Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

fonksıyon gasbı

Yanıt
Old 08-03-2012, 17:17   #1
drybyrm

Varsayılan fonksıyon gasbı

fonksıyon gasbı ve acık barız yetkı tecavuzu kavramları bırbırıne cok benzıyor.ve çalışmış oldugum kıtapta ıkısyle ılgılı ornekler neredeyse bırbırının aynısı acaba kıtapta bır hatamı var anlayamadım.yardımlarınız beklıyorum.ıkısı arasındak fark nedır.nasıl ornekler verılebılır.tanımları cok benzıyor. örneğin; saglık bakanlıgının ögretmen atamalarıyla yayaınlayacagı yönetmelık tekı sakatlık fonksıyon gasbına ornek verıldıgı gıbı,MEB nın nkömur madenıde çalışma kosullarına ilişkın çıkaracagı yönetmelıkteki sakatlık acık yetkı tecavuzudur denılmış.ornekler neredeyse aynı hatamı var acaba yardımcı olurmusnuz?
Old 25-03-2012, 23:12   #2
efekankaptan

Sayın drybyrm,
Fonksiyon gaspı ile açık bariz yetki tecavüzü aslında pek de benzer kavramlar değildir. Fonksiyon gasbında idare yasama veya yargı organının yapması gereken işlemi yapıyor. Örneğin kanun çıkartma yetkisi yasama organının tekelindedir. Suç ve cezalar da ancak kanunla düzenlenebilir. Örneğin idare (belediye) kendi kolluk gücü olan zabıtaları da kullanarak yeni suçlar ihdas etti ve belediye sınırlarında uyguluyor. Mesela bir kanun çıkarttı ve buna göre X parkında uygunsuz şekilde oturmak suçu ve müeyyide olarak da 10 günlük adli para cezasını düzenledi. Bu bir yasama fonksiyon gasbıdır. (örneğim biraz uçuk oldu farkındayım ) Yahut da yine aynı belediyemiz kendi bünyesinde bir mahkeme kurdu yargılama yapıyor, madem ben evlendirdim ben boşarım deyip, boşanma davalarına bakıyor. Burada da yargı fonksiyonunun gasbı vardır.

Açık ve bariz yetki gasbında idare bir idarenin alanına giren işlemi yapmaktadır. Örneğin MEB'e bağlı bir okulda öğretmenlik görevini ifa eden bir kimse, çok meşhur belediyemiz tarafından emekli ediliyor olsun. Burada da idare idarenin işlem alanına el atmış oluyor ve doğrudan bariz bir yetki tecavüzüne sebebiyet veriyor. Tartışmalı olmakla birlikte fonksiyon gasbının müeyyidesi yokluk iken, ağır ve bariz yetki tecavüzünün müeyyidesi tartışmasız olarak yokluktur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi