Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Farkli Zamanlarda Bİrden Çok İŞverene BaĞli Olarak ÇaliŞan İŞÇİler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-11-2009, 15:19   #1
emran

Varsayılan Farkli Zamanlarda Bİrden Çok İŞverene BaĞli Olarak ÇaliŞan İŞÇİler

Merhabalar. Farklı zamanlarda, farklı işverenlere bağlı olara çalışan ve işine haksız nedenlerle son verilen müvekkilin iş alacağı davasını açmaya hazırlanmaktayım. Ancak davayı son işverene mi yoksa tüm işverenlere karşı birlikte mi açacağım konusunda ikileme düştüm. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim Başarılar...
Old 10-11-2009, 09:59   #2
Mehtap TAŞDEMİR TUNÇEL

Varsayılan İyi çalışmalar,

Farklı zamannlarda farklı işverenliklerde çalışmaktan kastınızı tam olarak anlayamadım; ancak eğer kastettiğiniz normalde bir şirkette sigorta ilişkisi varken başka işyerlerinde çalıştırılmak ise ( alt işveren ilişkisi gibi) bu durumda davayı tüm işverenlere birden yöneltmek yararınıza olacaktır. Zira bu durumda hepsi birden işçi alacaklarından sorumlu olmaktadırlar.
Old 11-11-2009, 17:37   #3
emran

Alıntı:
Yazan mehtaptt
Farklı zamannlarda farklı işverenliklerde çalışmaktan kastınızı tam olarak anlayamadım; ancak eğer kastettiğiniz normalde bir şirkette sigorta ilişkisi varken başka işyerlerinde çalıştırılmak ise ( alt işveren ilişkisi gibi) bu durumda davayı tüm işverenlere birden yöneltmek yararınıza olacaktır. Zira bu durumda hepsi birden işçi alacaklarından sorumlu olmaktadırlar.
Haklısınız, bahsettiğiniz durumda davayı tüm işverenlere birlikte yöneltmek gerekir. Ancak, bahsettiğim olayda ise farklı bir durum söz konusu. Müvekkil, bir tarihte başka bir işverenin yanında diğer bir tarihte de diğer bir işverenin yanında farklı zamanlarda, farklı sigorta numaraları ile çlalışmıştır. Burada kafa karışıklığı yaratan davayı son işverene mi, yoksa tüm işverenlere birlikte mi açacağım. Öte yandan, müvekkilin yanında çalıştığı işverenlerin hiçbiri işçilik alacaklarını müvekkile ödememiştir. Kısacası burada farklı işverenler ve farklı zamanlarda yürütülen hizmetler söz konsusu. Cevabınız için şimdiden teşekkürler..
Old 11-11-2009, 17:45   #4
E.Polat

İş yeri devri ve alt işverenlik gibi bir durum olmadığı için her işverene ayrı dava açılması gerekir. İşçilik alacakları zamanaşımına uğramadıysa önceki işverenden de işçilik alacaklarını ayrı bir dava ile talep edebilirsiniz diye düşünüyorum. İyi çalışmalar.
Old 11-11-2009, 22:22   #5
Adli Tip

Alıntı:
Yazan emran
Haklısınız, bahsettiğiniz durumda davayı tüm işverenlere birlikte yöneltmek gerekir. Ancak, bahsettiğim olayda ise farklı bir durum söz konusu. Müvekkil, bir tarihte başka bir işverenin yanında diğer bir tarihte de diğer bir işverenin yanında farklı zamanlarda, farklı sigorta numaraları ile çlalışmıştır. Burada kafa karışıklığı yaratan davayı son işverene mi, yoksa tüm işverenlere birlikte mi açacağım. Öte yandan, müvekkilin yanında çalıştığı işverenlerin hiçbiri işçilik alacaklarını müvekkile ödememiştir. Kısacası burada farklı işverenler ve farklı zamanlarda yürütülen hizmetler söz konsusu. Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

Sayın emran;

İşverenlerin biribiriyle herhangi bir bağlantısının olup olmadığı, mesajınızdan halen anlaşılmıyor.
Old 12-11-2009, 12:35   #6
emran

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Sayın emran;

İşverenlerin biribiriyle herhangi bir bağlantısının olup olmadığı, mesajınızdan halen anlaşılmıyor.
Sayın Adli Tıp, müvekkilin yanında hizmette bulunduğu işverenler birbirinden bağımsız işverenler. Yani müvekkil ayrı zamanlarda ve tamamen birbirinden bağımsız işverenler yanında işçi olarak çalışmış.
Old 12-11-2009, 12:41   #7
korayoz

Sayın Emrah bu durumda her bir işverene karşı ayrı dava açmalısınız. Çünkü müvekkiliniz tek bir işte çalışmıyor, iki ayrı işte çalışıyor ve anladığım kadarıyla iki işverenden de alacaklı. İşverenler arasında da hiçbir bağlantı yok. Yalnız davayı iki işverene karşı neden ayrı ayrı açmayı düşünmüyorsunuz da yalnız son işverenden bahsediyorsunuz bunu anlayamadım. Haklı olarak diğer meslektaşlarımın işverenler arasında ki bağlantıyı sorgulamasının sebebide bu.
Old 12-11-2009, 12:42   #8
Adli Tip

Alıntı:
Yazan emran
Sayın Adli Tıp, müvekkilin yanında hizmette bulunduğu işverenler birbirinden bağımsız işverenler. Yani müvekkil ayrı zamanlarda ve tamamen birbirinden bağımsız işverenler yanında işçi olarak çalışmış.

İş sözleşmesi her iki tarafa da borç yükleyen bir sözleşme olup, sözleşmenin taraflarını bağlar. Bu itibarla, herbir ayrı sözleşme için, sözleşmenin tarafı olan işverenden talepte bulunmak gerekmektedir.

Müvekkilinizi şimdiye kadar çalıştırmış olan ve iş sözleşmesinden kaynaklanan haklarını ödememiş birbirinden bağımsız, farklı işverenlerin, birbirleriyle zorunlu ya da ihtiyari dava arkadaşı olamaları da mümkün değildir.

Özetle, sayın E.Polat'ın da belirttiği üzere, her işverenden ayrı ayrı talepte bulunmanız gerekmektedir.

Alıntı:
Yazan E.Polat

İş yeri devri ve alt işverenlik gibi bir durum olmadığı için her işverene ayrı dava açılması gerekir. İşçilik alacakları zamanaşımına uğramadıysa önceki işverenden de işçilik alacaklarını ayrı bir dava ile talep edebilirsiniz diye düşünüyorum. İyi çalışmalar

Saygılar,
Old 13-11-2009, 09:21   #9
Mehtap TAŞDEMİR TUNÇEL

Bu durumda davaların birlikte görülmesine sebebiyet verecek bir durum yok. Her ne kadar dava konuları aynı olsa da taraflar arasında bağlantı bulunmadığından davaların ayrı ayrı açılması gerekmekte. İyi çalışmalar...
Old 16-11-2009, 15:53   #10
emran

Arkadaşlar verdiğiniz yanıtlar için çok teşekkürler. Ancak burada bir şeyi daha eklemek istiyorum. Müvekkilin bana getirmiş olduğu belgeler arasındaki hizmet dökümünü incelediğimde, bahsetmiş olduğum bu işverenlere ait işyeri numaralarının birbirinden farklı olduğunu görüyorum. Müvekkil, çalıştığı işyerlerinin birbirine bağlı olduğunu iddia etmektedir. Bu durumda, bir işyerinin başka bir işyerine devri halinde işyeri numarasının değişmesinden bahsedebilirmiyiz?
Old 16-11-2009, 17:10   #11
E.Polat

Anladığım kadarı ile;

Ortada hala iki işyeri ve iki işveren söz konusu, işyerleri de hala faaliyette. Bu doğru mu?
Old 16-11-2009, 19:46   #12
Adli Tip

Alıntı:
Yazan emran
Arkadaşlar verdiğiniz yanıtlar için çok teşekkürler. Ancak burada bir şeyi daha eklemek istiyorum. Müvekkilin bana getirmiş olduğu belgeler arasındaki hizmet dökümünü incelediğimde, bahsetmiş olduğum bu işverenlere ait işyeri numaralarının birbirinden farklı olduğunu görüyorum. Müvekkil, çalıştığı işyerlerinin birbirine bağlı olduğunu iddia etmektedir. Bu durumda, bir işyerinin başka bir işyerine devri halinde işyeri numarasının değişmesinden bahsedebilirmiyiz?

Sayın emran;

Herşeyi birden anlatsanız?

Müvekkiliniz, kimden/kimlerden, ne sebeple, ne kadar alacağı olduğunu söylemiyor mu?

Bildiğim kadarıyla, işyeri devrinde işyeri numarası değişmiyor.

Saygılar,
Old 17-11-2009, 10:39   #13
emran

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Sayın emran;

Herşeyi birden anlatsanız?

Müvekkiliniz, kimden/kimlerden, ne sebeple, ne kadar alacağı olduğunu söylemiyor mu?

Bildiğim kadarıyla, işyeri devrinde işyeri numarası değişmiyor.

Saygılar,
Sayın Adli Tıp, size aktarmış olduğum bilgilerin kopuk olmasının nedeni, müvekkilin bana vermiş olduğu bilgilerin eksik olmasından kaynaklanıyor. Müvekkil, üç farklı işverenin yanında çalıştığını, işçi alacaklarını alamadığını ifade etmektedir. Ayrıca bu işyerlerinin de birbirinin devamı olduğunu bana katarmıştır. Bu işyerlerinin ise himet döküm belgesinde ki numaraları farklı. Eğer işyeri numaraları farklı ise, bu işyerlerinin birbirinin devamı olduğundan bahsedebilirmiyiz? Bu durumda davayı ayrı mı açmam gerekiyor?
Old 17-11-2009, 17:13   #14
Adli Tip

Alıntı:
Yazan emran
Sayın Adli Tıp, size aktarmış olduğum bilgilerin kopuk olmasının nedeni, müvekkilin bana vermiş olduğu bilgilerin eksik olmasından kaynaklanıyor. Müvekkil, üç farklı işverenin yanında çalıştığını, işçi alacaklarını alamadığını ifade etmektedir. Ayrıca bu işyerlerinin de birbirinin devamı olduğunu bana katarmıştır. Bu işyerlerinin ise himet döküm belgesinde ki numaraları farklı. Eğer işyeri numaraları farklı ise, bu işyerlerinin birbirinin devamı olduğundan bahsedebilirmiyiz? Bu durumda davayı ayrı mı açmam gerekiyor?

1- İşyeri aynı kalmış işveren değişmişse, işyeri devri söz konusu olur. İş Kanunu 6. maddeye göre hareket etmek gerekir.

2- İşveren aynı kalmış da, işyeri başka bir yere taşınmışsa, hukuki açıdan bir şey değişmez. Kesintisiz tek bir iş akti vardır.

3- Hem işyeri değişmiş, hem de işveren değişmişse, işyerleri ve işverenlerin biribiyle bağlantısı, işçinin ilkokul öğretmeniyle, işverenlerinin bağlantısından farksızdır.

4- (Bildiğim kadarıyla) sadece işyeri devri sebebiyle, işyeri no değişmez. İşyeri no, o işyerinin kimliğidir.

5- Aşağıdaki linkerin de yardımcı olacağını sanıyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...4&postcount=12

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...49&postcount=9

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...15&postcount=7

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...79&postcount=4
Old 18-11-2009, 09:56   #15
emran

Alıntı:
Yazan Adli Tip
1- İşyeri aynı kalmış işveren değişmişse, işyeri devri söz konusu olur. İş Kanunu 6. maddeye göre hareket etmek gerekir.

2- İşveren aynı kalmış da, işyeri başka bir yere taşınmışsa, hukuki açıdan bir şey değişmez. Kesintisiz tek bir iş akti vardır.

3- Hem işyeri değişmiş, hem de işveren değişmişse, işyerleri ve işverenlerin biribiyle bağlantısı, işçinin ilkokul öğretmeniyle, işverenlerinin bağlantısından farksızdır.

4- (Bildiğim kadarıyla) sadece işyeri devri sebebiyle, işyeri no değişmez. İşyeri no, o işyerinin kimliğidir.

5- Aşağıdaki linkerin de yardımcı olacağını sanıyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...4&postcount=12

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...49&postcount=9

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...15&postcount=7

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...79&postcount=4
Sayın Adli Tıp, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Ben de aynı sonuca vardım. İyi çalışmalar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi