Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kal davasında Hazine^nin de davaya dahli

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-03-2023, 10:05   #1
avccyilmaz

Varsayılan Kal davasında Hazine^nin de davaya dahli

Merhabalar,
Müdahalenin meni ve kal talepli açmış olduğumuz bir dava bulunmakta. Şuanda dilekçeler aşaması devam ediyor. Taşınmazın yarısı müvekkil adına diğer yarısı ise Hazinenin adına kayıtlıdır. Davayı açtıktan sonra kal davası için bütün paydaşların katılımının zorunlu olduğuna yönelik kararlara denk geldim. Hazinenin de davacı olarak yanımızda yer almasını sağlamak için dahili davacı yoluna mı başvurmak gerekli yoksa davanın ihbarı mı sağlanmalıdır? Yahut bu konuda başka bir çözüm önerisi mevcut mudur? Şimdiden teşekkür ediyorum
Old 29-03-2023, 23:32   #2
Yücel Kocabaş

Kural olarak paydaşlardan biri veya birkaçı diğer paydaşların muvafakatini almadan tek başına müdahalenin önlenmesi davası açabilir ve yıkım da isteyebilir.Yıkım taleplerinde tüm paydaşların katılımının sağlanması gerektiği konusunda yerleşik içtihat uygulaması olduğunu sanmıyorum. Ancak aşağıdaki kararda yazılıdığı gibi, yıkımı istenen yapı, çekişmeli taşınmaza değer katmakta ise ve yıkım halinde taşınmaz değerinin belirli şekilde düşecekse, o takdirde diğer paydaş veya paydaşların muvakatinin sağlanması gerekir.

Diğer paydaş Hazinenin muvafakatinin sağlanabilmesi için davaya dahil edilmesi gerekir.Ancak,salt Hazinenin davaya dahil edilmesi işleminin yapılması yeterli sayılmaz.Önemli olan husus diğer paydaş Hazinenin açılan davaya muvafakat ettiğini mahkemeye bildirmesidir. Diye düşünüyorum.

"...Kural olarak, TMK'nin 693. maddesi uyarınca paydaşlardan biri veya bir kısmı diğer paydaşların muvafakati almaksızın paylı mülkiyete tabi taşınmazın korunmasını isteyebilir ve Yargıtay'ın, dairemizin kökleşmiş uygulamalarına göre tek başına dava açabilir. Ancak kal’i istenen yapı, çekişmeli taşınmaza katma değer katmakta ise ve yapının kal’i taşınmazın değerini belirgin şekilde düşürecekse, bu durumda diğer paydaşların aleyhine bir durum oluşacağından muvafakatlerinin alınması gerekir."(Yargıtay 8.HD. 30.06.2020 T. 2018/4968 E.2020/3914 K.)
Old 30-03-2023, 11:46   #3
avccyilmaz

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Kural olarak paydaşlardan biri veya birkaçı diğer paydaşların muvafakatini almadan tek başına müdahalenin önlenmesi davası açabilir ve yıkım da isteyebilir.Yıkım taleplerinde tüm paydaşların katılımının sağlanması gerektiği konusunda yerleşik içtihat uygulaması olduğunu sanmıyorum. Ancak aşağıdaki kararda yazılıdığı gibi, yıkımı istenen yapı, çekişmeli taşınmaza değer katmakta ise ve yıkım halinde taşınmaz değerinin belirli şekilde düşecekse, o takdirde diğer paydaş veya paydaşların muvakatinin sağlanması gerekir.

Diğer paydaş Hazinenin muvafakatinin sağlanabilmesi için davaya dahil edilmesi gerekir.Ancak,salt Hazinenin davaya dahil edilmesi işleminin yapılması yeterli sayılmaz.Önemli olan husus diğer paydaş Hazinenin açılan davaya muvafakat ettiğini mahkemeye bildirmesidir. Diye düşünüyorum.

"...Kural olarak, TMK'nin 693. maddesi uyarınca paydaşlardan biri veya bir kısmı diğer paydaşların muvafakati almaksızın paylı mülkiyete tabi taşınmazın korunmasını isteyebilir ve Yargıtay'ın, dairemizin kökleşmiş uygulamalarına göre tek başına dava açabilir. Ancak kal’i istenen yapı, çekişmeli taşınmaza katma değer katmakta ise ve yapının kal’i taşınmazın değerini belirgin şekilde düşürecekse, bu durumda diğer paydaşların aleyhine bir durum oluşacağından muvafakatlerinin alınması gerekir."(Yargıtay 8.HD. 30.06.2020 T. 2018/4968 E.2020/3914 K.)

Cevabınız için çok teşekkür ediyorum Üstadım. Yeni tarihli kararlar hep muvafakat hususuna dikkat çektikleri için aklımı karıştırdı. Ama aradığım tam olarak böyle bir karardı. Anlaşılan kal'i istenen yapının taşınmaza ne kadar değer kattığı dikkat edilecek husus bu konuda.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi