Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sevk tutuklaması

Yanıt
Old 02-11-2010, 15:22   #1
avukatedali

Varsayılan Sevk tutuklaması

öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum.Zorunlu müdafiisi olduğum şüpheli hakkında yetkili Ağrı Askeri Mahkemesi'ne gönderilmek üzere yol sevk tutuklamısına karar verilmiştir.Kararın verilmesinin üzerinden 6 gün geçmesine rağmen şüpheli hala sevk edilmemiştir ve yapılan bir hazırlık da yoktur.Yaptığım araştırmalara göre yol sevk tutuklaması kararını veren hakim sadece kimlik tesbitine önem vererek bu kararı vermektedir.Bu karar için itiraz sürem yarın dolmaktadır.İtirazım şüphelinin ifadesinin talimatla buarada alınabileceğinden tutuklama kararının yersiz olduğu şeklinde mi olmalıdır?Şu aşamada benim bu tutuklamaya itiraz etmek dışında yapabileceğim bir işlem var mıdır?
Old 03-11-2010, 13:47   #2
cesur_yürek

Gayet tabii itiraz etme hakkınız var fakat sanık başka bir dosya üzerinden başka bir ilde yargılandığı için yapacağınız itirazın her hangibir sonuç doğurmayacağını söylemeliyim.Uygulamada usuli olarak itiraz edenler de var etmeyenler de var.Tercih sizin.İtiraz etmek istiyorsanız kararı veren sulh ceza mahkemesine itirazınızı yaparsınız.Tutuklamaya itiraz etmek dışında yapabileceğiniz bir işlem yok.
Old 04-11-2010, 01:00   #3
BALDIRAN

Cesur Yürek'e katılıyorum. Bazen, personel,araç,ödenek vs. yetersizliği bahanesiyle sevk, aylar sürebiliyor ve bu süre zarfında sanık tutuklu kalıyor, halbuki, gönderilmiş olsa, ifadesi alınıp büyük ihtimal serbest bırakılacak. Ben bunun AHİS ilkelerine aykırı olduğunu düşünüyor ve bu noktaya da vurgu yaparak itiraz ediyorum. Sonuç mu. Malesef red.Ancak, AHİM'e taşınabilecek bir konu olduğunu düşünüyorum.Saygılar
Old 04-11-2010, 13:12   #4
avukatedali

Sayın Cesur Yürek ve baldıran cevaplarınız için teşekkür ediyorum.Sizinde behsettiğiniz gibi yol sevk tutuklaması uygulamada ciddi bir sıkıntı ne yazikki.Reddedileceğini bile bile ben yine de itirazımı yaptım.iyi çalışmalar tekrar teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi