Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Defansif Tıp

Konuyu Kilitleyin
Old 22-10-2010, 09:13   #1
Konuk

Çözüm Defansif Tıp

Son zamanlarda gündem popülaritesi giderek artan ve hatta değerlendirilmesi aşamasında önem arz eden bir konuya değinmek istiyorum.Defansif Tıp.
Nedir bu Defansif Tıp? Öncelikle defansın kelime anlamının savunma olduğunu söyleyerek başlarsak; görevleri sırasında agresif hasta yakınlarının şiddetine hedef olma olasılığı, malpaktris iddiası, haklarında dava açılmasından, şikayet edilmekten ve yönetimden gelecek baskılara karşı hekimlerin sorumluluğu üzerinden atmak için; hastaya doğrudan müdahale etmek yerine, kendi güvenliğini bir nevi garantilemesidir.dünyada ve ülkemizde defansif tıbba eğilim giderek artmaktadır.bu aşamada hekimlerin bu eğilimi karşısında hak ihlalinden bahsetmek ne kadar meşrudur.hekimlerin biçoğu hasta hakları kültürünün yerleşmeye başlamasıyla birlikte bu eğilimin arttığını düşünüyor.oysa hasta odaklı yaklaşımın defansif tıbba yönelimi azaltacağı kanısındayım.
Old 26-10-2010, 21:48   #2
Nur Deniz

Sn Konuk,

Sorunuzu tam olarak anlayamadığımız için yanıtlamakta gecikmiş durumdayız.

Defansif Tıpa yönelen bir hekimden dolayı zarar mı gördünüz?

Defansif tıp nedir diye mi soruyorsunuz?

Yoksa bu yönelimin nedenleri ile ilgili bir sıkıntı mı var?
Old 27-10-2010, 09:34   #3
Konuk

Çözüm Defansif Tıp

sadece baş ağrısından dolayı gittiğiniz bir hastanede hekim sizden tüm tahlilleri istiyor.sonuçlara bakıp bişey yok gibi görünüyor ama emin olmak için sizi araştırmaya sevk ediyorum diyor . hastaneler arasında dolaşmak,olmadık tahlillerin istenmesi ne kadar doğru.ben sadece başımın ağrısının geçmesini istiyorum .hastane hastane dolaşmak değil.neden bana değil de soruna odaklanıyor.böyle bir durumda hak ihlali söz konusumudur bunu soruyorum.
Old 27-10-2010, 17:55   #4
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Konuk
sadece baş ağrısından dolayı gittiğiniz bir hastanede hekim sizden tüm tahlilleri istiyor.sonuçlara bakıp bişey yok gibi görünüyor ama emin olmak için sizi araştırmaya sevk ediyorum diyor . hastaneler arasında dolaşmak,olmadık tahlillerin istenmesi ne kadar doğru.ben sadece başımın ağrısının geçmesini istiyorum .hastane hastane dolaşmak değil.neden bana değil de soruna odaklanıyor.böyle bir durumda hak ihlali söz konusumudur bunu soruyorum.

Baş ağrısının nedenini bulmak için, sorunun neden kaynaklandığını araştırmak amacı ile tetkik yapılması oldukça olağandır. MR, EEG, BT de dahil olmak üzere.

Defansif tıbba yönelik bir uygulamadan burada söz etmek yanlış olur. Aslında yalnızca baş ağrınızı geçirip, buna neden olan sorun bulunmazsa hak ihlalinden söz edebiliriz. Bu tetkiklerin sizden istenmiş olması , sizin yaptırmakla zorunlu olduğunuz anlamına gelmez. Tetkik, tahlil, araştırma istemediğinizi beyan edersiniz. Buna göre Doktor da mesleği gereği elinde geriye kalan belirtilerle ya tanı koymak için çabalar ya da baş ağrınızı elinden geldiği kadar geçirir.

Yalnızca baş ağrısı diyerek geçmemelidir, buna neden olan birçok hastalık olabilir.

Ancak,
Diyelim ki, araştırma için başka bir hastaneye sevk edildiniz, burada da 3 gün önce çekilen MR'ı doktorunuz kabul etmeyerek kendi kurumundan yenisini istedi, o zaman hak ihlalinden bahsedebiliriz.

Geçmiş olsun, saygılarımla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03514791 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.