Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Davada Taraf Olmayan Kişinin Gsm Dökümlerinin Dosyaya Gönderilmesi-

Konuyu Kilitleyin
Old 27-03-2009, 11:41   #1
Konuk

Varsayılan Davada Taraf Olmayan Kişinin Gsm Dökümlerinin Dosyaya Gönderilmesi-

bir boşanma davasında adıma kayıtlı olan cep telefonumun son 2 yıllık detaylı görüşme listesi ilgili gsm tarafından gönderilmiş ben ne davalı nede davacı değilim ama davacı taraf benim numaramı eşinin cep telefonunda gördüğü için istemiş
bu durumda davacı ve davalı tarafın elinde benim bütün çevremin telefonları isimleri ve adresleri var kötü amaçla bu numaralar davacı veya davalı taraflardan aranabilir yalan yanlış bir şeyler söylenebilir buna engel olmak için nasıl bir yola başvurmallıyım bu dökümler şu anda davanın görüldüğü aile mahkemesinin dosyasında ve sanıyorm fotokopileride taraflarda savcılığa yada nereye ne şekilde bir başvuru yada şikayet yada önlem almak için nasıl bir yol takip etmem gerekiyor lütfen acil olarak bana cevap yazarmısınız teşekkür ederim
Old 27-03-2009, 16:20   #2
hukukcu

Öncelikle, GSM operatörünün böyle bir kaydı gönderme yetkisi yok. Çünkü bu tür kayıtları verme yetkisi sadece Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndadır. (www.tib.gov.tr) Ayrıca mahkeme de sadece, taraflardan birisi ile sadece sizin görüşme kayıtlarını isteyebilirdi.

Eğer taraflar kayıtların fotokopisini henüz almamışlarsa, mahkemeye bir dilekçe ile başvurup, dava ile ilgisi olmayan kayıtların özel hayatınızı ilgilendirdiği gerekçesiyle dosyadan çıkarılmasını ve imha edilmesini isteyebilirsiniz. Normal usul kurallarına böyle bir talep yok. Ama usul kurallarında olmaması, başvuru yapmanızı engellememelidir. Sonuçta sizin özel hayatınız korunması gereken bir değerdir ve önemlidir. Anayasa bunu teminat altına almıştır.

Eğer taraflar fotokopisini almışsa, hakiminden ilgili GSM operatörüne kadar tazminat davası açabilmeniz de mümkündür. Çünkü Medeni Kanun'un 24. maddesindeki koşullar oluşmuştur.
Old 27-03-2009, 16:31   #3
Konuk

Varsayılan gsm döküm

ilginize teşekkür ederim
sanıyorum taraflar fotokopileri almışlardır
benim taraflar hakkında suç duyurusunda bulunma yada onlarada tazminat davası açma hakkım doğarmı
Old 27-03-2009, 16:52   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
ilginize teşekkür ederim
sanıyorum taraflar fotokopileri almışlardır
benim taraflar hakkında suç duyurusunda bulunma yada onlarada tazminat davası açma hakkım doğarmı

Sayın Konuk

Alıntı:
son 2 yıllık detaylı görüşme listesi ilgili gsm tarafından gönderilmiş

Demişsiniz. Ancak, Savcılık tarafından istenildiğinde bile, son 1 yıllık döküm verilebilmektedir. Süre konusunda emin misiniz?

Son sorunuza gelince... Taraflara bu yüzden dava açamazsınız. Taraflar mahkemede yasal ve yasal olmayan delil ileri sürse bile,delilin toplanması hakkındaki karar mahkemeye aittir. Mahkemenin talebi red etmesi gerekirdi.
Old 27-03-2009, 17:20   #5
Konuk

Varsayılan gsm döküm

dava tarihlerinden geçmişe dönük 6 aydan istenmiş 2007 yılıda dahil olmak üzere dökümler gelmiş şu anda tarafların elinde benim cep telimden yaptığım bütün görüşmeler kişiler görüşme yaptığım kişilerin ad soyad adres bilgileri mevcut kötü niyet ve maksatla bu kişilerden her hangi birinin aranması ve ileri geri konuşulması halinde benim başıma gelebilecek durumlardan asıl sorumlu kim bunu bilmek istiyorum ilgili gsm firmasına tazminat davası açıcam ama bu o kişileri kötü niyetinden caydırıcı olmayacaktır hakime karşı açacağım davada aynı şekilde şu anda o kişiler davalı ve davacı istediğini yapabilir nasıl bir sistem bu anlamış değilim sanki ağır cezada cinayet yada yüz kızartıcı bir suç nedeniyle hakkımda soruşturma açılmış gibi özel hayatım ortaya serğilendi ve ben eminimki taraflar bunu kullanacak bu aşmada ne yapabilirim savcılığa yada başka bir yere gelen dökümlerin aranmaması ile ilgili tedbir aldırıcı bir karar aldırabilirmiyim teşekkür ederim
Old 27-03-2009, 18:24   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
dava tarihlerinden geçmişe dönük 6 aydan istenmiş 2007 yılıda dahil olmak üzere dökümler gelmiş şu anda tarafların elinde benim cep telimden yaptığım bütün görüşmeler kişiler görüşme yaptığım kişilerin ad soyad adres bilgileri mevcut kötü niyet ve maksatla bu kişilerden her hangi birinin aranması ve ileri geri konuşulması halinde benim başıma gelebilecek durumlardan asıl sorumlu kim bunu bilmek istiyorum ilgili gsm firmasına tazminat davası açıcam ama bu o kişileri kötü niyetinden caydırıcı olmayacaktır hakime karşı açacağım davada aynı şekilde şu anda o kişiler davalı ve davacı istediğini yapabilir nasıl bir sistem bu anlamış değilim sanki ağır cezada cinayet yada yüz kızartıcı bir suç nedeniyle hakkımda soruşturma açılmış gibi özel hayatım ortaya serğilendi ve ben eminimki taraflar bunu kullanacak bu aşmada ne yapabilirim savcılığa yada başka bir yere gelen dökümlerin aranmaması ile ilgili tedbir aldırıcı bir karar aldırabilirmiyim teşekkür ederim

Sayın Konuk,

Bence GSM şirketinin de sorumluluğu bulunmamaktadır. Çünkü, mahkemeden gelen müzekkereye yanıt vermişlerdir. Muhtemelen gönderilen müzekkerede taraflar belirtilmeden " Mahkememizde görülmekte olan boşanma davasında, X no.lu telefonun arama kayıtlarının dökümünün gönderilmesine" şeklinde bir ifade vardır. GSM şirketi de mahkemenin kararını yerine getirmiştir.

Özel hayatın gizliliği Anayasa, yasa, uluslararası sözleşmelerle korunmaktadır. Bu hatayı yapan mahkeme ise, hakimin kişisel sorumluluğu ile birlikte Adalet Bakanlığı sorumlu tutulabilir.

Öte yandan, telefon numaralarını öğrenen kişiler, tanıdıklarınızı arayıp "ileri, geri" konuşurlarsa; elbette onlara karşı ceza-hukuk davası açma hakkınız bulunmaktadır.

Ancak, öncelikle bir avukattan hukuki destek almalısınız.
Old 07-04-2009, 21:25   #7
Konuk

Varsayılan gelen gsm dökümleri

daha öncede yazmış olduğum bir konu vardı davalı yada davacı olmadığım bir boşanma davasına tel kayıtlarım gsm firması tarafından gönderildi sayın hukukçulardan aldığım cevap ilgili gsm firması hakkında dava açabileceğim eğer davalı yada davacı taraftan her hangi biri dökümdeki numaralardan birini arar ve ileri geri konuşursa onlar hakkındada ceza-hukuk davası açabileceğimdi
bugün taraflardan biri çevremdeki bir kaç insanı arayıp hatta gelen adresler doğrultusunda yanına gidip aslı olmayan ve iftiraya niteliğinde görüşmeler yapılmıştır şimdi ben ne yapabilirim bu insanlar hakkında dava açabilirmiyim savcılığa verebilirmiyim lütfen yardım edin daha fazla etrafıma gitmelerini beni insanlara çevreme hatta aileme beni yanlış tanıtmalarına nasıl engel olabilirim nereye suç duyurusunda bukunabilirim üstelik davada taraflardan birinin avukatlığını yapan kişi ile birlikte gidilmekte her yere lütfen acil cevap bekliyorum
Old 08-04-2009, 13:08   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
daha öncede yazmış olduğum bir konu vardı davalı yada davacı olmadığım bir boşanma davasına tel kayıtlarım gsm firması tarafından gönderildi sayın hukukçulardan aldığım cevap ilgili gsm firması hakkında dava açabileceğim eğer davalı yada davacı taraftan her hangi biri dökümdeki numaralardan birini arar ve ileri geri konuşursa onlar hakkındada ceza-hukuk davası açabileceğimdi
bugün taraflardan biri çevremdeki bir kaç insanı arayıp hatta gelen adresler doğrultusunda yanına gidip aslı olmayan ve iftiraya niteliğinde görüşmeler yapılmıştır şimdi ben ne yapabilirim bu insanlar hakkında dava açabilirmiyim savcılığa verebilirmiyim lütfen yardım edin daha fazla etrafıma gitmelerini beni insanlara çevreme hatta aileme beni yanlış tanıtmalarına nasıl engel olabilirim nereye suç duyurusunda bukunabilirim üstelik davada taraflardan birinin avukatlığını yapan kişi ile birlikte gidilmekte her yere lütfen acil cevap bekliyorum

Görüşülen tanıdıklarınızı tanık olarak göstererek şikayette bulunabilirsiniz.
Old 08-04-2009, 13:41   #9
Konuk

nereye ve nasıl bu konuda bilgi verirmisiniz lütfen
benim şikayetimden onların haberi olurmu
Old 08-04-2009, 15:07   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
nereye ve nasıl bu konuda bilgi verirmisiniz lütfen
benim şikayetimden onların haberi olurmu

Suç nerede işlenmişse, orasının Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe ile başvurulmalıdır. Şikayetinizden onların haberi tabii ki olacak. Şüphelilerin ifadeleri alınmadan, dava açılıp açılmayacağına nasıl karar verilecek?

Lütfen, zaten karışık olan kafanızı burada hukuki terimlerle karıştırmayınız. Bir avukattan doğrudan hukuki destek alınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi