken icra hukuk mahkemesinde açılmıştır.Mevcut icra dosyasına itiraza müstenit itirazın kaldırılması davasında görevli mahkeme Sulh Hukuk Mahkemesi olduğundan görevsizlik verilerek dosyanın görevli mahkemeye gönderilmesini saygıyla arz ve talep ederim"

Şu aşamada davanın sulh mahkemesinde görülmesi için başka ne gibi bir işlem yapmalıyım?

Şu aşamada yapılacak başka bir şey yok gibi görülüyor. İsterseniz kalemle bir görüşüp durumu teyit edebilirsiniz. Bu arada sehven kelimesi yanılarak ya da yanlışlıkla anlamlarına geldiğinden sonrasında hata yapılarak kelimelerini kullanmanız anlatım bozukluğuna neden olur. İyi çalışmalar dilerim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi