Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimin beni aldattığını öğrendim ve boşanma davası açtım

Konuyu Kilitleyin
Old 04-09-2010, 14:09   #1
mağdur

Varsayılan Eşimin beni aldattığını öğrendim ve boşanma davası açtım

piskolojik rahatsızlığı olan ve evlendiğimizden beri hiçbir maddi ihtiyacımı karşılamayan eşimin beni aldattığınıda telefon mesejlarından öğrendim eşime boşanma davası açtım dava sonucuna göre 18 aylık kızımın velayetini ve arabamızdan pay ile birlilte nafaka ve tazminat alırmıyım eşimin maaşı 2.5 milyar benimse sabit bir gelirim yok evimizin eşyaları kızımın pskolojik gelişimi yönünden bana ve kızıma kalırmı
Old 06-09-2010, 11:41   #2
sosyologyusuf

Varsayılan velayet

Sayın konuk çocuğunuzun yaşı 18 aylık olması nedeniyle anneye olan gereksinimi 0-3 yaş grubunda çok bağımlıdır. Bu yaş grubundaki çocuklar anneye derin duygusal bağlarla bağlıdır. Çocuk bütün yaşantısını annesinin çevresinde kurmuştur. Başkalarının kendisine yaklaşmasını annenin uzaklaşması olarak değerlendirir. çocuklarda en kötü etkiler bu yaşlarda anneden yoksunluktan kaynaklanmaktadır Ancak yine de annenin yakınlığına çok gereksinimi vardır. Anneye bakım ve sevecenliğine muhtaç bulunan çocuğun velayetin babaya verilmesi çocukta ruhsal ve psikolojik yönden olumsuz etkiler yaratabilir. Çünkü alışmış olan annenin yerini baba veya birbaşkası alacağından dolayı psikolojik yönden çocuğun olumsuz vakalarla karşılaşması mümkündür. Bu nedenle Çocuğun 0-3 yaş grubunda kişisel gelişim içersinde anneye en fazla gereksinim duyduğu bir dönem olması ve tüm sorumluluğu annenin üstlenmesi nedeniyle velayet genelde anneye verilir kanaatindeyimdir. Ama yine de raporu hazırlayacak uzmanın diğer faktörleri de göz önüne alması gerekmektedir. Ayrıca eşinizin psikolojik sorunu ve aldatma gibi faktörler de velayet raporu hazırlanmasında önemli deliller sayılmaktadır. Çocuğun Güvenliği, Çocuğun Menfaati, Çocuğun Yaşı, Çocuğun Eğitim Durumu, Çocuğun Sağlık Durumu, Çocuğun Alıştığı Çevre ve Ortam, Çocuğun Aile Ortamında Yaşayabilme Olanağı, Çocuğa Bakma Olanağı, Bireysel ve Eğitici Yetenekleri ve İlgi, Tutum ve Davranışların da bir çocuk için önemlidir.
Diğer sorularınızı da avukat arkadaşlar yardım edeceğini düşünmekteyim
Old 07-09-2010, 15:47   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Mahkemenin yapacağı kusur araştırmasında, kusursuz veya eşinize göre daha az kusurlu bulunursanız tazminata hükmedilebilecektir.

Yine boşanma ile yoksulluğa düşecekseniz (ki gelirinizin olmadığını belirtmişsiniz), kusurunuz daha ağır değilse yoksulluk nafakasına da hükmedilebilecektir.

Evden ve ev eşyalarından boşanmanın kesinleşmesine kadar sizin ve çocuğunuzun yararlanması için tedbir kararı verilmesini mahkeme hakiminden talep edebilirsiniz.

Arabanız 2002 sonrası evliik birliği içinde karşılığı verilerek edinilmiş ise, aracın değerinin yarısını tasfiye payı alacağı olarak talep ve dava edebilirsiniz. Boşanma davası içinde Harcı ayrıca ödenerek açılan bu dava, boşanmadan ayrılarak boşanmanın kesinleşmesini bekleyecektir.

Harç ödemeden sadece arabadan pay istiyorum demişseniz ortada mal rejiminin tasfiyesine yönelik geçerli bir dava yoktur.

Bu ayrımlar ve daha fazla detayın belirlenebilmesi ve hak kaybına uğramamanız için hukuki yardımı DOĞRUDAN almalısınız.

Avukatlık ücreti ödeyemeyecek durumda olduğunuzu kanıtlamanız halinde davanızın bulunduğu yer il barosu tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti sunacaktır. Ücretsiz avukatlık hizmeti için başvuracağınızı bildirip, davanızın görülmekte olduğu mahkemeden süre verilmesini de talep edebilirsiniz.

Profesyonel destek almaktan kaçınmayınız!

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi