Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma Davasinda Derdestlik

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-08-2019, 12:35   #1
avrecepefe

Varsayılan Boşanma Davasinda Derdestlik

Sayın Meslektaşlarım.
Kadın tarafından erkek aleyhine şiddetli geçimsizlik ve sadakatsizlik sebebiyle boşanma, velayet, maddi ve manevi tazminat davası açılıyor.
Dava sırasında çocuğun velayeti ara kararla anneye veriliyor.
Yargılama sırasında asıl sadakatsizliği kadının yaptığı ileri sürülmüş ancak karşı dava açılmamıştır. Yerel Mahkeme kadının sadakatsizlik gösterdiği gerekçesiyle kadının açtığı boşanma davasını reddetmiştir. Kadın ret kararına karşı istinaf kanun yoluna başvurmuştur.
Davalı erkek karşı dava açmamış, sadece kendisinin değil kadının sadakatsizlik yaptığını ileri sürmüştür.
Şimdi ise biz evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve sadakatsizlik sebebiyle boşanma davası açmayı, davada boşanmayı, çocuğun velayetini ve tazminat istemeyi düşünüyoruz.
Bu durumda derdestlik konusu kafamı karıştırıyor. Böyle bir durumda sizce derdestlik sorunu yaşar mıyız, ya da istinaf neticesini bekleyip sonucuna göre mi dava açmalıyız. Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.
Old 26-08-2019, 14:28   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avrecepefe
Sayın Meslektaşlarım.
Kadın tarafından erkek aleyhine şiddetli geçimsizlik ve sadakatsizlik sebebiyle boşanma, velayet, maddi ve manevi tazminat davası açılıyor.
Dava sırasında çocuğun velayeti ara kararla anneye veriliyor.
Yargılama sırasında asıl sadakatsizliği kadının yaptığı ileri sürülmüş ancak karşı dava açılmamıştır. Yerel Mahkeme kadının sadakatsizlik gösterdiği gerekçesiyle kadının açtığı boşanma davasını reddetmiştir. Kadın ret kararına karşı istinaf kanun yoluna başvurmuştur.
Davalı erkek karşı dava açmamış, sadece kendisinin değil kadının sadakatsizlik yaptığını ileri sürmüştür.
Şimdi ise biz evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve sadakatsizlik sebebiyle boşanma davası açmayı, davada boşanmayı, çocuğun velayetini ve tazminat istemeyi düşünüyoruz.
Bu durumda derdestlik konusu kafamı karıştırıyor. Böyle bir durumda sizce derdestlik sorunu yaşar mıyız, ya da istinaf neticesini bekleyip sonucuna göre mi dava açmalıyız. Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Neden derdestlik sorunu yaşayacağınızı düşünüyorsunuz? Siz de davacı erkeğin aldatması olgusuna mı dayanacaksınız?
Old 26-08-2019, 16:23   #3
avrecepefe

Sayın Üstadım,
İnanın ve bağışlayın demek istediğinizi anlayamadım. Yani kadının açtığı ve reddedilen dava istinafta iken bizim açacağımız davada derdestlik sorunu yaşanır mı, yaşanmaz mı? Lütfen kanaatinizi paylaşmanızı istirham ederim!
Old 27-08-2019, 15:54   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avrecepefe
Sayın Üstadım,
İnanın ve bağışlayın demek istediğinizi anlayamadım. Yani kadının açtığı ve reddedilen dava istinafta iken bizim açacağımız davada derdestlik sorunu yaşanır mı, yaşanmaz mı? Lütfen kanaatinizi paylaşmanızı istirham ederim!

Kadının açtığı ilk davada davanın konusu "erkeğin sadakatsizliği"; erkeğin açacağı davada ise davanın konusu "kadının sadakatsizliği" olacağına göre davaların konusu farklı olmaz mı? O zaman derdestlik itirazı olur mu?
Old 28-08-2019, 15:45   #5
avrecepefe

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Kadının açtığı ilk davada davanın konusu "erkeğin sadakatsizliği"; erkeğin açacağı davada ise davanın konusu "kadının sadakatsizliği" olacağına göre davaların konusu farklı olmaz mı? O zaman derdestlik itirazı olur mu?

Sayın Üstadım,
Her zamanki gibi yardıma koştuğunuzu görüyor ve gıyaben imreniyorum size. Çok teşekkür ediyorum. Haklısınız, biz kadının sadakatsizliğine dayanacağımıza göre derdestlik itirazıyla ya da re' sen karşılaşmayacağız.Şükranlarımı sunuyorum tekraren.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi