Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatları Azlettirmek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-10-2014, 07:14   #1
siloos

Karar Avukatları Azlettirmek

Merhabalar
Benim çalıştığım şirket, bünyesinde SGK lı olarak avukat çalıştırıyor. bundan 2 yıl önce uzun süreli çalışan avukatları ayrılınca yerine aldıkları yeni avukatlar bir nedenle hep geçici olmuş. dolayısıyla en basitinden bir dosyada 5 vekaletname var. bunun sonucu olarak da tebligatlar eski vekillere yapılabiliyor (ki bu şekilde süre kaçırdık)
bu noktada benim müvekkilime önerim, eskileri azletmesi ve kısım kısım bu azilnameyi dosyalara sunmak. (gerçi 1000 den fazla dosya var)
ancak bu konuyu danıştığım bir kaç meslektaşım, bana azil olduğu zaman vekalet ücreti ödemek zorunda kalacağımızı, avukatların kendilerinin istifa etmeleri gerektiğini söyledi. (Bahsi geçen avukatların çoğu başka şehire taşınmış, telefon numaraları değişmiş vs.)
esasında gerçekte bir hakları kalmamış, maaşları vs. tam olarak almışlar. şimdide dosyalara zaten ben vekil olarak devam ediyorum.
Netice olarak azil müvekkilin yararına mı zararına mı olur karar veremedim?
bu hususta görüşlerinizi bekliyorum.
Teşekkürler
Old 16-10-2014, 00:02   #2
Av. Ümit

Müvekkiliniz için azil halinde doğması muhtemel sakıncalar var ise, bu sakıncanın halihazırda da mevcut olması nedeniyle, ( haklı azil sebeplerinin olması dışında ) önceki vekillerin istifası ile azil arasında sonuçları bakımından herhangi bir fark olmadığı kanaatindeyim.
Yani haklı azil sebebi yoksa, vekalet ücretinin tamamına hak kazanılacağı gibi, avukatın yazılı muvafakatini almaksızın dosyada yeni bir vekil görevlendirilmesi de vekil için haklı istifa sebebi olacağından, bu durum gerekçe gösterilerek vekalet ücretinin tamamına hak kazanıldığı da iddia edilebilecektir.
Tabi bu söylediklerimin iç ilişkide haklı olarak sözleşmenin (vekalet ilişkisinin) sona erdirilmesi sebeplerinin varlığı halinde geçerli olmayacağını tekrarlamakta fayda var.
Old 16-10-2014, 06:48   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan siloos
Merhabalar
Benim çalıştığım şirket, bünyesinde SGK lı olarak avukat çalıştırıyor. bundan 2 yıl önce uzun süreli çalışan avukatları ayrılınca yerine aldıkları yeni avukatlar bir nedenle hep geçici olmuş. dolayısıyla en basitinden bir dosyada 5 vekaletname var. bunun sonucu olarak da tebligatlar eski vekillere yapılabiliyor (ki bu şekilde süre kaçırdık)
bu noktada benim müvekkilime önerim, eskileri azletmesi ve kısım kısım bu azilnameyi dosyalara sunmak. (gerçi 1000 den fazla dosya var)
ancak bu konuyu danıştığım bir kaç meslektaşım, bana azil olduğu zaman vekalet ücreti ödemek zorunda kalacağımızı, avukatların kendilerinin istifa etmeleri gerektiğini söyledi. (Bahsi geçen avukatların çoğu başka şehire taşınmış, telefon numaraları değişmiş vs.)
esasında gerçekte bir hakları kalmamış, maaşları vs. tam olarak almışlar. şimdide dosyalara zaten ben vekil olarak devam ediyorum.
Netice olarak azil müvekkilin yararına mı zararına mı olur karar veremedim?
bu hususta görüşlerinizi bekliyorum.
Teşekkürler

SGK kaydı ile (bağlı) çalışan avukatlar, şirket bünyesinde bordrolu çalışan statüsündedirler. BU bakımdan SGK'ya verilen çıkış beyannamesini de dilekçeye ekleyerek, dosyada ismi yer alan vekillerin iş akdinin sona erdiğini, dolayısıyla dosyadaki görevlerinin de şirket bakımından sonlandığını, bundan sonraki tebligatların yeni vekil sıfatıyla size veya sizin belirteceğiniz avukata çıkarılmasını talep etmenizi öneririm.
Old 16-10-2014, 08:41   #4
Ü. Yasin

Avukatlık mesleğinin serbest yapılması gereken bir iş olduğunun ve bu durumda işçi avukat olmanın avukatlık kanunuyla nasıl çelişkiler içinde olduğunun güzel bir örneği.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi