Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

554 sayılı khk 52. madde

Yanıt
Old 04-12-2013, 13:29   #1
Av.Leyla Mengüç

İnceleme 554 sayılı khk 52. madde

sayın meslektaşlarım, çok sık girmediğim sadece bir kaç tane olan fikri sınai haklar mahkemesindeki davalarımdan birinde mahkeme 554 sayılı khk nin 52. maddesine göre yoksun kalınan kar hesabı için seçim yapmamız konusunda tarafımıza süre verdi. soru şu ki ; açtığım davada hem sözleşmeye dayanılmış hemde patent haklarımızın yasal korumalara aykırı olarak kullanımı nedeniyle maddi ve manevi tazminat talebimiz vardı. sözleşme ile yapılan ticari iş nedeniyle bir kısım alacağımız var. ancak benim merak ettiğim mahkeme bahsettiğim alacakla birlikte mi yoksun kalınan karı hesaplar. yok sa bütün bir dava sadece 52.madde deki seçimlik hakka göre mi belirlenir. Bu durumda benim nasıl bir talepte bulunmam gerekir , seçimlik hakkımı hangi kriterlere uydurmam gerekir. teşekkür ederim şimdiden .
Old 04-12-2013, 17:23   #2
Av. Feyza Altun

Şİmdi, anladığım kadarıyla, davalı ile hem sözleşmesel ilişkiniz var hem de sizin patent hakkınıza tecavüzü var.

Tecavüzden doğan maddi kaybınızın hesabı ile sözleşmesel alacağınız birbirinden ayrıdır. Ama nasıl bir sözleşmesel ilişkiniz var bu önemli yani bu sözleşme bir lisans sözleşmesi mi? Bunu biraz açar mısınız?
Old 05-12-2013, 01:13   #3
Av.Leyla Mengüç

Varsayılan 54 sayılı khk 52.madde

Feyza hanım, sözleşmemiz Françeyzig sözleşmesi . Müvekkil davalıdan başlangıçta françeyzig bedeli de almamıştı . Bir iyi niyetlilik olarak. Sözleşmenin yenileceği zannıyla. Devam eden yıl alınması planlıyordu. Ancak davalı patentli görsellerimizi kendi iş yerinde kurulduktan ve elemanların eğitimi vs gibi bir çok hizmeti müvekkilden aldıktan sonra biz yolumuza kendimiz devam edeceğiz diyerek sözleşmeyi feshetti ve sözleşmedeki yükümlülüklerini de yerine getirmedi. Görsellerimizi belli süre kullanmaya devam etti.
Old 05-12-2013, 10:38   #4
Av. Feyza Altun

Sozlesmeniz maddeleri onemli diye dusunuyorum. Ucret alinmayacagini yazmis miydiniz, cezai sart var mi. Sorunuzun cevabinin sozlee maddelerinde oldugunu dusunuyorum.
Old 05-12-2013, 12:08   #5
Av.Leyla Mengüç

Varsayılan 554 Sayili Khk 52. Madde

52. Maddedeki üç seçimlik haktan hangisi beni korur bu konuda ne dersiniz feyza hanım. şimdiden teşekkürler.
Old 05-12-2013, 12:20   #6
Av. Feyza Altun

Leyla hanim,
52nci madde tazminat miktarinin belirlenmesi icin secilecek olan uc farkli hesaplama yontemini belirlemekte. Bunlardan hesaplanmasi en zor olani rekabet olmasa ido ne kazanacaktiniz bendi.
En kolayi tecavuz edenin kazancina gore belirlenecek tazminat ki eger davali kayit disi gelir elde etti ise bu da biraz zorlasmakta.
Lisans sozlesmesi baz alarak yapilacak olan hesaplama da nispeten daha kolay hesaplanabilecek olan yontem.
Siz, olayinizda zorluk asamasina gore bir hesaplama yonremi secmelisiniz. Ben tecavuz edenin kazancina gore talep ediyorum.
Ama adi uzerinde secimlik hak. Secim sizin.
Old 06-12-2013, 09:12   #7
Av.Leyla Mengüç

Varsayılan 554 sayılı khk 52.mad

Feyza hanım değerli katılarsınız için çok teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi