Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

destekten yoksun kalmak ve miras

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-04-2007, 15:13   #1
üye14072

Varsayılan destekten yoksun kalmak ve miras

Yargıtay 4 HD, 24.01.2005 tarih ve 2004/9783E-2005/207K sayılı kararında, "destekten yoksun kalma" tazminatı ile ilgili içtihat değişikliği yapılmış.
bu konuda bir makale de site de yayımlandı.
ancak kararıı bulamıyorum.

bilen bulan varsa,
şimdiden teşekkürler
av.m. emin öztürk
kocaeli
Old 10-04-2007, 21:12   #3
Yücel Kocabaş

Yargıtay kararını ben de bulamadım.

Yargıtay kararını, makalede yer aldığı şekliyle incelediğimizde, yazar hernekadar Yargıtay 4. HD.sinin görüş değiştirdiğini ifade ediyorsa da, bana göre bu kararda Yargıtay'ın herhangi bir görüş değişikliğine rastlayamıyoruz.

Bilindiği gibi “ miras gelirleri “ destekten yoksun kalma tazminatı hesabında zarardan indirilecek yararlar arasında yer almaktadır. Fakat bu genel kuraldır. Ayrıntılarını da gözden kaçırmamak gerekmektedir.

Gerek Yargıtay kararlarında ve gerekse öğretide eskiden beri benimsenen kurala göre ;

Miras gelirind
en elde olunan yararlar , bakım ihtiyacını ne ölçüde ortadan kaldırır ise bakım ihtiyacı dolayısıyla zarar da o ölçüde azalır. Elde edilen miras geliri menfeatinin büyüklüğü oranında bakım ihtiyacı sona erer. Yardımdan yoksun kalan kimselerin sosyal ve ekonomik yaşam seviyeleri olaydan sonrdaki devrede miras geliri ile karşılanmış yani miras geliri bu seviyeyi muhafazaya yeterli bulunmuş ise artık BK. 45 md. dayanarak dava hakkı olmaz...“ Bunlar temel kurallardır ve bu kurallarda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.

Makalede geçen kararında Yargıtay
Trafik kazası sonucu destek ölmüş, eşi ve küçük çocukları, destekten yoksun kalma tazminatı davası açmışlardır. Ölenin mal varlığı, sadece davacılara değil, aynı zamanda reşit olan çocuklarına da intikal etmiştir. Oysa ölümden önce desteğin gelirlerinden, sadece eşi ve küçük çocukları yararlanmaktaydı. Yani ölüm öncesinde desteğin gelirlerinin hak sahiplerine yansıma oranı, miras paylarından çok farklıydı. Çünkü ölüm öncesidestekten yararlanmayan çocuklar, ölüm sonucunda mirastan pay almış oldukları gibi, eşin, desteğin gelirlerinden yararlanma payı, miras payı olan 1/4'ün çok üzerindeydi. “ diyerek somut olaya yer vermiş sonuç olarak davacıların ölüm sonucu elde ettikleri miras geliri ile bakım ihtiyaçlarının giderilmesinde eskisine göre iyileşme olmadığını , miras gelirinin davacılara bir menfeat sağlamadığını açıklayarak bu nedenle miras gelirinin zarardan düşülmemesi gerektiğine karar vermiştir.

Bu sonuç ta , bilinen ve uygulanan kurallara uygun düşmektedir. Diye düşünüyorum.
Saygılarımla.

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi