Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evimi ailemin aldığını ispat edebilirmiyim

Konuyu Kilitleyin
Old 07-04-2015, 20:12   #1
Konukmeltemmm

Soru evimi ailemin aldığını ispat edebilirmiyim

merhabalar,Ben 20 yılık evli ve çocuklu,kamuda çalışan bir bayanım.Eşim bir süredir beni aldatıyor bunu ses kayıtlarıyla öğrendim.Ayrılmak istiyorum ama oturduğumuz evi ailem ev satıp bana parasını yolladı,bizde evi karşılamayan bu meblanın üstünü kredi çektik benim üstüme 5yıl daha ödemesi var ve bu ödemelerin hepsini ben yapıyorum çünkü eşim çalışmıyor.Bir miktar kira geliri var çok az bi katkı sağlıyor. yani tüm yük benim üstümde ve artık dayanamıyorum.Sorum Şu; eşim evlenmeden önce aldığı mülkleri olduğu halde ayrılmamız halinde oturduğumuz evi çatır çatır senden alacağım.Yarısı benim,sahte senet imzaladım icraya koyduracağım gibi adice düşüncelere sahip.Yeni bir teklifi şöyle ;eğer ben seni aldatıyorsam ispatla,notere gidelim bu iddanameyi yazdıralım.İspatlarsan senin,ispatlayamazsan benim olsun diyor.Noterden böyle bir beyan yapsak ve ben bu ses kayıtlarıyla ispatlasam bi hükmü varmı bu belgenin?
2. Sorum ise ayrılmamız durumunda evin ailemin bağışı olduğunu nasıl ispatlarım.Eşim ne kadar pay alır? Şimdiden çok teşekkürler.
Old 08-04-2015, 07:14   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konukmeltemmm
merhabalar,Ben 20 yılık evli ve çocuklu,kamuda çalışan bir bayanım.Eşim bir süredir beni aldatıyor bunu ses kayıtlarıyla öğrendim.Ayrılmak istiyorum ama oturduğumuz evi ailem ev satıp bana parasını yolladı,bizde evi karşılamayan bu meblanın üstünü kredi çektik benim üstüme 5yıl daha ödemesi var ve bu ödemelerin hepsini ben yapıyorum çünkü eşim çalışmıyor.Bir miktar kira geliri var çok az bi katkı sağlıyor. yani tüm yük benim üstümde ve artık dayanamıyorum.Sorum Şu; eşim evlenmeden önce aldığı mülkleri olduğu halde ayrılmamız halinde oturduğumuz evi çatır çatır senden alacağım.Yarısı benim,sahte senet imzaladım icraya koyduracağım gibi adice düşüncelere sahip.Yeni bir teklifi şöyle ;eğer ben seni aldatıyorsam ispatla,notere gidelim bu iddanameyi yazdıralım.İspatlarsan senin,ispatlayamazsan benim olsun diyor.Noterden böyle bir beyan yapsak ve ben bu ses kayıtlarıyla ispatlasam bi hükmü varmı bu belgenin?
2. Sorum ise ayrılmamız durumunda evin ailemin bağışı olduğunu nasıl ispatlarım.Eşim ne kadar pay alır? Şimdiden çok teşekkürler.

Sayın Katılımcı
Eşinizle noterde yapacağınız sözleşmede eğer eşinizin aldattığını ispatlarsanız ev sizin yoksa ev eşinizin şeklinde bir şartın hukuka ve ahlaka aykırı olduğundan geçerli olmayacağını ve noterin bu şekilde ki bir sözleşmeyi düzenlemeyeceğini düşünmekteyim. Bu sorununuzu mantıklı ve akılcı bir şekilde çözüme götürmeniz daha iyi olacaktır.
İkinci sorununuz evin bir kısım parasının ailenizden gelen bağış parasıyla ödendiğini banka dekontları, dekont üzerindeki açıklamalar ve tanıklarla ispat edebilirsiniz. Bağış parası hariç sizin çalışarak ödediğiniz miktar edinilmiş mal sayıldığından tasfiye davasında eşinizde hak sahibi olacaktır. Ancak siz eşinizin zina yaptığını boşanma davasında ispatlayabilirseniz ; TMY 236/2 ye göre eşiniz evin tasfiyesinden daha az veya hiç hak almayabilir.

TMY 236/2:" Zina veya hayata kast nedeniyle boşanma halinde hakim,kusurlu eşin artık değerdeki pay oranının hakkaniyete uygun olarak azaltılmasına veya kaldırılmasına karar verebilir."

Bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi