Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yapi Terasinin Yan Komşuya Taşmasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-08-2015, 10:51   #1
mystery_a

Varsayılan Yapi Terasinin Yan Komşuya Taşmasi

Merhabalar,

1996 yılında müteahhitten satın alınan bir dairenin malesef iskanı yok. Çünkü projede müvekkile ait dublex olan bu dairenin terasında bir kısmın "çatı boşluğu" olması gerekiyormuş. Eğer çatı boşluğu olursa -ki mecburen yapılacak- evin değeri oldukça düşecek. Çünkü şahane bir deniz manzarası kapanıyor.

Projeyi elime alıp incelediğimde bu söz konusu çatı boşluğunu gördüm fakat çatının ölçülerine bakıldığında ve projenin diğer kısmı incelendiğinde müvekkilin aynı zamanda terasının bir kısmının yan komşu teras alanı içinde kaldığını gördüm. İncelettiğimde ortaya çıktı ki kesin olarak müvekkilin 4 metre mesafede teras kısmı diğer komşunun terasında. Arada bir duvar var.

Bu terasın 4 metrelik yan tarafta olma durumu müteahhit tarafından yapılmış; müteaahhit o dairede oturduktan sonra 2. bir kişiye dairesini satmış ve son olarak da 3. bir kişi bu daireyi almış ve halen oturmaktadır.

Projedeki bu taşma olayını yeni gördüğümüz için müdahalenin meni, el atmanın önlenmesi davalarını açmayı, aynı zamanda belediyeye şikayet ederek bu aykırılığın giderilmesini talep etmeyi, o aradaki duvarın 4 metre geriye çekilmesini talep etmeyi düşünüyorum.

Bu noktada zamanaşımı ya da iyi niyet iddiasının ya da "biz bu daireyi aaldığımızda vardı şeklindeki savunmalar karşıma çıkabilir. Sizce hangi yolu takip etmeli ve hangi davayı açmalıyım? Bu konuda elnizde olan kararları da paylaşabilirseniz çok sevinirim.

teşekkür ederim
Old 05-08-2015, 16:12   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Bu konuda ilgili belediyece tutanak düzenlenmiş mi?

Saygılar
Old 06-08-2015, 10:34   #3
mystery_a

Hiçbir tutanak söz konusu değil. Zamanında yapı denetim gelip de daireleri incelediği zaman bu taşmaları da soylemis fakat 10 15 cmden birşey olmaz demiş ev sahibi. Adamlar da gülmüş, çünkü gerçekten 4 metrelik bir kısım komsuda duruyor.

Belediyeye haber verilse, diger komşuların da teraslarindan iceri alip oda yaptigi kisimlar muhurlenecek. Çünkü gelip diğer yerleri görmemek olmayacak. Bir de ceza kesilecek.

Bu yüzden belediye kozunu ayrı kullanmak istiyorum ama aslında belediye gelse tutanak tutup projeye uygun hale getirin dese, yapmadıkları takdirde kendi gelip yıksa süreç daha hızlı olacak sanırım.

Bu sebeple biraz kararsızlık icerisindeyim. Apartmanda savaş çıksın istemiyorum çünkü diger komşuda da çatı boşluğu görünüyor terasında. Bir dilekçeyle bina şantiye haline gelebilir.
Old 06-08-2015, 10:34   #4
mystery_a

Hiçbir tutanak söz konusu değil. Zamanında yapı denetim gelip de daireleri incelediği zaman bu taşmaları da soylemis fakat 10 15 cmden birşey olmaz demiş ev sahibi. Adamlar da gülmüş, çünkü gerçekten 4 metrelik bir kısım komsuda duruyor.

Belediyeye haber verilse, diger komşuların da teraslarindan iceri alip oda yaptigi kisimlar muhurlenecek. Çünkü gelip diğer yerleri görmemek olmayacak. Bir de ceza kesilecek.

Bu yüzden belediye kozunu ayrı kullanmak istiyorum ama aslında belediye gelse tutanak tutup projeye uygun hale getirin dese, yapmadıkları takdirde kendi gelip yıksa süreç daha hızlı olacak sanırım.

Bu sebeple biraz kararsızlık icerisindeyim. Apartmanda savaş çıksın istemiyorum çünkü diger komşuda da çatı boşluğu görünüyor terasında. Bir dilekçeyle bina şantiye haline gelebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi