Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Kapak Hesabı Hakkında

Yanıt
Old 25-03-2019, 16:46   #1
Av.mehmet.av

Acil İcra Kapak Hesabı Hakkında

Merhaba;
1-Başlatmış olduğumuz bir icra takibinde borçlu takip kesinleşmeden kapak hesabı yaptırmış ve bir gün sonra kapak hesabındaki bedeli icra dosyasına ödemiştir.
2- Ancak kapak hesabı yapılırken talep ettiğimiz banka faizi üzerinden değil yasal faiz üzerinden hesaplama yapılmış.
3- Takip kesinleşmeden hesaplama yapılıp ödeme yapıldığı için icra vekalet ücretinin 3/4'ü hesaplanmış.
4- Daha sonra icra müdürlüğüne dilekçe gönderdik, faizin banka faizi olarak hesaplanması gerektiği yönünden.
5- İcra müdürlüğü talebimiz üzerine yeniden hesaplama yapmış ve bir miktar bakiye alacağımız kaldığı kararını vermiş. Ancak diğer talebimiz olan 3/4 icra vekaletinin tam vekalet olarak hesaplanması talebimiz reddedilmiştir.

Soru:
1- Borçlu kapak hesabına göre (ve bir gün sonra) ödeme yapmış olsa da kapak hesabı eksik yapıldığı için halen bir miktar alacağımız mevcuttur. Dolayısı ile itiraz süresi içinde borç tamamı ile kapatılmamıştır. Buna göre 3/4 olarak hesaplanan icra vekalet ücretinin tam olarak hesaplanması gerektiğini düşünüyorum. Bu konudaki fikriniz nedir? Şikayet yoluna gitmeyi düşünüyorum. Yargıtay kararı destekli görüşlerinizi rica ederim.
2- Yanlış faiz hesaplama olayından ayrıca, borçlu kapak hesabının yapıldığı gün değil de bir gün sonra kapak hesabındaki borcu ödemiş. Bu durumda da dosya borcu tamamen kapanmamış olacağından yine 3/4 icra vekaletinin değil tam vekalet ücretinin hesaplanması gerektiğini düşünüyorum. Bu konudaki fikriniz nedir?
Old 26-03-2019, 05:19   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Merhaba sayın meslektaşım

Alıntı:
2- Ancak kapak hesabı yapılırken talep ettiğimiz banka faizi üzerinden değil yasal faiz üzerinden hesaplama yapılmış.

Hesaplamayı kim yapmış ?

Saygılar
Old 26-03-2019, 08:29   #3
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Merhaba sayın meslektaşım

Hesaplamayı kim yapmış ?

Saygılar
Üstadım, hesaplamayı icra müdürlüğü yapmış
Old 26-03-2019, 12:20   #4
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Üstadım, hesaplamayı icra müdürlüğü yapmış

Meslektaşım; icra vekalet ücreti takip çıkışı üzerinden hesaplanır. Ödeme yada icra emrinin tebliğinden sonra biriken faiz miktarı vekalet ücreti hesabında dikkate alınmaz. İcra müdürlüğü işleminin doğru olduğu kanaatindeyim
Old 26-03-2019, 17:00   #5
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
Meslektaşım; icra vekalet ücreti takip çıkışı üzerinden hesaplanır. Ödeme yada icra emrinin tebliğinden sonra biriken faiz miktarı vekalet ücreti hesabında dikkate alınmaz. İcra müdürlüğü işleminin doğru olduğu kanaatindeyim
Teşekkür ederim meslektaşım,
Benim sorunum tam o değil aslında. Borçlu icra müdürlüğündeki kapak hesabına göre dosya kesinleşmeden ödeme yaptığı için icra vekalet ücreti olarak 3/4 hesaplama yapılmış.
Benim düşüncem de kapak hesabı yanlış hesaplandığından ve bakiye borç kaldığından dolayı artık icra vekalet ücretinin tam hesaplanması gerektiği yönünde.
Ayrıca borçlu kapak hesabı yapıldığı gün değil bir gün sonra kapak hesabını ödemiş. Miktar düşük olsa da bu yönden de bakiye borç kaldığından 3/4 vekalet değil tam vekalet çıkması gerektiğini düşünüyorum. Sizin görüşünüz nedir?
Old 26-03-2019, 20:23   #6
Av. Suat

Bu konuda borçluya kusur izafe edilemeyeceğinden vü nin değişeceğini sanmıyorum..
İcra müdürü vü ile ilgili talebinizi kabul etse bile bu kere borçlu işlem şikayeti yoluna giderek yapılan işlemlerde kendisinin bir kusurunun olmadığını beyan edip ikinci kararın iptalini sağlayabilir. Zira dosyadaki işlemlerden kendisinin asıl iradesinin borcun kesinleşme süresi içinde ödenmesi yönünde olduğunun açıkça anlaşılmakta olduğu...vs...
Old 27-03-2019, 08:27   #7
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Av. Suat
Bu konuda borçluya kusur izafe edilemeyeceğinden vü nin değişeceğini sanmıyorum..
İcra müdürü vü ile ilgili talebinizi kabul etse bile bu kere borçlu işlem şikayeti yoluna giderek yapılan işlemlerde kendisinin bir kusurunun olmadığını beyan edip ikinci kararın iptalini sağlayabilir. Zira dosyadaki işlemlerden kendisinin asıl iradesinin borcun kesinleşme süresi içinde ödenmesi yönünde olduğunun açıkça anlaşılmakta olduğu...vs...

Bende meslektaşımız gibi düşünmekteyim. İradesi borcun tamamını süresinde ödemek yönünde zira
Old 01-05-2021, 05:04   #8
Pasifhusumet

Merhaba
Başıma benzer bir durum geldi.
Siz şikayette bulundunuz mu ne sonuç aldınız?
Old 01-05-2021, 05:10   #9
Pasifhusumet

Merhaba
Başıma benzer bir durum geldi.
Siz şikayette bulundunuz mu ne sonuç aldınız?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi