Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Boşanma Davalarında Sulh Olur mu?

Yanıt
Old 19-04-2012, 13:09   #1
Av.Abdulkadir AYGÜL

Varsayılan Boşanma Davalarında Sulh Olur mu?

Esasında sualim başlıktan rahatça anlaşılabilir. Boşanma davalarında sulh olur mu? İnternetten araştırdım ancak bulamadım.
Old 20-04-2012, 15:51   #2
Av. Aslı Kaya

Sorunuzu boşanma konusunda anlaşma olarak yorumlarsak; açılmış bir boşanma davasında taraflar yargılama süresi içerisinde anlaşmaya vardılar ise şartları da taşımak kaydı ile hakim tarafların anlaşmalı olarak boşanmalarına karar verebilir. Evliliğin devam ettirilmesi yönünde bir sulh olmadan bahsediyorsanız ki bu da mümkündür.
Old 20-04-2012, 16:04   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Aslı Kaya
Sorunuzu boşanma konusunda anlaşma olarak yorumlarsak; açılmış bir boşanma davasında taraflar yargılama süresi içerisinde anlaşmaya vardılar ise şartları da taşımak kaydı ile hakim tarafların anlaşmalı olarak boşanmalarına karar verebilir. Evliliğin devam ettirilmesi yönünde bir sulh olmadan bahsediyorsanız ki bu da mümkündür.

Dava en başta "anlaşmalı boşanma" davası olarak açılmışsa ve şartları varsa bu şekilde sonlandırılır. Ancak "Çekişmeli boşanma" olarak açılmış olup da, taraflar boşanma konusunda anlaşırsa, hakimin takdir yetkisi olacağından deliller toplanıp ona göre karar verilecektir. Bu da "anlaşmalı boşanma" olmaz, olsa olsa "boşanmada anlaşma" olur. Her ne kadar aksi yönde düşünen üyeler varsa da,

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=57998

Yargıtay'ın yerleşik içtihatları, yazdığım şekildedir.
Old 28-04-2012, 17:01   #4
garani

Sayın Suat'a katılıyorum anlaşma ancak boşanma noktasında olacaktır.Diğer konulardaki niza(varsa) devam edecektir.Yoksa atipik olarak sulh olma sonucunu doğuracaktır
Old 02-05-2012, 15:50   #5
Ezgi Yavuz

Alıntı:
Yazan Abdulkadir AYGÜL
Esasında sualim başlıktan rahatça anlaşılabilir. Boşanma davalarında sulh olur mu? İnternetten araştırdım ancak bulamadım.

Aslında soru daha net bir biçimde sorulsaydı, daha doğru bir şekilde yanıtlanabilirdi.
Eskiden boşanma davalarında sulh teşebbüsü, yargıcın tarafları barıştırma girişimi olarak tanımlanıyordu. Bu noktada hakimin böyle bir yetkisinin olup olmadığı mı soruluyor yoksa, tarafların boşanma davası süresince ortak müşterekte buluşmaları halinde bir çeşit anlaşma haliyle boşanma kararının alınıp alınamayacağı mı soruluyor biraz belirsiz olmuş.

Günümüzde hakimin, tarafları barıştırmaya yönelik girişimde bulunmasından çok, takdir yetkisini kullanarak mutlak boşanma sebebi sayılmayan hallerde, evlilik birliğinin kurtulmasına bir şans vermek amacıyla davayı reddi yahut ayrılık kararı vermesi mümkün.

Eğer çekişmeli boşanma davası görülürken taraflar arasında gerçekleşen bir anlaşmadan bahsediliyorsa da meslektaşım Sn. Ergün'ün görüşlerini destekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi