Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Seyyah Adlı Arkadaşım Lütfen Siz Okuyun

Old 18-02-2002, 00:40   #1
hilal

Varsayılan Seyyah Adlı Arkadaşım Lütfen Siz Okuyun

MERHABA SEYYAH,ÖNCELİKLE MESAJIMA İLGİ GÖSTERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.313. MADDENİN YASA KAPSAMI DIŞINDA OLDUĞUNU BEN DE BİLİYORUM AMA O MADDEDEN VERİLEN CEZANIN ÜST SINIRI ZATEN 5 SENE VE EŞİM BU CEZAYI ŞU AN ÇEKMİŞ DURUMDA ONU DA BİLİYORUM.YANİ O MADDEDEN CEZA ALSA BİLE İNFAZ KANUNUNDAN FAYDALANARAK YATTIĞI GÜNLER CEZASINA SAYILARAK TAHLİYE OLABİLİR.TCK'NIN 499/1 ve 522 MADDEDLERİ YASA KAPSAMINDA BEN ONLARI SORMAK İSTEMİŞTİM.BU KONUDAKİ FİKRİNİZİ SÖYLERSENİZ MEMNUN OLURUM.MAİLİME DE YAZABİLİRSİNİZ...

10-12-2000 11:15:09
Old 18-02-2002, 00:41   #2
seyyah

Varsayılan YNT:seyyah adlı arkadaşım lütfen siz okuyun

merhaba,
yanıtıma ilgi gösterdiğiniz için teşekkürler. Yargıtay kamuoyunda "çete suçları" olarak bilinen TCK'nun 313. maddesine giren suçlarda, çetenin işlediği cürüm nevinden fiillere ayrıca ceza tayini gerektiği kanaatindedir. TCK'nun 499/1. maddesindeki fiil de böyle bir suç nevinden olup 522. madde, suçtan elde edilen menfaat gözetilerek cezanın artırılıp eksiltilmesini amirdir. TCK'nun 499/1 maddesindeki fiilin cezası 15 ila 20 yıl olup eğer amaç gerçekleşmiş ise cezanın üst sınırı tatbik olunur. esasen hukukçu olduğunuz için bunları sizin de en az benim kadar bilmeniz gerekir. şimdi sorun şu: malum 4610 sayılı kanun 313. maddeyi kapsam dışı bırakmış olup, 499/1. madde yasada kapsamdışı olarak zikredilmemiş ise de bu maddenin 313. madde ile birlikte uygulanması halinde ceza indirimi sanık yahut hükümlü lehine uygulanacak mıdır? kanaatimce bu soruya olumlu cevap vermek gerek. bu durumda eşinizin tahliye olup olamayacağı hususunda kesin birşey söylemek mümkün değil, esasen uygulama durumu sözkonusu ise mahkeme re'sen harekete geçecektir. zaten kanunda bu durumda olanlar için 30 gün içerisinde gerekli kararın verileceği ifade edilmiş.
özel cevap vermek bu forumun kuralları arasında bulunmadığı için açık ortamda cevaplamayı uygun buldum. tabii yazdıklarım tümüyle kendi kanaatimdir. eşinizin halen yargılanmakta olduğunu, henüz hakkında bir ceza hükmü kurulmadığını bilerek ve affınıza sığınarak söylüyorum, söz konusu 4610 sayılı Yasa kanımca tam bir kapris yasasıdır. ne çetelere, ne katillere, ne de hırsızlara infaz kanununun getirdiğinden maada ne bir af ne de bir ceza indirimi gerektiği kanısında değilim. saygılarımla..

10-12-2000 23:42:42

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi