Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çekişmeli Boşanma Davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-08-2009, 02:55   #1
Konuk

Varsayılan Çekişmeli Boşanma Davası

Selam;
İki yıllık evliyim. Eşim boşanma davası açtı. İlk celse temmuz ayının başındaydı. Ben davaya gitmedim. İki yaşında kızımız var. Kendisi anlaşmaya yanaşmam konusunda bana baskı yaptı. Ayda 700TL ve kızımı haftada üç gün görmek istiyordu, geceleri bana getirmek kaydıyla.
Ben de boşanmak istediğim için o an mantıklı geldi ve kabul ettim.Protokol imzalandı. Kızımı doğurduktan sonra işten ayrıldım ve gelirim yok. Sadece bankada biraz param var.Şimdi protokolü iptal ettim. İkinci davamız eylül ayında.Eşim doktor ve aylık geliri üç bin liranın üstünde. Ancak danıştığım iki ayrı avukat hakim 700TL'den fazla vermez, anlaşmaya yanaşsan iyi olur diyor. Bense tazminat almak istiyorum.Ancak eşim beni aldatmadı aldatsa bile bilmiyorum. Şiddet uygulamadı. Bir de evden gitmesini ben istedim. Evdeki tüm eşyaları bana bırakıyor,hepsini kendi aldığı halde.Ben ise düğünde takılan altınların en az yarısını istiyorum.
Boşanma davasını o zaman açtı.Bu durum benim aleyhime midir?
Old 09-08-2009, 11:58   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davasında maddi tazminata hükmedilmesi için,boşanma sebebi ile mevcut ve beklenen haklarınızda oluşan zararı ispatlamanız gerekmektedir.

Manevi tazminata hükmedilmesi için kişilik haklarınıza yapılmış saldırıyı ispatlamanız gerekmektedir.

Kısacası tazminat için karşı tarafın en azından sizdn daha fazla kusurlu olduğunu ispatlamanız gerekmektedir.

Boşanma davası devam ederken kendiniz ve birlikte yaşadığınız çocuk için tedbir nafakası talep edebilirsiniz.
Boşanmaya karar verildiğinde kendiniz çin yoksulluk,çocuk için iştirak nafakasını yıllık enflasyon oranında arttırılarak size ödenmesini isteyeblirsiniz.

Nafakaların miktarı tarafların mali ve sosyal durumlarına göre belirlenecktir.Önceden bir miktar belirtmek mümkün değildir.Nafaka yükümlüsünün kendi hayatını idame ettireceği miktarın da gözetileceğini hatırlatalım.

Takılar için harcı ödenerek bağımsız bir dava açmanız(gerekirse birleştirme isteyebilirsiniz) gerekmektedir.Takılar sizin şahsi malınızdır.Yarısını değil tamamını isteme hakkınız vardır.

Ayırca edinilmiş mallara katılma gereği katılım alacağı hakkınızın olduğunu da hatırlatalım.Bu dava da harcı verilerek bağımsız olarak açılmalıdır.

Boşanma davasını eşinizin açmasının önemi:davayı açan ispatlamalıdır.Eşiniz sizin kusurlu olduğunuzu ispatlayamaz ise davası reddedilir.Eğer siz de boşanmak istiyorsanız ayrı bir gerekçe ile ayrı bir dava açabilirsiniz.(bu davayı da birleştirme konusu yapabilirsiniz)

Her aşamada bir avukattan hukuksal destek almanızı ısrarla öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi