Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

5275 sk. m.16/4 hükmünün gebe tutuklulara uygulanması

Yanıt
Old 05-05-2021, 16:15   #1
av.bdilan

Önemli 5275 sk. m.16/4 hükmünün gebe tutuklulara uygulanması

Merhaba sevgili meslektaşlarım,

Müvekkil AB vatandaşı olup Türkiye'de süresiz oturumu bulunmaktadır. Ekim ayından beri tutuklu yargılanmaktadır. 37 haftalık gebe olup, 12 yıl 6 ay ceza almıştır. Biz de, cezaya itiraz ettik ve istinaf başvurusunu yaptık. Ancak mahkumiyet kararı ile birlikte müvekkilin tutukluluğuna devam kararı verildi ve müvekkil hâlâ cezaevinde.

Müvekkil hakkında 5275 sayılı Kanunun 16/4 hükmünü dayanak göstererek tahliye edilmesini talep ettik ancak daha öncede taleplerimiz reddedildi. Müvekkil Covid-19 sebebi ile karantina koğuşundadır ve doğumu konusunda çok tedirgindir. Benzeri bir olay ile karşılaşan meslektaşlarımızdan destek rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.
Old 06-05-2021, 09:46   #2
avukat.fks

Merhaba meslektaşım, benzeri bir olay ile karşılaşmıştım. Tüm yargı yolları tüketilmiş, mahkumiyet kararı kesinleşmiş ancak henüz infaz yazısı gelmemiş olan müvekkil doğum yapmış ve halen hastahanede yatmakta iken infaz yazısı gelmiş, çıkışı yapılır yapılmaz tutuklanmak üzere kapısında jandarmalar beklemekte idi. Bana da bu aşamada geldiler, cezayı erteletebilir miyiz diye.

Sizin de belirttiğiniz gibi 5275 sayılı Kanunun 16/4 hükmü gereğince müvekkilin yeni doğum yaptığını halen hastahanede olduğunu belirterek hamilelik nedeniyle cezanın ertelenmesi talepli bir dilekçe gönderdik. Dilekçemiz hemen kabul edildi sonrasında da hastahaneden çıkışını yaptı, şu an kovid nedeniyle ev hapsinde.

Kanun hükmü gayet açık ve net
"Hapis cezasının infazı, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren bir yıl altı ay geçmemiş bulunan kadınlar hakkında geri bırakılır."
Hangi gerekçe ile reddedildi talebiniz merak ettim doğrusu.
Old 06-05-2021, 13:16   #3
av.bdilan

Alıntı:
Yazan avukat.fks
Merhaba meslektaşım, benzeri bir olay ile karşılaşmıştım. Tüm yargı yolları tüketilmiş, mahkumiyet kararı kesinleşmiş ancak henüz infaz yazısı gelmemiş olan müvekkil doğum yapmış ve halen hastahanede yatmakta iken infaz yazısı gelmiş, çıkışı yapılır yapılmaz tutuklanmak üzere kapısında jandarmalar beklemekte idi. Bana da bu aşamada geldiler, cezayı erteletebilir miyiz diye.

Sizin de belirttiğiniz gibi 5275 sayılı Kanunun 16/4 hükmü gereğince müvekkilin yeni doğum yaptığını halen hastahanede olduğunu belirterek hamilelik nedeniyle cezanın ertelenmesi talepli bir dilekçe gönderdik. Dilekçemiz hemen kabul edildi sonrasında da hastahaneden çıkışını yaptı, şu an kovid nedeniyle ev hapsinde.

Kanun hükmü gayet açık ve net
"Hapis cezasının infazı, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren bir yıl altı ay geçmemiş bulunan kadınlar hakkında geri bırakılır."
Hangi gerekçe ile reddedildi talebiniz merak ettim doğrusu.

Meslektaşım teşekkürler cevabınız için, öncelikle red sebebi olarak 5275 sayılı kanunun yalnızca hükümlüler için uygulanacağı belirtilmişti. Ancak son tutukluluğa itiraz dilekçemiz ve çabalarımız neticesinde bugün tahliye kararı aldırdık müvekkilimize.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi