Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahliye Taahhüdü, Taahhüdün Yapılma tarihi, Tahhüt tarihi

Yanıt
Old 24-08-2015, 13:47   #1
yakubu38

Varsayılan Tahliye Taahhüdü, Taahhüdün Yapılma tarihi, Tahhüt tarihi

iyi günler;
Sitede aradım ama tam istediğim cevabı bulamadım. Benim sorum şu;

Müvekkil bir dükkanı(iş yeri) 2012 yılında satın alıyor. Aldığında dükkanda kiracı var ve kiracının daha 3 yıllık sözleşmesi var. Müvekkil 3 yıl sonra kendisinin dükkana ihtiyacı olacağını söylüyor ve noterden tahliye taahhüdü düzenliyorlar. Kiracının da imzası var. Taahhütnamedeki tahliye tarihi ile sözleşme bitim tarihi aynı gün. Tahliye taahhüdü imzalandıktan 2 ay sonra müvekkil ile kiracı arasında yeni bir sözleşme imzalanıyor. Sözleşme tarihi tahliye taahhütnamesi tarihinden 2 ay sonra ve yine sözleşme bitim tarihi ile tahliye taahhütnamesinde'ki tahliye tarihi aynı gün.
1. Tahliye Taahhütnamesinin geçerliliği için sözleşmeden sonraki bir tarihte yapılması gerektiğini okumuştum. Müvekkil dükkanı devralmadan önce de kiracı orada olduğuna göre yine de tahliye taahhütnamesinin imzalanma tarihinin sözleşme başlangıç tarihinden önce olması taahhütnameyi etkiler mi ?
2. Tahliye Taahhütname tarihi ile sözleşme bitiş tarihinin aynı olmasını bazı meslektaşlarım hukuki olarak sorun olarak görüyor ama ben araştırmamda buna dair herhangi bir bilgi bulamadım. Bu konularda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 27-08-2015, 10:45   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan yakubu38
1. Tahliye Taahhütnamesinin geçerliliği için sözleşmeden sonraki bir tarihte yapılması gerektiğini okumuştum. Müvekkil dükkanı devralmadan önce de kiracı orada olduğuna göre yine de tahliye taahhütnamesinin imzalanma tarihinin sözleşme başlangıç tarihinden önce olması taahhütnameyi etkiler mi ?
Tahliye taahhütnamesi, eğer kiracı tarafından başı darda iken ve başını sokacak yer ararken (müzayaka halinde iken) verildi ise geçersizdir.

Tahliye taahhütnamesi, eğer kiracı tarafından, kiralananda oturuyorken, başı darda değilken ve başını sokacak yere ihtiyacı yokken (müzayaka halinde değilken) verildi ise geçerlidir.

Bu konu benzer pek çok Yargıtay kararıyla istikrar kazanmıştır.

Alıntı:
2. Tahliye Taahhütname tarihi ile sözleşme bitiş tarihinin aynı olmasını bazı meslektaşlarım hukuki olarak sorun olarak görüyor ama ben araştırmamda buna dair herhangi bir bilgi bulamadım. Bu konularda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Tahliye Taahhütname tarihi ile sözleşme bitiş tarihinin aynı olması hukuki olarak sorun doğurmaz. Buna ilişkin bilgi bulamamış olmanız buna ilişkin sorun olmamasındandır.

Kolaylıklar dilerim. Saygılarımla
Old 28-08-2015, 12:18   #3
usta88

Yeniden sözleşme yapılması durumunda yeni bir tahliye taahhütnamesinin alınması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü sözleşmenin yenilenmesi ile önceki sözleşme geçerliliğini yitirdiğine göre önceki tahliye taahhüdü de geçerliliğini yitirir kanısındayım.
Old 28-08-2015, 16:25   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yakubu38
Sözleşme tarihi tahliye taahhütnamesi tarihinden 2 ay sonra ve yine sözleşme bitim tarihi ile tahliye taahhütnamesinde'ki tahliye tarihi aynı gün.
.

İfadenizdeki "sözleşme tarihi" kontratın taraflarca imzalandığı tanzim tarihi ise(yani noterden verilen tahliye taahhüdünden 2 ay sonra yeni bir sözleşme yapıldığı kanıtlanıyorsa), usta88'in isabetli görüşüne katılmaktayım.
Old 31-08-2015, 09:56   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan usta88
sözleşmenin yenilenmesi ile önceki sözleşme geçerliliğini yitirdiğine göre önceki tahliye taahhüdü de geçerliliğini yitirir kanısındayım.
Tahliye taahhüdü başlı başına bir sözleşmedir. Tahliye taahhüdü ile kira sözleşmesi iki ayrı sözleşmedir. Bu nedenle ilk kira sözleşmesinin ikinci kira sözleşmesiyle geçersiz kalması halinde (aksi açıkça anlaşılmıyorsa) ilk kira döneminde verilen tahliye taahhüdü geçerliliğini sürdürür. (Bakınız: Her yıl kendiliğinden yenilenen kira sözleşmelerinde ilerideki yıllar için verilen taahhütlerin geçerli olması)

Olayımızdaki durum yukarıdaki görüşü desteklemektedir: İkinci sözleşmenin bitim tarihi tahliye tarihi ile aynıdır. Taraflar ikinci sözleşmenin bitim tarihini tahliye tarihine göre düşünmüş olmakla tahliye taahhüdünün geçerli olduğu konusunda anlaşmışlardır kanısındayım.

Saygılarımla
Old 03-09-2015, 20:34   #6
av.f.m.kandemir

Tahliye taahhüdünün geçerlilik şarlar: yazılı şekilde yapılmış olması, teslimden sonra yapılmış olması, kiracı yahut temsilcisi ile yapılmış olmasıdır. 2.kira sözleşmesi imzalandığında hali hazırda tahliye taahhüdü var. Kiralanan zaten teslim edilmiş, dolayısıyla teslim hukuki fiili tekrar yapılması hale göre imkansız. 2. Kira sözleşmesi tahliye taahhüdü ile aynı tarihi belirttiğine göre buna rağmen, kiracının tahliye taahhüdünün sözleşmeden önce imzalandığını ileri sürmesi dürüstlük kuralına aykırıdır, diye düşünüyorum. Kanunun lafzıda teslim ifadesini şart olarak öngördüğünden ve ilk sözleşme ile teslim gerçekleştiğinden şartın da gerçekleştiği kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi