Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

manevi tazminat, katılım alacağı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-01-2023, 13:14   #1
Konuk

Varsayılan manevi tazminat, katılım alacağı

-Merhabalar öncelikle bir kadınlara böyle yardımcı olan,emeğei geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Rabbim hepinizden ayrı ayrı razı olsun inşallah.

-Ben kocamdan anlaşmalı boşanmak istedim ama kendisi kabul etmedi bende çekişmeli olarak dava açtım o an düşünmeden tazminat talep etmemiştim sadece 3 tane çocuğum için nafaka talep etmişdim,şimdi eşimde karşı dava açmış ve benden tazminat ve çocukların velayetini isteyen dava açmış.Ben dava dilekçemde manevi tazminat talebinde bulunmamıştım sonradan bir dilekçe yazarak talep edebilirmiyim?

-birde eşim devlet memuru şuanda 15 bin lira maaş alıyor,evliliğimiz boyunca sadece evin faturalarını yatırdı geri kalan paralarını hiç görmedik bütün parasını annesi,babası,kardeşlerine harcıyordu,araba aldı,7 yıldır sürekli binip kullandığı arabasını idip babasının üzerine yaptı.(daha ilk alımda babasının üzerine aldı) yani şuanda kendi adına hiçbirşey yok. arabasınıdan da Bu durumda ben 11 yıllık evliliğimiz boyunca aldığı maaşından katılım alacağım olabilir mi? olabilirse nasıl bir yol izlemeliyim,çok teşekkür ederim.
Old 04-01-2023, 15:30   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin açtığı davaya "cevap dilekçesi" ile siz de maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz. Miktarlarıyla birlikte cevap dilekçenizde belirtiniz. Çalışmıyorsanız kendiniz için de nafaka talep edebilirsiniz. Evden ve ev eşyalarından dava süresince sizin ve çocuklarınızın yararlanması için tedbir kararı isteyebilirsiniz.Eğer eşiniz davanıza cevap verirse siz cevaba cevap dilekçesinde de tazminat ve nafaka talep edbilirsiniz. Ez cümle dilekçeler aşaması sürürken talep mümkündür.

doğrudan babasının üzerine aldığı araba için dava açmak mümkün değil. Eşinizin maaşından ancak kendiniz ve çocuklarınız için nafaka talep edebilirsiniz.

Evlilik birliği içinde kendi üzerine aldığı taşınır ve taşınmazlar için mal rejiminin tasfiyesini ayrı bir dava ile isteyebilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanız hak kaybı yaşamamanız için önemli. Geliriniz yoksa bunu kanıtlayarak bulunduğunuz yer Baro'sundan tarafınıza ücretsiz avukatlık verilmesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Saygılar
Old 04-01-2023, 16:13   #3
Konuk

ben 3 sene önce kanser hastası olduğum için %51 raporum olduğu için emekli oldum, bende birevime yazıldım taksitle bir araba aldım,ama eşim gibi kötü niyetli olmadığım için kendi adıma almışdım, eşimse kendi maaşını hep kendi ailesine harcadığı onların üzerine yatırım yaptığı için hiçbir hak iddia edemiyorum. ama kendisi benim üzerime olan arabadan hak istedi. ben evliliğimiz boyunca kendisinden maddi bir şey görmedim. hep kazancını kendi ailesine harcadı,3 tane çocuğumun hakkını böyle kötü niyetli bir adamın almasına hiç gönlüm razı gelmiyor.
-bu sebeple 11 yıl boyunca aldığı maaşdan katılım alacağı alamamak çok kötü bir durum.
Old 07-01-2023, 11:21   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Mal rejimi tasfiye alacağı olarak katılma alacağı talep etmek için eşinizin elde ettiği gelir ve kazancından bir birikim yapması veya bir mal alması gerekir. Yani bir tasarrufun bulunması gerekir.

Harcanan paradan hak talep edilememektedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi