Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Konut Finansmanı Kredisi Hayat Sigortası Tespiti Davası

Yanıt
Old 01-06-2021, 15:07   #1
Av.Kansu

Varsayılan Konut Finansmanı Kredisi Hayat Sigortası Tespiti Davası

Merhaba meslektaşlarım üstadlarım;

Müvekkilin babası 2016 yılının kasım ayında Garanti Bankasından konut kredisi çekiyor o dönem banka kredi ödemesi yaparken sigorta ve masraflar adı altında bir kısım parayı kredi bedeline ilave ediyor. Konut kredisi çeken müteveffa o esnada 64 yaşında ve krediyi çekmiş olduğu tarihten 3 ay sonra vefat ediyor. Yasal mirasçılar bankaya kredi ile ilgili mütevaffanın sigortası olduğundan kalan kredi taksit ödemelerinin sigorta şirketinden yapılmasını talep etse de Garanti bankası müteveffanın hayat sigortası yaptırmadığını kendisine bu tip bir sigorta yapılmadan kredi kullandırıldığını beyan ediyor. Yasal mirasçılar daha sonra bir başka meslektaşın yardımıyla dava açsalarda meslektaş dosyayı görevli mahkemede açamadığından dosya orada kalıyor ve o günden bu güne 5 yıl süre geçmiş durumda. Siz değerli meslektaşlarıma sorum şu; Tüketici mahkemesine banka ve sigorta şirketi aleyhine dava açmadan önce delil tespiti davası açmam gerekiyor mu? Eğer bu davayı açmam gerekiyor ve açacaksam banka zamanaşımı itirazında bulunabilir mi ? Bu davadan sonuç alabilir miyim? Yargıtay ve bam kararlarında sigorta bedeliyle alakalı davaların zamanaşımını 2 yıl olarak gördüm ama bu tip bir dava açıp tecrübe eden veya zamanaşımı konusu hakkında bilgisi olan üstadım var mı ? Konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum herkese iyi çalışmalar dilerim.
Old 09-06-2021, 21:08   #2
Themis99

Sayın meslektaşım, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim .
Öncelikle , eda davası açılabilecek durumlarda delil tespiti talebinin hukuki yarar yokluğundan reddedilme ihtimali bulunmaktadır.
Tespit davası açmayı değerlendirebilirsiniz.

Öte yandan, derdestlik gibi bir sorunla da karşı karşıya kalma ihtimaliniz vardır. Görevsiz ve yetkisiz mahkemede tebligat aşamaları tamamlanmış, dosyanın görevli mahkemeye gönderilmesi istemi süreleri geçmiş, mahkemece davanın açılmamış sayılmasına karar verilmiş mi? Sorunuzdan anladığım kadarı ile tebligatlar yapılmamış ve dosyanın görevli mahkemeye gönderilmesi için süreler henüz işlemeye başlamamış.
Bu hususları da değerlendirmeniz gerektiğini düşünüyorum.
Benzer bir dava açmıştım yıllar önce, kredi borcuna kefil olan müvekkil adına açılmıştı, ancak yapılan yargılama sonunda maalesef aktif husumet ehliyeti yokluğundan davanın reddine karar verilmişti. Karar temyiz edilerek kesinleşmişti.
Yardımı dokunur mu bilemem ancak dilerseniz özelden paylaşabilirim .

Saygılar.
Old 10-06-2021, 14:14   #3
Av.Kansu

Alıntı:
Yazan Themis99
Sayın meslektaşım, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim .
Öncelikle , eda davası açılabilecek durumlarda delil tespiti talebinin hukuki yarar yokluğundan reddedilme ihtimali bulunmaktadır.
Tespit davası açmayı değerlendirebilirsiniz.

Öte yandan, derdestlik gibi bir sorunla da karşı karşıya kalma ihtimaliniz vardır. Görevsiz ve yetkisiz mahkemede tebligat aşamaları tamamlanmış, dosyanın görevli mahkemeye gönderilmesi istemi süreleri geçmiş, mahkemece davanın açılmamış sayılmasına karar verilmiş mi? Sorunuzdan anladığım kadarı ile tebligatlar yapılmamış ve dosyanın görevli mahkemeye gönderilmesi için süreler henüz işlemeye başlamamış.
Bu hususları da değerlendirmeniz gerektiğini düşünüyorum.
Benzer bir dava açmıştım yıllar önce, kredi borcuna kefil olan müvekkil adına açılmıştı, ancak yapılan yargılama sonunda maalesef aktif husumet ehliyeti yokluğundan davanın reddine karar verilmişti. Karar temyiz edilerek kesinleşmişti.
Yardımı dokunur mu bilemem ancak dilerseniz özelden paylaşabilirim .

Saygılar.

Öncelikle değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim meslektaşım. Benden önce ki avukat arkadaş delil tespiti için neredeyse 5 yıl önce dava açmış ve mahkeme davayı reddetmiş. Kalemden ancak bu kadarını öğrenebildim sanırım görevsiz mahkemede dava açmış. Açmış olduğum konu da bahsettiğim zamanaşımı süresinin 2 yıl olduğunu teyit ettim bugun bu davayı açtığımda banka avukatının zamanaşımı itirazını öne sürmesiyle dava anında reddedileceğinden müvekkille görüşüp bu riski göze alması karşılığında önce tespit davası sonra alacak davası açmaya karar verdim. Size ilginizden olayı tekrardan teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi