Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

keşidecisi belediye olan çek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-02-2009, 20:41   #1
gencerx07

Varsayılan keşidecisi belediye olan çek

belediyeden alacağımıza karşı ilamsız takip yaptık ve takip kesinleşti. karşılığında belediye 2 adet keşide tarihi mayıs olan çek verdi. acaba belediye 2-3 ay sonraya vadeli çek kesebilir mi? kamu kurumlarının 2 -3 ay vadeli çek vermesi sorun yaratır mı? teşekkürler...
Old 17-02-2009, 21:32   #2
korayoz

Çekte vade yoktur. Keşide tarihinin ileri bir tarih olması çekin geçerliliğini etkilemez. Ticaret kanununda ki çeke ilişkin hükümler kamu-özel kurum ayrımı yapılmadan düzenlenmiştir.
Old 19-02-2009, 16:19   #3
Av.Alper UYSAL

Her nekadar Ttk da cekde vade olmaz densede ileri tarihli bir çek düzenlemek suretıyle pratıkte cekı vadelı hale getirmek mümkündür. Belediyelerin tüzel kişilik olması dolayısıyla çek keşide edebilirler.Ancak söz konusu cek beledıye adına tasaruff yetkısı verilmiş piri keşideci olarak adlandırılan kişi tarafından keşide edilmesı gerekmektedir. Beldeniyede piri keşideci sıfatında olan kişi tarafından ileri tarihli çek düzenlenmesının hıcbır sakıncası bulunmamaktadır.. SAYGILARIMLA...
Old 19-02-2009, 17:03   #4
av.nuşin

Çekte diğer meslektaşlarımızın da belirttiği gibi vade yoktur,ama bu ileri tarihli bir çekin keşide edilmesinin önünde bir engel değildir. Yine kamu-özel tüzel kişilik ayrımı da bulunmamaktadır.

Fakat,ekonomik kriz nedeniyle alınan yeni tedbirler doğrultusunda bazı kanunlarda değişiklikler yapıldı ve tasarı kabul edildi.Şu an Cumhurbaşkanı'na onay için yolda.

Bu yeni durumunun içinde,çeklerin keşide edildikleri tarihten önce ibraz edilemeyeceklerine dair de bir düzenleme yer alıyor.

Bilgilerinize sunulur.
Old 05-03-2009, 10:32   #6
Tuğçe AYMEN

Sorun yaratabilir!
Şöyleki önümüzdeki dönemin seçim dönemi olduğu düşünüldüğünde bu durum sorun yaratabilir. Çünkü belediye adına çeki düzenleyecek olan kişi Belediye Başkanıdır. Çek vadeli olarak keşide edildiğinde ve önümüzdeki dönemde, ilgili belediyenin başkanı değiştiğinde belediyenin sorumluluğuna gitmek zorlaşacaktır. Diğer bir ifadeyle yeni belediye başkanı çekteki imzanın kendilerine ait olmadığı iddiasını ileri sürerse sizin zorlu bir ispat faaliyetine girmeniz gerekecektir.
Old 05-03-2009, 10:41   #7
namutenahi

Alıntı:
Yazan Tuğçe AYMEN
Sorun yaratabilir!
Şöyleki önümüzdeki dönemin seçim dönemi olduğu düşünüldüğünde bu durum sorun yaratabilir. Çünkü belediye adına çeki düzenleyecek olan kişi Belediye Başkanıdır. Çek vadeli olarak keşide edildiğinde ve önümüzdeki dönemde, ilgili belediyenin başkanı değiştiğinde belediyenin sorumluluğuna gitmek zorlaşacaktır. Diğer bir ifadeyle yeni belediye başkanı çekteki imzanın kendilerine ait olmadığı iddiasını ileri sürerse sizin zorlu bir ispat faaliyetine girmeniz gerekecektir.

bu görüşünüze katılmam mümkün değil. seçim sadece kurumdaki görevlilerin değişmesine yol açabilir, kurumun devamlılığı esastır.

öte yandan belediyenin yetkilisi tarafından keşide edilen çeklerin de kurumda kaydı tutulmaktadır, işlem kaydı mevcuttur.
Old 05-03-2009, 13:38   #8
avde

konuyla ilgili olmasa da bilgi edinme amaçlı çeklerde vadeyle ilgili olarak yapılan değişikliği ekleme ihtiyacı duydum. iyi çalışmalar

28 Şubat 2009 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27155 (Mükerrer)
KANUN
BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI
HAKKINDA KANUN
Kanun No. 5838 Kabul Tarihi: 18/2/2009

MADDE 18 – 19/3/1985 tarihli ve 3167 sayılı Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 2 – 31/12/2009 tarihine kadar, üzerinde yazılı keşide tarihinden önce çekin ödenmek için muhatap bankaya ibrazı geçersizdir.”
Old 08-03-2009, 09:37   #9
Av.Alper UYSAL

Alıntı:
Yazan Tuğçe AYMEN
Sorun yaratabilir!

Tuğçe hanım belediyede belediye adına çeki mutlaka belediye başkanı keşide edecekdir sözü gerçeği yansıtmamaktadır. Çek keşide etmeye ilişkin olarak temsil yetkisi verilmiş olan kişi veya kişiler çek keşide edebilir.
Old 09-03-2009, 14:55   #10
Tuğçe AYMEN

Sayın Av. Alper UYSAL,

Bir hususa özellikle dikkatinizi çekmek isterim. Belediyenin ileri tarihli çek keşide etmesi sorun yaratabilir mi sorusuna ben de sorun yaratır değil sorun YARATABİLİR şeklinde cevap verdim. Yani bu durum her zaman geçerli değildir. Sorunun özellikle önümüzdeki 3 aylık süre açısından sorulması ve bu sürede de seçimlerin olması nedeniyle, bir belediyenin ileri tarihli çek keşide etmesi ve bu çeki yetkili temsilci olarak Belediye Başkanının imzalaması durumunda ileri aşamada bir sorunla karşılaşılabileceğini ifade etmeye çalıştım. Ama tabiî ki her zaman çekler Belediye Başkanları tarafından imzalanmaz. Bu özellikle küçük yerleşim yerlerindeki belediyeler tarafından yapılmaktadır. Büyükşehirlerdeki belediyelerde sizin de belirttiğiniz gibi çek keşide etmeye ilişkin olarak temsil yetkisi verilmiş olan kişi veya kişiler çek keşide edebilirler. Bu durumda benim yaptığım açıklama sadece Belediye Başkanının çeki imzaladığı ve bunun da seçim dönemine denk geldiği özel bir duruma ilişkindir. Ama yine böyle bir durumda da kesinlikle sorunla karşılaşılır demek doğru olmaz. Sadece karşılaşılabilme ihtimaline yönelik hazırlıklı olmak ve önlem almak gerekir.
Old 09-03-2009, 22:33   #11
Av.Alper UYSAL

Alıntı:
Yazan Tuğçe AYMEN
Sayın Av. Alper UYSAL,

Bir hususa özellikle dikkatinizi çekmek isterim. Belediyenin ileri tarihli çek keşide etmesi sorun yaratabilir mi sorusuna ben de sorun yaratır değil sorun YARATABİLİR şeklinde cevap verdim. Yani bu durum her zaman geçerli değildir. Sorunun özellikle önümüzdeki 3 aylık süre açısından sorulması ve bu sürede de seçimlerin olması nedeniyle, bir belediyenin ileri tarihli çek keşide etmesi ve bu çeki yetkili temsilci olarak Belediye Başkanının imzalaması durumunda ileri aşamada bir sorunla karşılaşılabileceğini ifade etmeye çalıştım. Ama tabiî ki her zaman çekler Belediye Başkanları tarafından imzalanmaz. Bu özellikle küçük yerleşim yerlerindeki belediyeler tarafından yapılmaktadır. Büyükşehirlerdeki belediyelerde sizin de belirttiğiniz gibi çek keşide etmeye ilişkin olarak temsil yetkisi verilmiş olan kişi veya kişiler çek keşide edebilirler. Bu durumda benim yaptığım açıklama sadece Belediye Başkanının çeki imzaladığı ve bunun da seçim dönemine denk geldiği özel bir duruma ilişkindir. Ama yine böyle bir durumda da kesinlikle sorunla karşılaşılır demek doğru olmaz. Sadece karşılaşılabilme ihtimaline yönelik hazırlıklı olmak ve önlem almak gerekir.

Sayın Tuğçe AYMEN
Sayın meslektaşım hemen belirtmem lazım gelirki yakın gelecek zamanda seçimlerin olması hatta ve hatta söz konusu çeki keşide eden belediye başkanının değişmesi dahi çek ilişkin hiç ama hiç bir sorun teşkil etmez. Çünkü belediye adına kesilmiş birçek söz konusu olmuş ise artık belediye tüzel kişiliği bu borçtan sorumlu olur.Çeki keşide eden beledıye başkanı yeniden seçilmese dahi yeni gelecek olan belediye başkanı ben söz konusu çeke ilişkin bedeli ödemiyorum diyemez.Velevki böyle bir şey dedi tüzel kişiliğe karşı icta takibi yapılır.
Kısaca seçim dahi olsa belediye adına kesilmiş çek hiçbir sorun YARATMAZ!.
Saygılar
Old 10-03-2009, 00:00   #12
elitra

BELEDİYE - BELEDİYE BORCU - BELEDİYEYE KARŞI İCRA TAKİBİ konuları açılmışken bir konuda değerli fikir ve yorumlarınızı almak isterim.
Belediyenin kasasında parası var iken belediyece muaccel hale gelmiş olan borcun ödenmeyerek belediye aleyhine icra takibi açılmasına, esas borca ilaveten faiz, harç, vekalet ücreti ve benzeri icra takip giderleri ödenmesine sebep olan belediye başkanı hakkında görevini kötüye kullanarak kamuyu zarara uğrattığı iddiası ile suç duyurusunda bulunmamız halinde sizce sonuç ne olur?
Old 10-03-2009, 01:24   #13
Tuğçe AYMEN

Sayın Tuğçe AYMEN
Sayın meslektaşım hemen belirtmem lazım gelirki yakın gelecek zamanda seçimlerin olması hatta ve hatta söz konusu çeki keşide eden belediye başkanının değişmesi dahi çek ilişkin hiç ama hiç bir sorun teşkil etmez. Çünkü belediye adına kesilmiş birçek söz konusu olmuş ise artık belediye tüzel kişiliği bu borçtan sorumlu olur.Çeki keşide eden beledıye başkanı yeniden seçilmese dahi yeni gelecek olan belediye başkanı ben söz konusu çeke ilişkin bedeli ödemiyorum diyemez.Velevki böyle bir şey dedi tüzel kişiliğe karşı icta takibi yapılır.
Kısaca seçim dahi olsa belediye adına kesilmiş çek hiçbir sorun YARATMAZ!.
Saygılar

Sayın Av. Alper UYSAL,

Tüzel kişiliğe haiz kuruluşların borç altına girebilmesi için söz konusu çeklerin bu kuruluşların yetkili temsilcileri tarafından imzalanması gerekir. Eğer temsilci imzalamaya yetkili değilse, adına imza attığı tüzel kişilik değil, bizzat kendisi TTK m. 590 gereğince çekten sorumlu olacaktır. Bu durum belediye açısından neden mümkün olmasın? Özellikle de ileri tarihli keşide edilmiş çekte yetkili olarak gözükmeyen eski başkanın imzasının yer alması durumunda...(Bu tarz durumlara şirketlerin YK üyelerinin değiştiği dönemlerde sorumluluktan kurtulmak adına sıkça başvurulmaktadır.) Tabi belediye gibi kuruluşlar açısından bu durum karşılaşılması zor bir ihtimal olabilir. Ama imkansız değil!
Old 10-03-2009, 19:02   #14
Av.Alper UYSAL

Sayın Tuğçe AYMEN
Sevgili meslektaşım;
Meslektaşımızın sormuş olduğu soruda söz konusu çeki keşide eden kişinin temsil yetkisine haiz olmadıgı gibi bir husus zaten belirtilmemiş,bundan dolayı ben sadece sorulmuş olan soruya cevap vermek istedim.
SAYGILARIMLA
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi