Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

trafik sicil müdürlüğü plaka devir işlemini yapmıyor ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-12-2008, 20:31   #1
Av.Y.Selim ÜSTÜN

Varsayılan trafik sicil müdürlüğü plaka devir işlemini yapmıyor ?

Müvekkilim bir aracı noter satışıyla devraldı. şu an devir işlemlerini trafikten yapmak istiyor fakat noter satışından sonra hacizler koyulduğu için devir işlemini yapmıyorlar. Hacizlerin bir kısmını kaldırttık fakat satan kişi epey borçlu olduğu için sürekli haciz geliyor sürekli kaldırmaya uğraşıyoruz. İstihkak davalarıyla uğraşmamak için aracın ruhsatını hacizlerle beraber müvekkilim adına çıkartmak istiyoruz. Hacizlerin yeni ruhsatada işlenmesini kabul ediyoruz . Fakat trafik tesçil şubesi haciz olduğu müddetçe devir yapamıyoruz gibi bir bahaneyle işlemi yapmıyor. Başına benzer durum gelen bir arkadaşımız veya en azından haczin devre mani olmadığına ilişkin yargıtay kararı olan arkadaşlarımız varsa çok sevinirim.

Saygılarımla
Old 25-12-2008, 11:45   #2
günseligonca

bu konuda emniyet müdürlüğü tarafından yayınlanmış bir genelgeye göre, noterden yapılan satışlar sonrasında trafik müdürlüğünün re' sen tescil işlemlerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Aksi halde ise red kararının iptali için idare mahkemesinde dava açmanız gerekir.
Benim müvekkilimin başına tam tersi geldi. Yani aracı sattığı halde karşı taraf devralmadı. Ben icradan haciz koyma yolu ile hallettim. Size de, trafiğin red işlemine karşı idare mahkemesinde dava açmanızı öneririm.
Old 25-12-2008, 13:00   #3
Noyan Yiğit

Sayın meslektaşım, bu arabadan müvekkilinize bir hayır geleceğini sanmıyorum.Eğer aracın maddi değeri kayda değer bir miktar ise bu haciz koyanlardan birisi veye birkaçı herhalde tasarrufun iptali davası açıp, bu satışın iptalini talep edeceklerdir. Müvekkilinize aracı satan şahsın çok borcu olduğundan bahsediyorsunuz. Bu durumdaki şahsın yaptığı işlemler İİY.madde
280 hükmü gereğince "zarar verme kastınan dolayı"iptale tabidir. Bu nedenle cabanızın bir işe yarıyacağını düşünmüyorum. Kolay gelsin
Old 02-07-2009, 11:17   #4
av_fguz

Sayın günseligonca bahsettiğiniz genelgeyi aramama rağmen ulaşamadım.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Benzer bir durumla karşı karşıyayım.
Old 10-07-2009, 17:34   #5
günseligonca

ben de netten bulmuştum. Emniyetin site3sinde olabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi