Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Suça Tanık Olan Şahıs Şikayette Bulunabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-06-2012, 20:29   #1
taxintax

Varsayılan Suça Tanık Olan Şahıs Şikayette Bulunabilir mi?

Bu forumda ilk mesajım olduğu için öncelikle herkese merhaba demek istiyorum.

Tereddüt ettiğim ve sormak istediğim husus şu. Takibi şikayete bağlı olmayan bir suçun işlendiğine tanık olan, ancak suçun mağduru olmayan 3.şahıs, tanık olduğu suçla ilgili olarak şüpheli hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunabilir mi? Yoksa sadece mağdur mu şikayette bulunabilir? Böyle bir şikayette bulunulması durumunda Cumhuriyet Savcılığı ehliyet yönünden kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verebilir mi?

Örneğin (C) şahsı sokakta yürürken (A) ve (B) şahıslarının kavga ettiğini ve (A)'nın (B)'yi bacağından bıçak ile yaraladığını gördüyse, (B) şikayetçi olmasa bile suç oluşturan olaya tanık olması nedeniyle şikayetçi olabilir mi?

İncelediğim kadarıyla Ceza Muhakemesi Kanunun'da bu konuda açık bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak ceza hukuku uzmanı olmadığım için gerçek hayatta uygulamanın nasıl olduğunu bilemiyorum.

Cevap verecek üyelere şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
Old 21-06-2012, 09:55   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan taxintax
Bu forumda ilk mesajım olduğu için öncelikle herkese merhaba demek istiyorum.

Tereddüt ettiğim ve sormak istediğim husus şu. Takibi şikayete bağlı olmayan bir suçun işlendiğine tanık olan, ancak suçun mağduru olmayan 3.şahıs, tanık olduğu suçla ilgili olarak şüpheli hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunabilir mi? Yoksa sadece mağdur mu şikayette bulunabilir? Böyle bir şikayette bulunulması durumunda Cumhuriyet Savcılığı ehliyet yönünden kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verebilir mi?

Örneğin (C) şahsı sokakta yürürken (A) ve (B) şahıslarının kavga ettiğini ve (A)'nın (B)'yi bacağından bıçak ile yaraladığını gördüyse, (B) şikayetçi olmasa bile suç oluşturan olaya tanık olması nedeniyle şikayetçi olabilir mi?

İncelediğim kadarıyla Ceza Muhakemesi Kanunun'da bu konuda açık bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak ceza hukuku uzmanı olmadığım için gerçek hayatta uygulamanın nasıl olduğunu bilemiyorum.

Cevap verecek üyelere şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Şikayet değil, suç duyurusunda bulunabilir. CMK'da bu konuda hüküm vardır:

Alıntı:
Yazan CMK 158
Madde 158 - (1) Suça ilişkin ihbar veya şikâyet, Cumhuriyet Başsavcılığına veya kolluk makamlarına yapılabilir.

(2) Valilik veya kaymakamlığa ya da mahkemeye yapılan ihbar veya şikâyet, ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilir.

(3) Yurt dışında işlenip ülkede takibi gereken suçlar hakkında Türkiye'nin elçilik ve konsolosluklarına da ihbar veya şikâyette bulunulabilir.

(4) Bir kamu görevinin yürütülmesiyle bağlantılı olarak işlendiği iddia edilen bir suç nedeniyle, ilgili kurum ve kuruluş idaresine yapılan ihbar veya şikâyet, gecikmeksizin ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilir.

(5) İhbar veya şikâyet yazılı veya tutanağa geçirilmek üzere sözlü olarak yapılabilir.

(6) Yürütülen soruşturma sonucunda kovuşturma evresine geçildikten sonra suçun şikâyete bağlı olduğunun anlaşılması halinde; mağdur açıkça şikâyetten vazgeçmediği takdirde, yargılamaya devam olunur.

Old 21-06-2012, 12:10   #3
taxintax

Cengiz Bey teşekkür ederim cevabınız için. Ancak zaten beni tereddütte düşüren CMK madde 158. Söz konusu maddede ihbar ve şikayetin nasıl, nereye yapılacağı, usulü anlatılmış, ancak gördüğüm kadarıyla sadece mağdur mu şikayetçi olabilir, yoksa görgü tanığı da şikayetçi olabilir belli değil.

Bu konuda başka bir madde var mı acaba?
Old 22-06-2012, 12:04   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan taxintax
Cengiz Bey teşekkür ederim cevabınız için. Ancak zaten beni tereddütte düşüren CMK madde 158. Söz konusu maddede ihbar ve şikayetin nasıl, nereye yapılacağı, usulü anlatılmış, ancak gördüğüm kadarıyla sadece mağdur mu şikayetçi olabilir, yoksa görgü tanığı da şikayetçi olabilir belli değil.

Bu konuda başka bir madde var mı acaba?

158. madde aslında karmaşık değil. Belki de mağdurun yasada tanımlanmamış olması aklınızı karıştırıyor. Mağdur, suçtan zarar gören kişi olduğuna göre; şikayet sadece mağdur (ya da yasal temsilcisi) ve vekili tarafından yapılabilir. İhbar (suç duyurusu) ise, herkes tarafından yapılabilecektir. Görgü tanığı, mağdur olmadığına göre, şikayet değil, suç duyurusu yapabilir.
Old 22-06-2012, 12:21   #5
taxintax

Bu durumda mağdur veya vekili şikayette bulunabilirken, suça tanık olan şahıs ihbarda(diğer bir ifade ile suç duyurusunda) bulunabiliyor. Umarım doğru anlamışımdır.

Cevabınız için tekrar teşekkür ederim.
Old 26-06-2012, 12:39   #6
Ezgi Yavuz

Takibi şikayete bağlı olmayan suçlar açısından herkes suç duyurusunda/ihbarda bulunabilir.
Old 27-06-2012, 12:26   #7
Av. Murat Bostan

İyi günler,
ben kaynak gösterebilecek kadar fikir sahibi değilim ancak yardımcı olmak adına başıma gelen bir olaydan örnek verebilirim,bir gün içerisinde bulunduğum bir servis aracının şoförüne,önümüzü kesen ticari taksi şoförü silah çekti,tehditler savurdu ve sonrasında aracına binip yoluna devam etti. Olayın akabinde ben polisi aradım şikayette bulunmak amacıyla bilgi verdim,olayı aktardım,telefondaki polis memurundan aldığım cevap şu oldu : ''Beyefendi sizin şikayetiniz geçersizdir,servis aracının şoförü şikayetçi ise bizi arasın sizin şikayetinizin bir önemi yok.''
Old 02-07-2012, 16:02   #8
Ezgi Yavuz

Alıntı:
Yazan muratbostan27-42
İyi günler,
ben kaynak gösterebilecek kadar fikir sahibi değilim ancak yardımcı olmak adına başıma gelen bir olaydan örnek verebilirim,bir gün içerisinde bulunduğum bir servis aracının şoförüne,önümüzü kesen ticari taksi şoförü silah çekti,tehditler savurdu ve sonrasında aracına binip yoluna devam etti. Olayın akabinde ben polisi aradım şikayette bulunmak amacıyla bilgi verdim,olayı aktardım,telefondaki polis memurundan aldığım cevap şu oldu : ''Beyefendi sizin şikayetiniz geçersizdir,servis aracının şoförü şikayetçi ise bizi arasın sizin şikayetinizin bir önemi yok.''

Sayın Murat Bostan,

Başınıza gelen olay kolluk kuvvetlerinin talihsiz bir biçimde tabiri caizse sizi başlarından savması durumundan ibaret. Çünkü, tehdit TCK. 106. maddesinde düzenlenmiş olup, bu maddenin birinci fıkrasının ilk cümlesi ile ikinci fıkrasında yer alan nitelikli tehdit ( sizin durumunuzda silahla yapılan tehdit suçun nitelikli halidir) suçları takibi şikayete bağlı olmayan suçlardır. Dolayısıyla suçun mağdurunun şikayette bulunmasına gerek kalmaksızın kolluk kuvvetlerinin yahut savcılığın suçtan bir biçimde haberdar olması üzerine hazırlık ve soruşturma işlemleri başlatılır.
Daha sonrasında iddianame düzenleyip düzenlememek savcılığa kalır fakat polisin takip edip etmemeye ilişkin bir yetkisi yoktur. Sizin ihbarınız üzerine polis işlem yapmak durumundadır. Fakat, halkımızın suç tiplerini ve takip şartlarını çok net bir biçimde bilmememeleri sebebi ile bu nevi durumlarla karşılaşabiliyoruz. Talihsizlik olmuş...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi