Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Sigara İçme Hürriyetinin Sınırlandırılması İle İlgili

Yanıt
Old 31-03-2012, 15:07   #1
SEFA ERÖNCER

Varsayılan Sigara İçme Hürriyetinin Sınırlandırılması İle İlgili

Değerli THS üyeleri 1.sınıf hukuk öğrencisiyim ve aklıma takılan bir soruyu sizlerle paylaşmak istedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
4207 sayılı TÜTÜN ÜRÜNLERİNİN ZARARLARININ ÖNLENMESİ VE KONTROLÜ HAKKINDA KANUN'un 2.maddesinde 2008 yılında değişiklik yapılarak şu hale getiriliştir:

Tütün ürünlerinin yasaklanması

Madde 2 – (Değişik: 3/1/2008-5727/3 md.)

(1) Tütün ürünleri;
a) Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında,
b) Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanlarında,
c) Taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında,
ç) Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında,
d) Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde, tüketilemez.

(2) Ancak;
a) Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde,
b) Şehirlerarası veya uluslararası güzergâhlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güvertelerinde, tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilir. Bu alanlara onsekiz yaşını doldurmamış kişiler giremez.

(3) Otelcilik hizmeti verilen işletmelerde, tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına tahsis edilmiş odalar oluşturulabilir.

(4) Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılamaz. Ancak bu tesislerde, tütün ürünlerinin tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilir.

(5) Bu Kanunun tütün ürünleri tüketilmesine tahsis edilen kapalı alanlarının koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilmesi ve havalandırma tertibatı ile donatılması gerekir.

(6) Bu Kanunun uygulanmasında "tütün ürünü" ibaresi tüttürme, emme, çiğneme ya da buruna çekerek kullanılmak üzere üretilmiş, hammadde olarak tamamen veya kısmen tütün yaprağından imal edilmiş maddeyi ifade eder .

Burda sormak istediğim şu: Sigara içme hürriyeti isimsiz hürriyet olduğundan dolayı Anayasamızın 12.maddesinin kapsamına girer. Sınırlandırılması 13.madde öngörülen şartlara dayalı olarak yapılır. 13.madde hükmünce temel hak ve hürriyetlerin sınırlanması için birkaç şart öngörülmüştür. Bunlardan biri 'sınırlama anayasanın ilgili maddesinde belirtilen sebeplere bağlı olmalıdır' şartıdır. Sigara içme hürriyetinin norm alanı A.Y 12/2 ile zaten sınırlıdır. Fakat yasa bu norm alanını da daraltıyor. Bunun için genel ya da özel bir sınırlama sebebine dayanması gerekir. genel sınırlama sebebine dayanması imkansızdır. Çünkü 2001 değişikliğiyle 13.maddeden 'genel sağlık' hükmü kaldırılmıştır. O zaman özel bir sebebe dayanması gerekir. Tam olarak şunu öğrenmek istiyorum burda sınırlama özel bir sebebe dayanılarak mı yapılmış? ve bu özel sebep?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi