Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Evlenme Hakkı ve Şizofreni Tedavisi

Konuyu Kilitleyin
Old 31-10-2009, 00:10   #1
mert tamer

Varsayılan Evlenme Hakkı ve Şizofreni Tedavisi

mrb. ben 7 yıldır şizofreni tedavisi görmekteyim. dr. evlenmememi söyledi ama onu dinlemeyerek evlendim. şimdi eşim hamile. şizofrenik bozukluk tedavisi gördüğüm için resmi nikah yapamıyorum. ilk dr. resmi nihaka izin verdiyor. şimdi başka 1 dr. tevadi görüyorum onada nikah işlemlerini sordum dh önce böyle 1 durumla karşılaşmadığım için ne yapabilirsin bilmiyorum diyor.

şimdi benim eşim hamile ve çocuk doğunca bu çocuğun durumu, kimliği ne olaçak bu konuda yasalar neyi söylüyor bunu bana bildirirseniz sevinirim. size şimdiden teşekkür ederim.
Old 31-10-2009, 10:39   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Evlenme hakkı Uluslararsı sözleşmeler ile korunan bir haktır.

2002 yılında yürürlüğe giren 4721 sayılı Medeni Kanun da
akıl hastalığını her durumda tam bir evlenme engeli olmaktan çıkarmış ve akıl hastalarının evlenme hakkını sağlık kurul raporunun sonucuna bağlamıştır.

Alıntı:
Medeni Kanun Yasal düzenleme :
MADDE 133.- Akıl hastaları, evlenmelerinde tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadıkça evlenemezler.

Bu durumda evlenme başvurusu yaptığınızda hekim sizi sağlık kuruluna sevkedecektir.İncelemeler sonucu akıl hastalığınızın(şizofreni) evlenmeye engel derecede olup olmadığına karar verilecektir.

Raporda;hastalığınızın evlenmeye engel olmayacak düzeyde olduğunu belirtir ise nikah işlemlerinizi yaptırmanıza bir engel bulunmamaktadır.

Rapor sonucu aleyhinize çıkarsa rapora itiraz etme yeniden rapor düzenlenmesini isteme hakkınız vardır.

Evlenmenize izin veren rapora rağmen evlendirme memuru nikah işlemlerini yürütmez ise mahkemeye başvurma hakkınız bulunmaktadır.

2-Eğer sağlık kurul raporu evlenmeye engel düzeyde akıl hastalığı kanaati ile sonuçlanır ise,eşiniz resmi olarak evli olmadığı halde bebeği dünyaya getirecektir.Çocuk önce anne nğfus hanesine kaydedilecektir.Noterden veya nüfus müdürlüğüne yapacağınız bilidirimle çocuğu tanıyabilirsiniz.Bu durumda çocuk sizin nüfus hanenize sizin soyadınız ile kaydedilecektir.Akıl hastalığı sebebi ile kısıtlı iseniz vasinin de bu tanımaya onay vermesi gereklidir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi