Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

mezun olmadan önceki staj

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-07-2006, 19:57   #1
MeLoDyY

Varsayılan mezun olmadan önceki staj

ben henüz öğrenciyim bu sene son senem olacak iki yazdır bir hukuk bürosunda çalışıyorum.birçok arkadaşımdan duyduğum kadarıyla faturalarını yatırtan avukatlar varmış.ben bana birşeyler öğretme çabasında olan 5 avukatın oluşturduğu bir büroda çalışıyorum.aslında bence resmi stajda olsun meslek hayatı için olsun avukatlık yapmayı düşünen arkadaşlar için bilgili insanların yanında birşeyler öğrenmek çok faydalı.bu konuda sizlerin fikirlerini de almak isterim..
teşekkürler: )
Old 04-07-2006, 15:39   #2
ahmet karalıoğlu

Varsayılan staj

merhaba bende bu sene son sınıfımı okuyacagım.yaznızı okudum ve sıze katıldığımı aktarmak istedim.Eğer dedıgınız gıbıyse yanı yanında calıstıgınız avukatlar gercekten sıze bir şeyler kazandırabılıyorsa ne mutlu sızın ıcın.ileriki meslegınızde size yardımcı olabilecek büyük bir tecrübe olarak görüyorum,ayrıca derslerınızde de size yol gösterici olacaktır..avukatlık meslegınde tecrubenın ne kadar onemlı oldugunu goz onunde bulundurursak stajın ne kadar yerınde oldugu gorulecektır.iyi günler
Old 04-07-2006, 20:53   #3
denpaluk

merhaba ben ikinci sınıfı bitirdim üçüncü sınıfta bir avukatın yanında staja başlamak istiyorum zorunlu stajdan önce bana faydası olacağını düşünüyorum.çünkü artık avukatlık mesleğine başlayıp çeşitli yolları katetmiş birilerinin desteğini alıp mesleğe az çok adapte olmamız gerekiyor. ama bunun için yanında staj yapacağımız avukatı iyi seçmemiz gerekiyor. ama merak ettiğim bişey var avukatı seçerken tamamen kendi irademizle mi hareket edecez bunun koşulları nelerdir? bi fikri ya da bilgisi olan var mı?

Old 06-07-2006, 19:00   #4
obaykan

Varsayılan saın denpaluk

yanında staj yapılıcak avukatı nasıl seçmeliyiz demişsiniz,ben bunun biraz şans işi olduğunu düşünüyorum açıkçası.Avukatın size katabileceği şey size yol göstermektir sonuç olarak yolu siz gidiceksiniz.Daha ilk günümde dilekçe nasıl yazılır bilmezken avukatım dilekçe yazmamı istedi ve yardımda bulunmadı.gerçekten çok zorlandım ama nasıl yazıldığını da öğrendim.Sanırım bu biraz uçmayı bilmeyen kuş yavrularının anneleri tarafından aşağı itilmesi ve kendi çabasıyla öğrenmesi gibi bir şey.Avukatın size kattığı şey size belli bir yükseklik kazandırmak sonrada uçabilmeniz için sizi aşağı atmak.İşte o noktadan sonra herşey sizin elinizde.Büyük avukatlık ofislerini tercih etmemenizi öneririm buarada.Öğrenmek için küçük bir avukatlık bürosu seçmeniz size daha faydalı olur düşüncesindeyim.saygılarımla...
Old 07-07-2006, 16:13   #5
Aslı Yurtlu

Aynı şey benim de başıma geldi. Okulu henüz bitirdim, ancak son senemi bir büroda geçrdim. İlk dilekçemde bana da hiç yardım edilmedi ama şimdi düşünüyorum da böylesi daha iyi oldu galiba. Bir büroda yaz tatilinizi geçereckseniz ben derim ki, boş olan dakikalarınızı bürodaki dosyaları ve dilekçeleri inceleyerek geçirin Zira, inanılmaz faydası olacaktır. Ben şu anda bunun meyvelerini topluyorum. Avukat seçme konusunda ise, hangi büroda daha iyi iş öğreneceğinizi düşünüyorsanız, tercihiniz oradan yana olsun. Bence, stajdaki asıl amaç işi öğrenmek ve sevmek. Maddiyat kısmı çok çok sonra gelmeli. Saygılar..
Old 03-08-2006, 13:47   #6
massall

ben de yanında çalışacağımız ya da staj yapacağımız avukatı çok iyi seçmemiz gerektiğini düşünyorum..çünkü hukuk eğitiminin asıl zorluğu mezun olduktan sonra başlıyo.. ama seçim konusu da biraz şansa kalmış,bukadar çok avukatın olduğu bir şehirde ilk etabta iyi birine denk gelmek yanii..şansa kalmış biraz..
ben hukuk eğitiminin pratikte çok farklı bi hal alacağını düşünüyorum şimdiden.. teoriyle pratik çok farklı çünkü,şimdiden bunu anlayabiliyorum.. önemli olan iyi bi başlangıç yapmak, bize işi kavratabilecek, bize birşeyler katacak bi avukatın yanında...
Old 05-08-2006, 13:01   #7
ozy

ben hukuk ikinci sınıf öğrencisiyim aslında hedefim hakim olmak ama bunun da zor olacağını biliyorum bunlar bir yana önümüzdeki yaz bir avukatın yanında çalışmaya başlasam çok mu aceleci davranmış olurum bana fikir verir misiniz
Old 05-08-2006, 23:56   #8
Brusk

HAlen HUkuk fakültelerinde öğrenci olarak okuyan arkadaşlarımızın okul bitmeden bir büroda çalışmalarıın mesleki anlamda kendilerine hiçbirşey kazandırmayacağını düşünüyorum. BU durumda olan arkadaşlara en büyük tavsiyem sürekli teori okuyup temel bazı kavramları çok iyi kavramak bu dönemde yapılacak en faydalı yatırımdır. ZAten okul bitince uygulamaya girecek ve işlerin yeterince sıkıcı ve tekdüze olduğunu göreceksiniz. En önemli diğer bir tavsiyem ise okul bittikten sonra sakın ola sadece sizi icra takiplerinde kullanmak üzere staja kabul eden bürolarda çalışmayın...
Old 05-08-2008, 08:16   #9
gökçe_13

Alıntı:
Yazan ozy
ben hukuk ikinci sınıf öğrencisiyim aslında hedefim hakim olmak ama bunun da zor olacağını biliyorum bunlar bir yana önümüzdeki yaz bir avukatın yanında çalışmaya başlasam çok mu aceleci davranmış olurum bana fikir verir misiniz
merhabalar,bence erken olur.onun yerine derslerini tekrar et veya başka uğraşlar bul.en uygun zaman 3. sınıfı bitirdikten sonra yaz çalışmak.iyi günler
Old 15-11-2008, 23:46   #10
avukat k

Merhaba ben ankara hukuk 3. sınıf öğrencisiyim ankarada yanında çalışabileceğim bir avukat arıyorum.Yardımlarınız için şimdiden tşk ederim.
Old 29-03-2009, 20:25   #11
gelincik

merhaba ben de hukuk son sınıf öğrencisiyim. Şu ana kadar hiç çalışmadım staj yapacağım yer belli oldu ama büyük bir hukuk bürosu ve şartları baya ağır yani hiç çalışma tecrübem yokken birden böyle ağır bir tempoya girmek doğru mu ?O hukuk bürosu benim için bir fırsat ama endşelenmeden de edemiyorum işte..Bu konuda görüş bildirirseniz sevinirim
Old 31-03-2009, 22:14   #12
hak 198

Ben 2 sınıfın ve 3 sınıfın yazı avukat bürosunda çalıştım 4 sınıfta tüm sene okulla beraber başka bir avukat bürosunda çalıştım..Üzülerek söylüyorum ki çay taşıtmaya çalışıyorlar ve emeğimizn karşılığını vermiyorlar biz de birşey bilmiyoruz diye çalıştığımıza bile seviniyoruz..Ama 4 sınıftayken çalıştığım bürodaki avukatlar benimle bilgilerini paylaştılar ve emeğimin karşılığını da aldım..Asla ben bilmiyorum ücret istemiyorum demeyim , bir de ne iş olursa yaparım demeyin kendinizi bir meslektaşınıza ezdirmeyin..Şuan stajdayım o kadar rahatım ki biliyorum diye bazen sıkılıyorum ...Bence öğrenciyken insan çalışmalı ve büyük bir büro bulun o zaman daha çok şey öğrenirsiniz..Biz meslektaşız ama daha önce bizim sıralarımızdan geçen avukatlar ilk bizi ezenler oluyor yanlarında çalışırken..
Old 31-03-2009, 23:17   #13
gelincik

Sayın Hak 198 mesajınız için teşekkür ediyorum önerilerinizi dikkate alıcamŞuan staj yaptığınızı ve rahat olduğunuzu söylemişsiniz buna şaşırdım doğrusu ama önceki yıllarda çalışmış olmanızın bunda etkili olduğunu düşünüyorum.. Bende eylül ayında staja başlıycam ama düşündükçe tedirgin oluyorum çünkü hiç çalışma tecrübem yok aslında başarılı bi öğrenciyim ama okuldaki başarının meslek hayatında da başarıyı yüzde yüz getireceğine inanmıyorum uygulama farklı çünkü..Staj yapacağım büronun önümüzdeki haftadan itibaren toplantılarına katılmaya başlayacağım umarım bu üzerimdeki tedirginliği biran önce atar ve staj dönemini ben de sizin gibi rahat geçiririm
Old 01-04-2009, 13:43   #14
av.metinmso

Ben de şu an staj yapıyorum ve tek tavsiyem hukuki işlerin ağırlıklı olmadığı durumlarda direkt tepkinizi belirtin ve durumu çözemiyorsanız başka alternatiflere bakın.

Yeri gelir fotokopi de çekilir ama dediğim gibi şartlara göre davranın ve stajyer de olsa "avukat" olduğunuzu unutmayın.
Old 01-04-2009, 16:39   #15
hak 198

Eğer öğrenciyken çalışmaya başlarsanız içiniz rahat olsun staj dönemi çok rahat geçiyor..Okuldaki öğrendiklerimizle uygulama çok farklı..Ama sonuçta herşey size kalıyor sizin arştırmanıza, anlamanıza ve şansınıza kalıyor..Umarım benim ki kadar rahat bir staj dönemi geçirirsiniz..
Old 02-04-2009, 13:15   #16
PINAR YILMAZ

Alıntı:
Yazan gelincik
Sayın Hak 198 mesajınız için teşekkür ediyorum önerilerinizi dikkate alıcamŞuan staj yaptığınızı ve rahat olduğunuzu söylemişsiniz buna şaşırdım doğrusu ama önceki yıllarda çalışmış olmanızın bunda etkili olduğunu düşünüyorum.. Bende eylül ayında staja başlıycam ama düşündükçe tedirgin oluyorum çünkü hiç çalışma tecrübem yok aslında başarılı bi öğrenciyim ama okuldaki başarının meslek hayatında da başarıyı yüzde yüz getireceğine inanmıyorum uygulama farklı çünkü..Staj yapacağım büronun önümüzdeki haftadan itibaren toplantılarına katılmaya başlayacağım umarım bu üzerimdeki tedirginliği biran önce atar ve staj dönemini ben de sizin gibi rahat geçiririm
Sayın Gelincik;
Öncelikle staj yapmak o kadar da telaşlanılacak birşey değil diyerek sizi rahatlatmak isterim. Okul döneminde kendinizi ne kadar iyi yetiştirmişseniz staj döneminde de o kadar rahat olursunuz. Ben staj yaparken zorlandığımı hiç hatırlamıyorum. Uygulama ile okulda öğretilen farklı sözlerine de inanmayın sakın. Okulda öğrendiğimiz şeyler kanunlar değil mi? Uygulama da uyguladığımız
şeyler de kanunlar. O zaman farklı olan nedir? Bence bir fark yok. Kendinizi korkutmayın bu kadar. Ezilme meselesine gelince. Stajım boyunca hiç çay taşımadım ya da temizlik yapmadım. Neden biliyor musunuz. Çünkü yanında staj yaptığım avukat çalışmalarımdan benim bilgili olduğumu anlıyordu ve bana hukuki işlerini yaptırmaktan çay taşıtmaya vakit bulamıyordu. Ayrıca da bilgili bir stajyeri avukatlar meslektaşları olarak gördükleri için ezmeye cesaret edemezler. Eğitiminizi iyi aldığınızı söylediniz. O zaman içi rahat bir şekilde staja başlayıp kendinizi yetiştirmek için heyecanlanın yeter. Gerisi kendiliğinden gelir. İyi bir avukat olacağınıza inanıyorum ben. Saygılar...
Old 02-04-2009, 13:18   #17
PINAR YILMAZ

Bu arada staj yapacağınız yerin işi ne kadar yoğun olursa o kadar çok şey öğrenirsiniz. Bu yüzden bence staj yerinizi değiştirmeyin. Başarılar diliyorum...
Old 03-04-2009, 21:34   #18
gelincik

Sayın Hak 197 dediğiniz gibi öğrenciyken çalışmak staja başladığınızda büyük kolaylık sağlar. Benim öğrencilikten terfi etmeme 2 ay kaldı ama yeni yeni çalışmaya başladım denebiliraraştırmayı severim öğrenmeye de açığım yeterki çalışma arkadaşlarım bu konuda bana destek olsunlar sonuçta kimse birden bire en iyi olamaz bunun için zaman ve emek gerekir..Çalışma hayatınızda size başarılar diliyorum görüşmek üzere...
Old 03-04-2009, 21:55   #19
gelincik

Sayın Pınar Yılmaz mesajınız içimi rahatlattı teşekkür ederimAslında ben çok isteyerek hukuk okuyorum ve bir an önce mesleğe başlamak için can atıyorum.Ama son zamanlarda hiçbirşey bilmiyorum endişesini bende yaşamaya başladım.Gerçi bu normalmiş öyle diyorlarHenüz öğrenciyim ama 2.sınıftan beri ceza mahkemelerine gidiyorum(davaları izleme,rapor hazırlama,yargıtay kararları inceleme vs..)Adliyelere gittiğim zaman müthiş keyif alıyorum biran önce okul bitsin de çalışayım artık istiyorum umarım dediğiniz gibi iyi bir avukat olurum zira bunu çok istiyorum ama istemek yetmez gayret etmek gerekir bunu biliyorumÇalışma hayatınızda başarılar..Saygılarımla
Old 09-06-2009, 13:01   #20
Av.E.Ekşioğlu

Alıntı:
Yazan PINAR YILMAZ
Sayın Gelincik;
Öncelikle staj yapmak o kadar da telaşlanılacak birşey değil diyerek sizi rahatlatmak isterim. Okul döneminde kendinizi ne kadar iyi yetiştirmişseniz staj döneminde de o kadar rahat olursunuz. Ben staj yaparken zorlandığımı hiç hatırlamıyorum. Uygulama ile okulda öğretilen farklı sözlerine de inanmayın sakın. Okulda öğrendiğimiz şeyler kanunlar değil mi? Uygulama da uyguladığımız
şeyler de kanunlar. O zaman farklı olan nedir? Bence bir fark yok. ...

Ben okulumu henüz bitirdim, hatta beklediğim son sınavın neticesini dün öğrendim (inanılmaz bir mutluluktu...)! Fakat çıkış belgemi daha almadım dolayısıyla stajımı da henüz başlatmadım ama en yakın zamanda ikisini de gerçekleştireceğim... Şunu belirtmek istemiştim ben: Gerçekten de herkes "uygulama farklı... Teori başka praik başka..." diyor. Fakat ben 3. sınıfın yazında bir aylığına bir danışmanlık bürosunda çalıştım ve açıkçası teoriyle pratiğin birbiriyle tamamen iç içe geçmiş olduğunu gördüm. Teoriyi ne kadar iyi bilirseniz, daha önce hiç karşınıza çıkmamış bir konu dahi olsa üstesinden gelme gücünüz de o kadar fazla olur diye düşünüyorum. Teoriyi ne kadar sağlam oturtursanız, pratikte de o kadar başarılı olursunuz.
İstisnai durumlar tabiki olabilir...

Bu bir anlamda şuna benziyor: Örneğin ingilizce öğrendiniz, fakat teoride... Sanırsınız ki pratik konuşma çok çok farklı olacak, teoride öğrenilenler ile apayrı olacak. Fakat asla öyle olmaz. Teoriyi ne kadar iyi almışsanız pratiği de o kadar iyi anlar ve kullanırsınız. İstisnası da günlük konuşmalarla ortaya çıkan deyişler olur

Fikrimi paylaşmak istedim okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bu arada, stajımı başlatmak için izlemem gereken prosedürü bana kısaca yazabilirseniz gerçekten çok sevinirim! Ne yapacağımı pek bilmiyorum da...
Old 11-06-2009, 12:50   #21
PINAR YILMAZ

Alıntı:
Yazan zg1234
Ben okulumu henüz bitirdim, hatta beklediğim son sınavın neticesini dün öğrendim (inanılmaz bir mutluluktu...)! Fakat çıkış belgemi daha almadım dolayısıyla stajımı da henüz başlatmadım ama en yakın zamanda ikisini de gerçekleştireceğim... Şunu belirtmek istemiştim ben: Gerçekten de herkes "uygulama farklı... Teori başka praik başka..." diyor. Fakat ben 3. sınıfın yazında bir aylığına bir danışmanlık bürosunda çalıştım ve açıkçası teoriyle pratiğin birbiriyle tamamen iç içe geçmiş olduğunu gördüm. Teoriyi ne kadar iyi bilirseniz, daha önce hiç karşınıza çıkmamış bir konu dahi olsa üstesinden gelme gücünüz de o kadar fazla olur diye düşünüyorum. Teoriyi ne kadar sağlam oturtursanız, pratikte de o kadar başarılı olursunuz.
İstisnai durumlar tabiki olabilir...

Bu bir anlamda şuna benziyor: Örneğin ingilizce öğrendiniz, fakat teoride... Sanırsınız ki pratik konuşma çok çok farklı olacak, teoride öğrenilenler ile apayrı olacak. Fakat asla öyle olmaz. Teoriyi ne kadar iyi almışsanız pratiği de o kadar iyi anlar ve kullanırsınız. İstisnası da günlük konuşmalarla ortaya çıkan deyişler olur

Fikrimi paylaşmak istedim okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bu arada, stajımı başlatmak için izlemem gereken prosedürü bana kısaca yazabilirseniz gerçekten çok sevinirim! Ne yapacağımı pek bilmiyorum da...
AVUKATLIK STAJINDAN BAHSEDİYORSUNUZ SANIYORUM.
Bunun için staj yapmak istediğiniz yerdeki baroya gidip staja başlamak istediğinizi söylüyorsunuz. Onlar size bir liste veriyor ve bu belgeleri toplayıp gelin diyorlar. Öncelikle söylemeliyim ki liste biraz uzun ve yorucu O yüzden mezuniyet belgenizi beklemeden gidip listeyi alın. Ancak hazırlarsınız. Başyarılar ve kolaylıklar dilerim.
Old 14-06-2009, 10:47   #22
gelincik

Sayın Zg1234 mesajınız için teşekkür ederim uygulama farklı endişesinden kurtuldum artık zaten
Sizi tebrik ederim bütün sınavlarınızı vermişsiniz yolunuz açık olsun umarım mesleğinizde istediğiniz yerlere gelirsiniz benimde finallerim dün bitti 28haziranda diploma törenim var çıkış belgemi aldıktan sonra gerekli evrakları hazırlayıp eylül ayında staja başlıycam.Vakit kaybetmemek için adliye stajı ile avukatlık stajını aynı zamanda yapıcam.Avukatlık stajını yapacağınız büro belli ise sizi yönlendirirler zaten..Başarılar
Old 20-06-2009, 21:43   #23
Av.muhittinköylüoğlu

sevgili gelincik;
vukatlık stajı iki bölümden oluşur.Adliye aşaması ve bir avukatın yanında yapılacak dönem.Bu aşamaların her ikisi birbirinden bağımsız olup ikisi aynı anda yapılamaz.Esasen avukatlık kanununu incelersen bunu yasal olarak daha iyi kavrayabilirsin.Vakit kaybetme ya da kazanmak bu anlamda belirttiğin gibi şahsın niyetine bağlı değildir.
Şimdiden kolay gelsin
Old 27-06-2009, 11:52   #24
HALİT

Merhaba ben öğrenciliğim döneminde avukatların yanında çalşmadım.şimdi yeni staj başlatım cok zorlanıyorum çünkü okulla uygulama çok farklı hukuk fakültesinde okuyan arkadaşlara tavsiyem mutlaka stajda önce yaz aylarında münkünse okul zamanında bir avukatın yanında çalıssınlar. ileride çok yararlı olduğunu görecekler. yoksa staj çok zor geçiyor. arkadaşlar tecrübeler önem verin
Old 29-06-2009, 11:44   #25
ankarahukukaslı

Merhabalar sizce 6aylık adliye stajı döneminde de avukatın yanında çalışmalı mıyız,yoksa avukatın yanında yapacağımız 6aylık süre pratiği öğrenmek açısından yeterli mi?
Old 01-07-2009, 12:54   #26
HALİT

Alıntı:
Yazan ankarahukukaslı
Merhabalar sizce 6aylık adliye stajı döneminde de avukatın yanında çalışmalı mıyız,yoksa avukatın yanında yapacağımız 6aylık süre pratiği öğrenmek açısından yeterli mi?
6 aylık adliye stajınnda zaten hafta çok az bir süre adliyede kalıyorsunuz. Bu nedenle boş zamanınız çok olacak hem pratiği öğrenmek hemde para kazanmak için avukatın yanında çalışırsanız sizin için çok yararlı olacağına inanıyorum.
Old 01-07-2009, 20:03   #27
ankarahukukaslı

Teşekkür ederim umarım staj hepimiz için çok faydalı olur...
Old 21-07-2009, 14:39   #28
Av.E.Ekşioğlu

Alıntı:
Yazan ankarahukukaslı

Ben de daha yeni başlatıyorum Adli Stajımı ama stajını bitirmiş veya ikinci 6 aylık stajını başlatmış olan arkadaşlarımla ben de aynı konuyu birkaç kez konuştum ve genelde aldığım yanıtı sizinle paylaşayım: Adli stajın esnasında avukat yanında çalışmaman daha uygun olur. Özellikle adli stajının "yanma" riski var. Ayrıca adliyede bir şeyler öğrenmek istiyorsan, o koridorlarda koşuşturmak çok faydalı olabilir. Fakat, örneğin adli stajının bitimine 1-2 ay kala avukat yanında çalışmaya başlarsan, bu hepsinden daha verimli olabilir.

Bu fikir benim de aklıma yattı, dolayısıyla ben de adli stajımın bitimine 1 veya 2 ay kala avukatın yanında çalışmaya başlamayı düşünüyorum, her şey yolunda giderse.

Umarım bir fikir verebilmişimdir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim
Old 21-07-2009, 22:03   #29
Av.muhittinköylüoğlu

ben yirmi kusur yıllık avukatım ama hala avukatlığı öğrenemediğimi düşünüyorum.Altı aylık sürede nasıl öğrenileceğini de cidden merak ediyorum.Çünkü halen kendimi stajyer ve öğrenme ihtiyacında gören biriyim.Şimdiki aklımla en her yaz tatilinde bir avukatın yanında çalışmayı da ciddi olarak tercih ederdim.
Old 28-07-2009, 21:19   #30
Serpil GÜNEŞ

Soru

Bu sene Hukuk 2. sınıfa geçtim. Erken olabileceğini düşünmeme rağmen içimde önüne geçilemeyecek derecede bir çalışma isteği var. 2. sınıfın yaz tatil döneminde de İstanbulda bir avukatın yanında staj yapmak istiyorum. Öte yandan da staj yerine ders konularımı tekrar etmem gerektiğini düşünüyorum. Hangisinin daha fazla yarar sağlayabileceği konusunda kararsız kaldım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi