Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dolandırıcılık Suçunda İcra Takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-10-2022, 13:04   #1
av.cv

Varsayılan Dolandırıcılık Suçunda İcra Takibi

Değerli meslektaşlarım, dolandırıcılık mağduru bir müvekkil için dolandırıldığı tutarı icra takibine koydum. Kendisi savcılığa şikayette bulunmak istemedi, sadece tutarı icra takibi ile geri almak istedi. Takip borçlusu olarak parayı gönderdiği hesap sahibini ve bu süreçte telefonla görüştüğü kişiyi ekledim. Whatsapp yazışmaları, paranın gönderildiğine dair dekont ve müvekkile whatsapp üzerinden gönderilen ve borçlu olarak takibe eklenen her iki kişinin de kimlik resimleri mevcut. Ancak telefonda görüşülen kişi icra takibine itiraz etti.

Sorum şu: Paranın gönderildiği hesap sahibi olmasa dahi telefonla görüşüldüğü ve mesajlaşıldığı için sadece mesajlaşılan ve konuşulan bu kişiyi icra takibine borçlu taraf olarak ekleyerek doğru mu yaptım? Bu kişiye karşı itirazın iptali davası açılırsa müvekkil lehine bir karar alabilir miyiz? Teşekkürler
Old 06-10-2022, 19:11   #2
Av.End

Merhabalar meslektaşım sorunuzu kavramakta biraz zorlansam da umarım doğru şekilde yardımcı olabilirim.
Whatsapp'ta konuşulan kişi hesap sahibi olmaması gönderilen paranın o kişiye ulaşmayacağı anlamına gelmez. Örnek olarak para A kişisine ulaştırılmak üzere B kişisine gönderilebilir. Whatsapptaki konuşmanın içeriği bu minvaldeyse takibe eklemekte bir sakınca olduğunu düşünmüyorum. Zira borç verilen kişi kendisi olacaktır. Ancak sadece bir miktar paranın gönderildiğini haber vermek Whatsappta görüşülen kişiyi haberci vasıtası ile kullanmak gibi bir durum var ise borçlu olarak eklenmesi doğru olmayacaktır. İyi akşamlar dilerim.
Old 09-10-2022, 19:42   #3
Av. Erdem Akçay

Whatsapp'taki yazışmalarda "şu hesaba gönder." denmiş mi? Havalede açıklama kısmına ne yazılmış? Bir ürün karşılığında mı ödeme yapılmış?
Old 17-10-2022, 22:30   #4
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan av.cv
Değerli meslektaşlarım, dolandırıcılık mağduru bir müvekkil için dolandırıldığı tutarı icra takibine koydum. Kendisi savcılığa şikayette bulunmak istemedi, sadece tutarı icra takibi ile geri almak istedi. Takip borçlusu olarak parayı gönderdiği hesap sahibini ve bu süreçte telefonla görüştüğü kişiyi ekledim. Whatsapp yazışmaları, paranın gönderildiğine dair dekont ve müvekkile whatsapp üzerinden gönderilen ve borçlu olarak takibe eklenen her iki kişinin de kimlik resimleri mevcut. Ancak telefonda görüşülen kişi icra takibine itiraz etti.

Sorum şu: Paranın gönderildiği hesap sahibi olmasa dahi telefonla görüşüldüğü ve mesajlaşıldığı için sadece mesajlaşılan ve konuşulan bu kişiyi icra takibine borçlu taraf olarak ekleyerek doğru mu yaptım? Bu kişiye karşı itirazın iptali davası açılırsa müvekkil lehine bir karar alabilir miyiz? Teşekkürler

Merhaba , dolandırıcılık suçu ve icra takibi bir arada olunca kanaatimce olay artık dolandırıcılık suçundan da çıkmış oluyor ; zira arada bir alacak verecek meselesini ilgilendiren hukuki ihtilaf olduğu belirtilmiş oluyor.Savcılıklar sırf bu sebeple dahi uygulamada takipsizlik kararları verebilmektedir.Bu hususu sormamışsınız ama ek bilgi olarak vermek istedim.Sorunuza gelirsek muhtemelen özünde müvekkilinizi dolandırdığını iddia ettiğiniz asıl kişiyi icraya vermek istediniz yani mesajlaştığı kişiyi zira verdikleri hesap sahibi ile müvekkiliniz anladığım kadarıyla hiç muhatap olmamış ? Ben bu somut olayda icra takibi yerine olayı alacak verecek meselesinden ziyade , dolandırıcılık suçu olarak düşünüp ; şikayete konu ederdim.Siz 2 kişiyi de icraya vermişsiniz yanlış yaptığınızı düşünmüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi