Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kira tespit davası devam ederken yeni dönem için de kira tespit davası açılması gerekli mi?

Yanıt
Old 02-03-2017, 13:58   #1
Özgür avukat

Varsayılan kira tespit davası devam ederken yeni dönem için de kira tespit davası açılması gerekli mi?

Merhaba,
taraflar arasında imzalanmış 01/04/2009 tarihli kira artış şartı bulunan bir yıllık bir kira sözleşmesi mevcut.01/04/2015-01/04/2016 kira dönemi için kira tespit davası açılmış durumda çeşitli sebeplerden dava uzamakta. bu arada 01/04/2016-01/04/2017 kira dönemi başladı bu dönemde de kiracı eski kirasını ( 2014-2015 yılında ödediği meblağı) ödemeye devam ediyor ve müvekkil tarafından alınıyor, herhangi bir ihtirazi kayıt durumu söz konusu değil. Burada aklıma takılan bir konu var;
* açılan kira tespit davasın da verilen kararın 2015-2016 dönemi için geçerli olacağı açık. Ben 2016-2017 dönemi için yeni bir dava açmaz isem davalı herhangi bir ihtirazi kayıtta bulunmadan ödenen kira bedellerinin müvekkil tarafından kabul edildiği için ( tespit edilen 2015-2016 dönemi kirasından daha düşük olan kira bedelinin yani 2014-2015 kira bedelinin) geçerli olduğunu ileri sürebilir mi ve bizim bu döneme ilişkin hakkımız kaybolur mu ? Yoksa 2016-2017 dönemi içinde tespit edilen 2015-2016 yılı kira parası mı geçerli olur ?
Old 02-03-2017, 14:22   #2
Admin

6570 Sayılı yasanın uygulandığı yıllarda bu konudaki endişenize ben de katılırdım ama BK'nın 345. maddesinin bu konudaki açıklığı karşısında böyle bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyorum. Sözleşmenizde artış maddesi olduğunu belirtmişsiniz dolayısıyla maddenin 3. fıkrası gereğince devam eden dönem için o dönemin içinde her zaman kira tespit davası açabilirsiniz.

Ancak farklı yorumlayan bir Hakim çıkabilir diye riske girmek istemiyorsanız, maddenin 2. fıkrasına göre bu konuda şimdiden bir ihtar çekip içinizi daha da rahatlatabilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 02-03-2017, 14:51   #3
Özgür avukat

Sayın Admin teşekkürler, ancak benim tam anlamaya çalıştığım, 2015-2016 için tespit edilen kira parasının 2016-2017 dönemi içinde geçerli olup olmayacağı? yoksa bu dönem için dava açılabilir, dava açılmaması halinde kira bedeli ne olur ?
Old 02-03-2017, 15:35   #4
Admin

Alıntı:
Yazan Özgür avukat
Sayın Admin teşekkürler, ancak benim tam anlamaya çalıştığım, 2015-2016 için tespit edilen kira parasının 2016-2017 dönemi içinde geçerli olup olmayacağı? yoksa bu dönem için dava açılabilir, dava açılmaması halinde kira bedeli ne olur ?
(Açtığınız davanın 1.4.2016 tarihinden itibaren başlayan döneme ait olduğunu varsayarak) :
Halen devam eden davanız bittiğinde mecurun kirası mahkemenin belirlediği X-TL olacak ve mahkeme bu kiranın 1.4.2016 tarihinden itibaren belirlendiğine hükmedecek. Siz de geriye dönük olarak (1.4.2016'tan itibaren) kira farklarını icra yoluyla isteyeceksiniz.

Bu sırada 1.4.2017 tarihi de geçileceği için o dönem de başlamış olacak. Eğer kiracı tacir/tüzel kişilik değilse hakimin 2016 için belirlediği kira miktarı 2017 için BK 344'teki gereğince (sözleşmede artış şartı olduğundan!) otomatik artacak ve siz bunu da icra yoluyla ayrıca talep edeceksiniz. Eğer kiracı tacirse BK 344 2020 yılına kadar tacirler için uygulanmadığından, o zaman 1.4.2017 - 1.4.2018 dönemi kirasını belirlenmesi için bu tarihler arasında herhangi bir zamanda kiracıya bir tespit davası daha açacaksınız. Yok açmazsanız hakim kirayı 1.4.2016 itibariyle X-TL yaptığından, bu X-TL elbette bundan sonraki döneme de aynen uygulanacak.

Bence böyle..
Old 25-05-2019, 10:24   #5
Bronz Atlı

Sayın Admin,
Benzer bir konuyla karşılaştım da, fikrinizi almak istiyorum mümkünse.
Müvekkil şirket tacir olup, kira sözleşmesinde artış şartı vardır.
Kiralayan taraf daha önce tespit davası açmıştı. Bu davada mahkeme Haziran 2013'ten itibaren uygulanacak kira miktarını tespit etti ve karar kesinleşti. Karşı taraf şimdi bu karara dayanarak, Haziran 2013'ten Mayıs 2019'a kadar ki kira miktarlarını örnek No:13 ile takibe koydu. Bu takipte karşı taraf, mahkemenin 2013 yılı için belirlediği miktara yıllık artış uygulayarak diğer yılların kira miktarını kendisi tespit etmiş. Sormak istediğim konu;
1)Örnek No:13 takibi yapılması usule uygun mu?
2)Kiralayanın 2013'ten sonraki yılların kirasını kendisinin artış oranı uygulayarak tespit etmesinde bir hukuka aykırılık var mıdır? Son mesajınızdan sanki diğer yıllar için de kira tespit davası açması gerektiği gibi bir sonuç çıkardım ama tam da anlayamadım açıkçası.
Şimdiden teşekkür ederim.
Old 25-05-2019, 18:04   #6
Admin

Alıntı:
Yazan Bronz Atlı
Müvekkil şirket tacir olup, kira sözleşmesinde artış şartı vardır.
Kiralayan taraf daha önce tespit davası açmıştı. Bu davada mahkeme Haziran 2013'ten itibaren uygulanacak kira miktarını tespit etti ve karar kesinleşti. Karşı taraf şimdi bu karara dayanarak, Haziran 2013'ten Mayıs 2019'a kadar ki kira miktarlarını örnek No:13 ile takibe koydu. Bu takipte karşı taraf, mahkemenin 2013 yılı için belirlediği miktara yıllık artış uygulayarak diğer yılların kira miktarını kendisi tespit etmiş. Sormak istediğim konu;
1)Örnek No:13 takibi yapılması usule uygun mu?
2)Kiralayanın 2013'ten sonraki yılların kirasını kendisinin artış oranı uygulayarak tespit etmesinde bir hukuka aykırılık var mıdır? Son mesajınızdan sanki diğer yıllar için de kira tespit davası açması gerektiği gibi bir sonuç çıkardım ama tam da anlayamadım açıkçası.

BK 344. geçici madde gereğince 1.7.2020 yılına kadar işyeri kiraları için uygulanmıyor. Dolayısıyla benim görüşüm bu işyerleri için 6570 sayılı yasa zamanındaki yargıtay kararlarının uygulanması ve her sene kira tespit davası açılması yolunda. Ancak benim bu görüşüm sizin için oldukça "tehlikeli" çünkü örnek 13 ile yapılan takibe itirazın sonucunda, aleyhinize tahliye davası açılacağı için, benim bu görüşüme hakim katılmazsa aleyhinize tahliye çıkar. O nedenle bu riske girmeyip borcu ödemek daha güvenli olabilir. Mutlaka mücadele etmek istiyorsanız borcu ihtirazi kayıtla ödedikten sonra, size alacak davası açabilirsiniz.
Old 08-11-2023, 12:58   #7
Av.Elcn

Merhaba, benim durumum da aşağı yukarı aynı. Ama benim müvekkilim tacir değil. 5 yıl sorununda 2022-2023 yılları için kira tespit davası açtım, ilk duruşması görüldü. Mart ayında yeni duruşması var, yani dava halen derdest. Davayı açtığım tarihte 5.000.-TL. olan emsaller, şimdi 12.000.-TL.'ye çıktı. Yeni dönem 5 Ocak 2024 te başlayacak. Kira tespit davası bir önceki dönem için devam ederken, yeni dönem için ihtar çekip, dava açabilir miyim?
Old 08-11-2023, 18:22   #8
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Elcn
Merhaba, benim durumum da aşağı yukarı aynı. Ama benim müvekkilim tacir değil. 5 yıl sorununda 2022-2023 yılları için kira tespit davası açtım, ilk duruşması görüldü. Mart ayında yeni duruşması var, yani dava halen derdest. Davayı açtığım tarihte 5.000.-TL. olan emsaller, şimdi 12.000.-TL.'ye çıktı. Yeni dönem 5 Ocak 2024 te başlayacak. Kira tespit davası bir önceki dönem için devam ederken, yeni dönem için ihtar çekip, dava açabilir miyim?

İlk kira tespit davası bittikten sonra onu takip eden dönemler için endeks uygulaması yapılacak.

Dolayısıyla takip eden dönem için "hak ve nısfet" talepli dava açamazsınız.

Eğer sözleşmenizde kiranın her yıl endeks oranında artacağına dair NET hüküm varsa, sonraki döneme ilişkin kira tespit davası açmanıza gerek yok. İlk kira tespit davanız bittikten sonra, takip eden dönemler için sözleşmenizdeki bu maddeyi işleterek icra takibi yapacaksınız.

Ancak sözleşmenizde net bir artış maddesi yoksa veya hiç artış hükmü kararlaştırılmadıysa, evet takip eden döneme endeks uygulanması için yeniden dava açmanız gerekli.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi