Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nikahsız eşim beni 4 kişi ile aldattı

Konuyu Kilitleyin
Old 20-03-2019, 02:00   #1
Konuk

Varsayılan Nikahsız eşim beni 4 kişi ile aldattı

Merhaba birlikte yaşadığım kişi başka bir kadınla resmi nikahlı. Ben bu ilişkiye başladığımda resmi nikahlı olduğunu bilmiyordum. Sonradan öğrendim. Ancak bunu öğrendiğimde bir tane çocugum olmuştu. Hamilelik dönemim boyunca resmi nikahımızı yapmamız konusunda baskı yaptım. Ancak her seferinde tamam yapacaz deyip beni geçiştirdi. Şimdi 3 yaşında bir kızım var. Ancak eşim şu anda başka bir kadınla birlikte oluyor. Resmi nikahı hala birinci eşinde. Yeni birlikte olmaya başladığı kadın resmi nikahının olduğunu bildiği gibi benimlede yaşadığını ve çocuğumuzun olduğunu biliyor. Ve eşimin beni ve çocuğunu görmesine engel olmaya çalışıyor. Bu durumda benim bu kadına karşı hukuki olarak yapabileceğim bir şey varmı. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Old 21-03-2019, 11:43   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Alıntı:
Resmi nikahı hala birinci eşinde. Yeni birlikte olmaya başladığı kadın resmi nikahının olduğunu bildiği gibi benimlede yaşadığını ve çocuğumuzun olduğunu biliyor. Ve eşimin beni ve çocuğunu görmesine engel olmaya çalışıyor. Bu durumda benim bu kadına karşı hukuki olarak yapabileceğim bir şey var mı?
Cezai anlamda yapabileceğiniz bir şey yok.

Bu kadın size hakaret etmiyorsa, sizi tehdit etmiyorsa yani size karşı eylemleri ile bir suç işlemiyorsa; başvuracağınız hukuki bir mercii yok.

Tazminat davası da açamayacağınızı düşünüyorum. Manevi tazminat davasının kabulü için, kişilik ve sosyal haklarınıza doğrudan bir zarar verilmesi gerekir. Birlikte olduğunuz kişinin resmi nikahlı eşinin açması muhtemel tazminat davasını KABUL ETMEYEN yargıtay, sizin açacağınız davayı haydi haydi reddedecektir.

Sizin bu şahsa bir dava açabilmeniz için, kişinin size karşı doğrudan bir eylemi olmalıdır. Kadının, sizi ve resmi nikahlı eşi bile bile ilişki yaşıyor olması tazminat sebebi değildir.

Saygılar
Old 24-03-2019, 22:54   #3
Konuk

Peki çocuğumun haklarını arayabilmem için yapabileceğim bir şey varmıdır. Bu adama nafaka davası açabilirmiyim
Old 26-03-2019, 10:21   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Peki çocuğumun haklarını arayabilmem için yapabileceğim bir şey varmıdır. Bu adama nafaka davası açabilirmiyim
Elbette, çocuğunuz için nafaka davası açabilirsiniz. Ayrıca başkaca bir karara gerek olmaksızın çocuğunuzun velayeti sizdedir. TMK.337.Maddeye göre; ana baba evli değilse velayet anaya aittir. Velayet hakkınız kanunun açık hükmünden kaynaklanmaktadır.
Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi