Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Bosanma

Old 02-03-2002, 00:43   #1
aysenur

Varsayılan Bosanma

iyigünler,
ben 92 yılında evlendim.eşim de bende üniversite mezunuyuz ve ikimizde çalışıyoruz.Ancak evlendiğimizden beri eşimin şiddetine tehtdidlerine küfürlerine ve şantajlarına maruz kaldım.çocuğumuz olmadı.iki defa boşanma davası açtım.ikisindede özür dileyerek bir daha yapmayacağını söyledi.Ancak darpları ve fena muamelleri devam ede durdu.aralıkta tekrar dava açtım.ve artık geri dönmeye hiç niyetim yok.bu sefer avukatta tuttum.ilk mahkemem 02.02.01 de ikinic mahkememde 16.03.01 de görüldü.ilk mahkeme gelmedi.ikinci mahkeme geldi ve ben eşimden memnunum ayrılmak istemiyorum dedi.benim iki şahim dinlendi.bana yaptığı dayaklar ve küfürler hakime anlatıldı.bu arada babam bir kaçakçılık suçundan daha önce mahkum olmuş ve cezasınıda çekmişti.mahkemede hakim karına niye böyle davranıyorsun deyince eşimde onun babası kaçakçı onun için dedi.beni dövdüler dedi.ki bu gerçekti.ailem tarafından dövüldü.çünkü ağza alınmayacak hakaretler etmiş ve evimizede evelndiğimiz günden beri kimseyi sokmamıştı.şimdi benimde tanık ve delilerim var diyerek mahkemeyi uzattı.ancak benim cep telefonuma attığı ağır hakaretler küfürler şantjalar içeren mesajlarını noterden tesbit ettirmiş ve mahkemeye sunmuştum.ikinic mahkeme sonrasında yine mesajlarına başladı ve ben yine tesbit yaptırdım.şimdi bunu üçüncü mahkemede dava esnasında bunu hakime vermek istiyorum.bu arada benim üzerime olan evimde halen oturmakta.evimden çıkmamaktadır.ben annemlerde oturmaktayım.sormak istedeğim 1-benim evim üzreinde herhangi bir hak idda edebilirmi(evi nikahtan dörtay sonra aldım.kızlığımda başka bir yerde evim vardı orayı satıp bu daireyi almıştım)2-mesajların noter tesbiti iyi bir delilmidir.iyi bir dayanakmıdır.3-bu olacak üçüncü mahkemede boşanabilrimiyim.(çünkü artık dayanacak gücüm kalmadı.)4-Ben bir araba almıştım.ama onun üzerine.taksitlerini ve peşinatın tamamını ben ödedim.banka kredisyle almıştık.ancak taksitlerde onun üzerineydi.bu araba üzerinde hak idda edebilirmiyim.
bunları acilen yanıtlamınızı önemle rica eder,şimdiden teşekür ederim.

31-03-2001 08:32:43
Old 02-03-2002, 00:44   #2
seyyah

merhaba,
davanızın 3.oturumda sonuçlanması, her iki tarafın da delillerinin toplanmış olmasına bağlıdır. hakim, eşinizin ileri sürdüğü kanıtları da toplamak durumundadır. bu davayı uzatmak amacıyla yapılmış olsa bile yasaldır ve sabır göstermeniz gerekir.
eşinizin, evlendikten sonra aldığınız evde hak iddia etmesine engel bir hal yok. dava açar, delillerini sunar, siz de karşı delillerinizi sunarsınız, eğer o evin alımında eşinizin hiçbir katkısı yoksa ve karşı taraf bunun aksini isbatlayamazsa, ya da siz aksi yöndeki savunmanızı isbatlarsanız davası reddedilir.
birlikte alıp onun üzerine kaydettirdiğiniz otomobil için de yukarda belirtilen hususlar aynen tekrarlanmalıdır.
ancak her iki mal bakımından da ortak nokta şudur: davayı kazanan taraf evin yahut otomobilin yarısını alamaz. buna tekabül eden parayı alma hakkını kazanır.
bir boşanma davasında dava tarihine kadar olan olgular tartışılır. daha önce boşanma davası açıp vazgeçmiş iseniz ondan önceki olaylara boşanma nedeni olarak dayanamazsınız. bu bakımdan cep telefonunuza gelen mesajların noter tesbitini yapmış olmanız iyi midir, kötü müdür buradan bilinemez. ancak şu husus var: noterlerin bu şekilde bir delil tesbiti yapma görev ve yetkileri yoktur. ancak dava hukuk davası mahiyetinde olduğu ve her türlü delille isbatlanabileceği için delil delildir. hakim bu delillerinizi de karar aşamasında değerlendirecektir.
kolaylıklar dilerim...

31-03-2001 22:23:57
Old 02-03-2002, 00:46   #3
Av.Melek

Sayın Ayşenur,
4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun'un birinci maddesinin
b bendi gereğince sulh hukuk hakimine başvurarak evinizde oturmanız
ve eşinizin eve girmemesi için tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

Bu tedbir sizin evinizde oturmanızı sağlayacaktır. Mülkiyet konusunda
bir karar olmayacaktır. Fakat zaten ev sizin üzerinize kayıtlı olduğuna
göre, mülkiyet konusunda bir karara da ihtiyacınız yok demektir.

Saygılarımla.

09-04-2001 22:05:18

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi