Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimden boşanmak istiyorum yardımcı olun

Konuyu Kilitleyin
Old 01-08-2010, 08:18   #1
Konuk

Mesaj eşimden boşanmak istiyorum yardımcı olun

merhaba ben 3 çoçuk annesiyim eşimle aramda aşırı derecede şidetli geçimsizlik var ve ben eşimden boşanmak istiyorum boşanmadavasını ben acarsam nafaka taleb edebilirmiyim ve çocuklarımın velayetini ben üslene bilirmiyim ben evhanımıyı calışmıyorum avukat tutmaya kalkarsam herhangi bir ücret ödemek zorundamıyım ve oturdugumuz ev annesinin üzerine bu evden haktalep edebilirmiyim lütfen bana yardımcı olun cok zordurumdayım teşekkürler
Old 01-08-2010, 12:00   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Boşanma davasını siz açsanız da nafaka talep edebilirsiniz tabii ki.

Şiddetli geçemsizlik nedeni ile evlilik birliğinin temelinden yıkılmasına dayalı boşanma davası açabilirsiniz.

Önemli olan açtığnız boşanma davasında, boşanmamaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu, boşanmak istemek de haklı olduğnuuzu kanıtlayabilmektir.

Haklılığınızı ispatlarken anne ve babanız dahil en yakın akrabalarınızın, arkadaşlarınızın, komşularınızın şahitliğinden yararlanabilirsiniz. Yeter ki gördükleri bildikleri şeyler olsun. Bunun dışında her tür delilden yararlanabilirsiniz. Doktor raporu, savcılık şikayetleri, mektup, telefon ayrınıtıları vs..

Velayet hususunda mahkeme çocukların yüksek menfaatini arşatıracaktır. Genelde kardeşlerin birbirinden ayrılmamasına özen gösterilir. Çocukların yaşları da önemlidir. 7 yaşından küçüklerse anne şefkatine muhtaç oldukları öncelikli olarak düşünülür. 7 yaşından büyüklerse mahkeme çocukların görüşlerini de dinleyebilir. çocuklar kimin yanında aklen, bedenen ve ruhen sağlıklı yaşayacaklarsa velayet ona verilir. Pedagog raporu da düzenlenebilir.Velayet için tanık anlatımlarından yine yararlanabilirsiniz.

Çalışmadığınız ve boşanmakla yoksulluğa düşeceğiniz için dava tarihinden geçerli olmak üzere önce TEDBİR sonrasında boşanmaya karar verilip kararın kesinleşmesinden sonra YOKSULLUK NAFAKASI olarak devam etmesini isteyebilirsiniz.

Yine çocuklarınızın velayetlerini ve öncesinde TEDBİR ve yine boşanma kararınınkesinleşmesinden sonra İŞTİRAK nafakası olarak devame etmesini talep edebilirsiniz.

Boşanma davası içinde eşinizinden maddi tazminat ve manevi tazminat da talep edebilirsiniz.
Alıntı:
oturdugumuz ev annesinin üzerine bu evden haktalep edebilirmiyim

Annesinin üzerine olan evden mal rejimine yönelik bir hak talebinde bulunamazsınız.

Ancak boşanma davasını açtığınız zaman halen oturmakta olduğnuz evden ve ev eşyalarından sizin ve çocuklarınızın yararlanmasına ilişkin bir tedsir kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

Böylece boşanma davası sonuna kadar oturma hakkınız olabilcektir.

Ayrıca eşinizin size ve çocuklarınıza karşı şiddet içeren davranışları varsı savcılığa suç duyurusunda bulunabbilirsiniz. Yine ayrıca şiddet nedeni ile en yakın aile mahkemesinden TEDBİR kararları alınmasını ücvretsiz olarak talep edebilirsiniz. Bu kararlar arasında, eşinizin size ve çocuklarınıza ve eve yaklaşmaması, varsa silahını teslim etmesi gibi pek çok önlem tedbiri vardır. Eşiniz bu tedbir kararına uymaz ise hapis cezası alır.

Sayın Katılımıcı,

Maddi durumunuzun kötü olması halinde dahi avukatlık hizmetini ücretsiz alabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz yerin il barosuna istenen belgeler ile başvurunuz. İlçede iseniz adliyeler içindeki adli yardım büroları size yol gösterecektir.

Lütfen avuktalık hizmetini doğrudan alınız çaresiz kalmazsınız.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi